Wielki Czwartek

0
0
0
/

W Wielki Czwartek Pan Jezus wraz ze swoimi uczniami spożywał Ostatnią Wieczerzę. Wspomnieniem tego wydarzenia Kościół rozpoczyna Triduum Paschalne.

 

W czasie Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. W ten właśnie wieczór po raz pierwszy nastąpiło przeistoczenie chleba w Ciało Chrystusa oraz wina w Krew Pańską.

Po latach Ojciec Święty bł. Jan Paweł II napisał w swojej ostatniej encyklice Ecclesia de Eucharistia: „Kościół rodzi się z tajemnicy paschalnej. Właśnie dlatego Eucharystia, która w najwyższym stopniu jest sakramentem tajemnicy paschalnej, „stanowi centrum życia eklezjalnego”.

Przedpołudniem w Wielki Czwartek biskupi wraz z kapłani, w kościołach katedralnych, odprawiają Mszę świętą Krzyżma. W czasie Eucharystii biskupi święcą oleje (chorych i krzyżmo). Służą one przez cały rok przy udzielaniu sakramentów: chrztu, kapłaństwa, chorych.

We wspomnianej już encyklice o Eucharystii, podpisanej w Wielki Czwartek 2003 roku, Ojciec Święty przypomniał: „Po dwóch tysiącach lat nadal urzeczywistniamy ten pierwotny obraz Kościoła. Gdy to czynimy podczas sprawowania Eucharystii, mamy przed oczyma duszy misterium paschalne: to, co wydarzyło się w wieczór Wielkiego Czwartku, pod czas Ostatniej Wieczerzy i po niej”.
 
Tego dnia w kościołach odprawiana jest tylko jedna, wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej. Przed jej rozpoczęciem opróżniane jest tabernakulum. Pozostaje ono puste aż do Niedzieli Zmartwychwstania. W czasie Eucharystii czytany jest fragment Ewangelii wg. Św. Jana, który ukazuje służebną postawę Pana Jezusa. W czasie Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus umył nogi apostołom. Na tą pamiątkę księżą w wielu parafiach umywają nogi 12 mężczyzną. Robi to także Ojciec Święty w bazylice św. Piotra na Watykanie.

Po zakończonej Mszy Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony z tabernakulum w głównym ołtarzu do ciemnicy. Ciemnica jest to specjalnie przygotowane miejsce w kościele. Zwyczaj ten wprowadzono na pamiątkę pojmania Pana Jezusa w Ogrodzie Oliwnym - Getsemani. Przy ciemnicy wierni pozostają, czuwając na modlitwie, aż do liturgii Wielkiego Piątku.

Agata Bruchwald
fot. Wikimedia Commons

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną