W Szkocji wsadzają do więzienia za obrażanie uchodźców na Facebooku

0
0
0
/

Czterdziestolatek trafił do więzienia za komentowanie obecności Syryjczyków na jednym z portali społecznościowych.

 

 

Na wyspie Bute policja aresztowała 16 lutego 2016 mężczyznę. Komentował fakt przybycia dwunastu rodzin z Syrii w grudniu 2015. Media nie podały tożsamości aresztowanego, ani treści jego wypowiedzi. Libby Brooks z The Guardian poinformowała jedynie, że pisał "obraźliwe wiadomości odnośnie do syryjskich uchodźców mieszkających w Rothesay".

 

Inspektor Ewan Wilson z policji w Dunoon skomentował: "Mam nadzieje, że aresztowanie tego osobnika wyśle jasną wiadomość, że policja w Szkocji nie będzie tolerowała żadnej formy aktywności, która może nawoływać do nienawiści i prowokować obraźliwe komentarze w mediach społecznościowych". Podstawę aresztowania stanowiła ustawa Communication Act z 2003 (np. sekcja 128).

 

Portal szkockiej policji informuje, co kryje się za hasłem "przestępstwa nienawiści". Wedle definicji jest to zbrodnia motywowana chęcią skrzywdzenia, bądź niechęcią wedle kategorii: rasy, orientacji seksualnej (gender), religii i wyznania, niepełnosprawności, tożsamości gender i transpłciowej.

 

Wśród policjantów działa m. in. Jednostka Różnorodności walcząca o bezpieczeństwo LGBT przez uciszanie przeciwników homoseksualistów, biseksualistów itp.

 

Jej działania wspierają w tym zakresie jednostki straży pożarnej, uniwersytety, biblioteki, centra islamskie takie jak Dumfrie Islamic Society, Falkirk Islami Centre, meczety, organizacje feministyczne, promotorzy wielokulturowości tacy jak Multi Cultural Family Base, młodzieżówki, obrońcy praw dzieci, ośrodki prozdrowotne jak William Quarrier

Scottish Epilepsy Centre, dla głuchoniemych oraz inne.

 

Zwolenniczka LGBT Mhairi Black skrytykowała "ignorancję" oraz "rasizm" względem Syryjczyków, bo jej zdaniem imigranci są łączeni z atakami terrorystycznymi w Paryżu. Wedle jej oceny takie działania są bez podstaw.

 

Za rozmieszczanie uchodźców w Szkocji odpowiada pacyfista Humza Yousaf. Wspierał meczet w Glasgow w organizacji protestów skierowanych przeciw wojnie w Iraku. Od dziesiątego roku życia działa w Islamic Relief, w ramach której organizował żywność dla uchodźców. Jego kuzyn Osama Saeed był związany z Bractwem Muzułmańskim, a organizację Saeeda, czyli Scottish Islamic Foundation, BBC oskarżyła o powiązania z Hamasem przez osobę Mohammeda Sawalha.

 

Yousaf uważa: "Jestem dumny ze Szkotów który wyciągnęli życzliwie rękę w przyjaźni do naszych nowych sąsiadów".

 

Jacek Skrzypacz


WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną