Zmarł w wigilię Bożego Narodzenia. Ks. Antoni Tworek

0
0
0
/

antonitworekDoktor prawa kanonicznego, kanonik honorowy kapituły Katedry Sandomierskiej. Przez kilka lat pracował jako kapłan emigracyjny we Francji. Podczas okupacji aresztowany przez gestapo, trafił do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a następnie do Dachau.

 

Antoni Tworek przyszedł na świat 5 stycznia 1897 r. we wsi Łoniów pod Sandomierzem, w rodzinie wielodzietnej. Uczęszczał do miejscowej szkoły powszechnej i do gimnazjum w Sandomierzu, gdzie później kontynuował edukację w seminarium duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął w 1920 r.

 

Posługę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz parafii Ćmielów pod Ostrowem Świętokrzyskim, gdzie pracował do października 1922 r. Następnie podjął studia Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które ukończył w 1926 r. obroną pracy doktorskiej na wydziale prawa kanonicznego.

 

Na własną prośbę został wysłany do pracy w duszpasterstwie emigracyjnym we Francji. Jako kapelan polskich emigrantów posługiwał kolejno w Montceau-les-Mines i Barlin, a następnie w Oignies. Ze względu na zły stan zdrowia w listopadzie 1930 r. powrócił do kraju.

 

Został mianowany notariuszem sądu biskupiego i rektorem kościoła św. Jakuba w Sandomierzu. Od czerwca 1932 r. był też spowiednikiem zwyczajnym alumnów. W 1934 r. został mianowany sekretarzem redakcji czasopisma diecezjalnego „Prawda Katolicka”, zaś od 1937 r. pełnił obowiązki kuratora Domu Księży Emerytów.

 

Jednocześnie udzielał się w pracy społecznej. Patronował Stowarzyszeniu Robotników Chrześcijańskich, był asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Mężów oraz Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet. W 1936 r. znalazł się w zarządzie Stowarzyszenia Kupców Chrześcijańskich, rok później doprowadził do powstania Chrześcijańskiej Kasy Bezprocentowej, w której pełnił obowiązki wiceprezesa.

 

Po wybuchu II wojny światowej trafił na sporządzoną przez gestapo listę Polaków, którzy mieli zostać aresztowani. Zatrzymany16 marca 1942 r., został umieszczony w więzieniu na Zamku w Sandomierzu, gdzie w trakcie śledztwa był bity. Jeszcze w tym samym miesiącu wywieziono go do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a trzy miesiące później do Dachau.

 

Zmarł w wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia 1942 r., na skutek maltretowania i pracy ponad ludzkie siły. Jego ciało spalono w obozowym krematorium. W 1992 r. w kościele parafialnym w rodzinnym Łoniowie odsłonięto tablicę upamiętniającą męczeńską śmierć kapłana.

 

Ks. Antoni Tworek jest jednym ze 122 kandydatów na ołtarze, wobec których trwa proces beatyfikacyjny drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej.

 

opr. Paweł Brojek
Źródło: meczennicy.pelplin.pl

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną