76. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej na Jasną Górę

0
0
0
/

Około 3 tys. osób przybyło na Jasną Górę w ostatni weekend ramach76. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej. Spotkaniu przyświecało hasło „Dom nie ręką ludzką uczyniony”. Ze studentami spotkał się m.in. abp Wacław Depo i abp Józef Michalik.

 

W czasie Apelu Jasnogórskiego, w którym uczestniczyli studenci abp Wacław Depo mówił: „Dziś przychodzimy do Ciebie Maryjo, aby przeglądać się w Twoich zatroskanych oczach i w Twoim matczynym sercu, aby na nowo zaprosić Chrystusa w nasze życie, w naszą przyszłość i z Nim budować Dom uczyniony nie ręką ludzką, ale Dom Ojca, który przygotował nam i każdy z nas ma w nim swoje miejsce, Twój Syn i nasz Zbawiciel”.

W drugim dniu pielgrzymki jej uczestnicy wysłuchali konferencji: „Dom nie ręką uczyniony”, którą poprowadził o. Witold Kawecki. Z kolei Paweł Zuchniewicz przedstawił temat „Troska o Kościół” a Rafał Jan Porzeziński - „Troska o człowieka” . Dariusz Basiński z kabaretu „Mumio” podjął się zagadnienia „Troska o wiarę”.

Tego samego dnia o godz. 17.00 młodzież akademicka rozpoczęła przemarsz z Katedry Częstochowskiej Alejami Najświętszej Maryi Panny do jasnogórskiego sanktuarium. Po dotarciu do celu, pielgrzymi zgromadzili się w bazylice, gdzie o godz. 18.30 uczestniczyli we Mszy św. Eucharystii przewodniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski.

W homilii abp Michalik mówił do młodzieży: „Ważne, byśmy zrozumieli, że na tej drodze wiary, na tej drodze poszukiwań Pana Boga, będą trudności i trzeba się na nie zgodzić. Zwrócił uwagę na to, że „Pan Jezus od każdego z nas domaga się świadectwa wiary” i zachęcił, by nie bać się dawać świadectwa. „Chrystus potrzebuje, Kościół liczy na to świadectwo nasze – zaznaczył – Nie poszerzy się wiara, nie pogłębi się wiara w narodzie, w Europie, która przeżywa swoje różne kryzysy, jeśli nie pogłębi się wola, jeśli nie ożywi się, nie zdynamizuje się pogłębiona wiara i wola świadectwa. Ja jestem pełen dobrej nadziei”.

Abp Józef Michalik wskazał, że aby to się mogło skutecznie zrealizować, trzeba sobie postawić trzy pytania: „czy znam Boga prawdziwego?”, „czy znam Kościół prawdziwy?”, „czy znam dzisiejszy świat?”.

Kolejnym punktem pielgrzymki było całonocne czuwanie modlitewne, które rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim. Rozważanie apelowe poprowadził bp Marek Jędraszewski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.
 
„Maryjo, Królowo Polski, jesteśmy przy Tobie, my akademicka społeczność polskich profesorów i studentów czując się ogarnięci ciepłem Twojej miłości. Maryjo, Matko Kościoła, pamiętamy o Tobie jako Matce, do której zawsze z radością pragniemy powracać, by uczyć się właśnie od Ciebie prawdy o Twoim Boskim Synu – Jezusie Chrystusie. Maryjo, Sedes Sapientiae, Stolico Mądrości czuwamy. Czuwamy nad sobą, nad naszymi sumieniami, nad stylem naszego myślenia i postępowania, aby dom, który napełniasz błogosławieństwem swej matczynej obecności, święty, katolicki i apostolski Kościół, był dla świata dostrzegalnym znakiem świętości i nadziei prowadzącym do niebiańskiego Jeruzalem, gdzie światło nigdy nie gaśnie, bo chwała Boga je oświetla, a jego lampą jest Baranek” - mówił bp Marek Jędraszewski.

W organizację pielgrzymki czynnie włączyły się duszpasterstwa akademickie ze Szczecina, Radomia, Warszawy, Wrocławia, Warszawy-Pragi, Bydgoszczy, Rzeszowa. Co roku pielgrzymkę akademicką przygotowuje także Duszpasterstwo Akademickie „Emaus” z Częstochowy.
 
Agata Bruchwald
Źródło: jasnagora.com
fot. Wikimedia Commons

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną