Ogórki kiszone wg wyjątkowego przepisu. To samo zdrowie

0
0
0
Ogórki kiszone wg wyjątkowego przepisu. To samo zdrowie
Ogórki kiszone wg wyjątkowego przepisu. To samo zdrowie / Screenshot - YouTube (Nat Ura)

Każdy Polak jest w stanie wymienić przynajmniej kilka sposobów na podanie ogórków kiszonych. Jest to taki rarytas, który można wykorzystać na rozmaite okazje, jako przekąskę, element jakiegoś dania albo dodatek do kanapek. Lato obfituje w naszym kraju w ogórki, które są niedrogie i łatwo dostępne. Warto zatem wykorzystać tę okazję, żeby przygotować domowej roboty ogórki kiszone.

Samo przygotowanie nie zajmuje zbyt wiele czasu. Jedynym minusem może być czas oczekiwania. Po ogórki kiszone można sięgnąć dopiero po około 2 tygodniach, ale jeśli potrzebujesz takiej przekąski szybciej, być może warto wypróbować przepis na ogórki małosolne. Te będą gotowe już po kilku dniach.

Ogórki dokładnie umyj i oczyść. Zagotuj w dużym garnku około 2 litry wody z solą i odstaw do ostygnięcia. Przygotuj 3 słoiki o pojemności około 1 litra. Do każdego z nich włóż kawałek chrzanu, 2 ząbki czosnku i gałązkę kopru. Niektórzy dodają także inne składniki, takie jak liść wiśni, ziarenka gorczycy czy liść dębu.

Umieść ogórki w słoikach, starając się zrobić to tak, by zostało niewiele wolnego miejsca. Zalej je ciepłą, ale nie wrzącą zalewą i zakręć, a następnie odstaw na kilka godzin w ciepłe miejsce do góry dnem. To sprawi, że słoik będzie szczelny. Na koniec odstaw ogórki w zacienione miejsce o niskiej temperaturze – np. do piwnicy. Po około 2 tygodniach możesz cieszyć się smakiem kiszonych ogórków.

Składniki

Ogórek gruntowy – 1 kg

Woda – 2 litry

Sól kamienna – 2 łyżki

Korzeń chrzanu – 30 g

Czosnek – 6 ząbków

Koperek – 3 gałązki

Przygotowanie

Krok 1

Ogórki umyj i dokładnie oczyść. W garnku Zagotuj 2 litry wody z solą i odstaw, aż przestygnie

Krok 2

W międzyczasie do każdego z 3 słoików o pojemności około 1 litr każdy włóż po kawałku chrzanu (około 3 cm), 2 ząbki czosnku oraz gałązce kopru. Możesz też dołożyć dodatki, które podkręcą smak ogórków, np. liść dębu, liść wiśni lub ziarna gorczycy.

Krok 3

Ułóż ogórki w słoikach tak, aby zostało jak najmniej wolnego miejsca. Przygotowane słoiki zalej ciepłą lecz nie wrzącą zalewą i zakręć. Postaw na kilka godzin w ciepłym miejscu do góry dnem – dzięki temu zamknięcie będzie szczelne.

Krok 4

Odstaw w zacienione miejsce o stałej temperaturze (np. do piwnicy). Po około tygodniu otrzymasz ogórki małosolne, a po 2-3 tygodniach – ogórki kiszone.

*******

Właściwości lecznicze

Sok, który powstaje w procesie kiszenia ogórków, wykazuje wiele prozdrowotnych i leczniczych właściwości, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Kwaśny napój jest źródłem kwasu mlekowego, sprzyjającego utrzymywaniu prawidłowej flory bakteryjnej i wzmacniającej układ immunologiczny. Dodatkowo zawiera wiele witamin i minerałów. Regularne picie wody z ogórków małosolnych ma również wiele innych zalet. Czy woda z kiszonych ogórków jest zatem zdrowa? Na co pomaga?

Właściwości soku z kiszonych ogórków

Sok z kiszonych ogórków wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych i leczniczych. Jest bogatym źródłem kwasu mlekowego, który powstaje w procesie fermentacji, a znajdujące się w nim bakterie probiotyczne poprawiają gospodarkę wodno-zasadową organizmu oraz podnoszą jego odporność. Zapobiega odwodnieniu, gdyż zawarty w nim sód zatrzymuje wodę w organizmie. Ponadto, przywraca równowagę elektrolityczną, ponieważ dostarcza potasu i sodu, które tracone są po intensywnym wysiłku fizycznym, a dodatkowo zwiększa wydajność organizmu. Kwaśny napój jest również źródłem probiotyków, mających korzystne działanie na układ pokarmowy. Sok z ogórków małosolnych jest bogatym źródłem witamin z grupy B oraz A, C, E i K, a także wapnia, potasu, żelaza, cynku, magnezu i fosforu. Wspomaga przetwarzanie białek węglowodanów i tłuszczów. Woda po kiszonych ogórkach zawiera bakterie probiotyczne, z tego względu polecana jest osobom z nietolerancją laktozy.

Działanie wody z kiszonych ogórków

Ze względu na zawartość witamin z grupy B, woda po kiszonych ogórkach poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Reguluje również ciśnienie krwi oraz łagodzi migrenowe bóle głowy, a nawet kaszel. Wykazuje także działanie uspokajające, przeciwzapalne, przeciwbólowe i moczopędne. Co więcej, sok z kiszonych ogórków poprawia stężenie lipidów we krwi, a także skutecznie przeciwdziała chorobom wrzodowym i chroni organizm przed grzybicami. Regularne stosowanie kwaśnego napoju wspomaga przetwarzanie białek, węglowodanów i tłuszczów. Warto również wskazać, że w trakcie procesu fermentacji wytwarzane są izotiocyjaniny, które wykazują pozytywne działanie przeciwnowotworowe. Ponadto, regularne stosowanie kwaśnego napoju umożliwia pozbycie się bolesnych skurczów mięśni, gdyż pomaga w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia i równowagi elektrolitycznej. Dlatego też kwaśny napój pomoże w walce z syndromem niespokojnych nóg. Zalecany jest do picia osobom z nietolerancją laktozy i z chorobami wrzodowymi oraz ze zdiagnozowaną kandydozą (drożdżycą), a także polecany jest do profilaktycznego spożywania, które chroni przed grzybicami.

Sok z ogórków kiszonych na odchudzanie

Kwas mlekowy, powstający w procesie kiszenia, zawarty w soku z kiszonych ogórków ma pozytywny wpływ na florę bakteryjną w jelitach, wspomaga wydzielanie kwasów żołądkowych, które przyspieszają przemianę materii, zwiększając jednocześnie przyswajalność pokarmu. Dodatkowo, jest on bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który wpływa na przyspieszenie metabolizmu i umożliwia pozbycie się problemów z zaparciami. Ponadto, sok z kiszonych ogórków zakwasza organizm, dzięki czemu eliminuje problem podjadania między posiłkami. Regularne spożywanie kwaśnego napoju z ogórków likwiduje obrzęki i zatrzymywanie wody w organizmie. Z tego powodu jego właściwości są wykorzystywane przez osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów. Co ważne, warzywa poddane procesom fermentacji są mniej kaloryczne aniżeli świeże. Należy wskazać, że sok z kiszonych ogórków najlepiej pić na czczo i przed każdym posiłkiem.

Źródło: winiary.pl, wapteka.pl, prawy.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną