Kard. Bertone doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

0
0
0
/

Ks. Kardynał Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Jego Świątobliwości Ojca Świętego Benedykta XVI otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jest to pierwszy doktorat honorowy nadany przez tę uczelnię.


Ks. Kard. Bertone w czasie uroczystości nadania tytułu wygłosił wykład zatytułowany „Rola uniwersytetów katolickich w dziele nowej ewangelizacji”.

Na wstępie wykładu kard. Bertone skupił się na zagadnieniu nowej ewangelizacji. „Specyfika nowej ewangelizacji odróżnia ją od zwykłych działań Kościoła oraz misji ad gentes. Przymiotnik "nowa" nie odnosi się do kolejnych terenów misyjnych - nowych krajów do ewangelizacji ani osób - nowych typów głosicieli Ewangelii, ani też do celów głoszenia Ewangelii. Cel jest zawsze ten sam: zachowywać wszystko, co przykazano (por. Mt 28, 19-20). "Nowa" nie oznacza również ponownej ewangelizacji, w pełnym tego słowa znaczeniu, terytoriów już ewangelizowanych”.

„Dzisiaj wojujący ateizm jest już w dużym stopniu za nami - zauważył kard. Bertone - natomiast ustąpił pola pewnej obojętności lub ciekawości, w dużej mierze naznaczonej głęboką niewiedzą o tym, czym jest ewangelia, oraz dążeniem do powszechnej tolerancji, która wyeliminuje wszelkie różnice pomiędzy wyznaniami. Ta niewiedza i dezorientacja, które mogą dochodzić nawet do synkretyzmu, wiążą się również w wielu krajach o dawnej tradycji chrześcijańskiej z wielką nieufnością do wszystkiego, co mogłoby zapewnić widoczność w przestrzeni publicznej religii w ogóle, a chrześcijaństwa w szczególności, co w imię źle pojętego sekularyzmu prowadzi do prywatyzacji wyznawania religii, a zatem do zdławienia słowa Kościoła i jego szkodliwego zniknięcia z debaty społecznej”.

Po czym kard. Bertone przeszedł do głównego zagadnienia wykładu. „Nowa ewangelizacja charakteryzuje się jasnym i wyraźnym głoszeniem Chrystusa. "Nie ma prawdziwej ewangelizacji bez głoszenia imienia i nauki, życia i obietnic, królestwa i tajemnicy Jezusa z Nazaretu, Syna Bożego" - pisał Paweł VI w adhortacji apostolskiej Evangelii nuntiandi . To przesłanie faktycznie jest wieczne, jak mówi z wielką siłą fragment Listu do Hebrajczyków przywołany w Liście apostolskim Ubicumque et semper: "Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki" (Hbr 13, 8)”.

„Obecnie to przesłanie jest częścią misji uczelni- kontynuował kapłan. Wyraża to istotny akapit kończący magna charta uniwersytetów katolickich, którą jest konstytucja apostolska Ex corde Ecclesiae: "Zgodnie z własną naturą każdy uniwersytet katolicki wnosi ważny wkład w prowadzone przez Kościół dzieło ewangelizacji. Chodzi tu o skuteczne świadectwo o charakterze instytucjonalnym, które uniwersytet winien dawać Chrystusowi i Jego orędziu, a które jest tak potrzebne w kulturach naznaczonych sekularyzmem, jak również tam, gdzie ludzie jeszcze nie znają Chrystusa i Jego orędzia. Ponadto wszystkie podstawowe formy działalności uniwersytetu są związane i zharmonizowane z misją ewangelizacyjną Kościoła: badania prowadzone w świetle chrześcijańskiego orędzia mają oddawać nowe odkrycia człowieka do dyspozycji jednostek i społeczeństwa; formacja dokonująca się w kontekście wiary winna kształtować ludzi zdolnych do rozumnego i krytycznego osądu oraz świadomych transcendentnej godności ludzkiej osoby; formacja zawodowa powinna wpajać także wartości moralne oraz postawę służby ludziom i społeczności; dialog z kulturą ma sprzyjać lepszemu rozumieniu wiary; poszukiwania teologiczne mają umożliwiać wierze wypowiadanie się we współczesnym języku".

W dalszej części wykładu kard. Bertone nawiązał do nauczenia bł. Jana Pawła II. „Obecnie uniwersytety katolickie mają misję tworzenia pomostu między wiarą a kulturą. Jan Paweł II mówił- w sposób niemal poufny- o katolickich wspólnotach uniwersyteckich, które napotkał podczas swoich podróży: "Wspólnoty te są dla mnie żywym i obiecującym znakiem płodności chrześcijańskiego umysłu we wszystkich kulturach. Pozwalają mi żywić nadzieję na nowy rozkwit chrześcijańskiej kultury w wielorakim i bogatym kontekście naszej epoki przemian, która niewątpliwie stoi wobec bardzo poważnych wyzwań, ale dzięki działaniu Ducha prawdy i miłości niesie z sobą także wiele obietnic" . Już Paweł VI wskazał, że "Kościół nie tylko ma głosić Ewangelię w coraz odleglejszych zakątkach ziemi i coraz większym rzeszom ludzi, ale także mocą Ewangelii ma dosięgnąć i jakby przewracać kryteria oceny, hierarchię dóbr, postawy i nawyki myślowe, bodźce postępowania i modele życiowe rodzaju ludzkiego, które stoją w sprzeczności ze słowem Bożym i planem zbawczym"- mówił Sekretarz Stanu Ojca Świętego Benedykta XVI.

Ks. Kardynał Tarcisio Bertone swoją wizytę w Polsce rozpoczął od odwiedzenia Krakwa. Nawiedzając Wawel kapłan odprawił Mszę św. prywatną w Katedrze Wawelskiej, gdzie uczcił św. Stanisława Biskupa Męczennika- patrona Polski jak również modlił się przy grobie pary prezydenckiej.
 
W czasie podroży po Polsce kard. Bertone odwiedzi także Łódź i Bydgoszcz. W Łodzi obecność kardynała będzie się wiązała się z 25 rocznicą wizyty Jana Pawła II w tym mięście. W ramach uroczystości zostania poświecona siedziba Centrum Studiów Jana Pawła II w Łodzi. Dokona tego ks. kardynał Tarcisio Bertone.

W Bydgoszcz zaś kard. Bertone będzie uczestniczył w otwarciu Centrum Studiów Ratzingera. Tam też kard. Bertone wygłosi wykład zatytułowany "Wkład Józefa Ratzingera/Benedykta XVI w refleksję etyczną nad współczesną ekonomią".

Ks. Kardynał Tarcisio Bertone przyjął również zaproszenie od Metropolity Gdańskiego abp Leszka Sławoja Głódzia na uroczystość 25. rocznicy pobytu Jana Pawła II na Wybrzeżu. W Gdańsku kard. Bertone będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii jak również poświeci pomnik wielkiego Polaka, patrioty gen. Józefa Wybickiego.

Na Wybrzeżu Ks. Kardynał Tarcisio Bertone zakończy swój pobyt w Polsce.

Agata Bruchwald

Źródło: prawy.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną