Z zagranicy

Turcy nie chcą mieszkać w Unii Europejskiej

85% mieszkańców Turcji deklaruje, że nie zamierza korzystać z przygotowywanych ułatwień w możliwości wyjazdu do krajów Unii Europejskiej, ponieważ w pełni zadowala ich sytuacja na rynku pracy w ojczyźnie.

Jeszcze w niedalekiej przeszłości 80% Turków wyrażało chęć wyjazdu do Unii. Powodem gwałtownego odwrócenia tych trendów jest dynamiczny rozwój tamtejszej gospodarki oraz ekonomiczny kryzys trapiący Europę. Już w 2010 roku więcej obywateli Niemiec (zapewne tureckiego pochodzenia) osiedliło się w Azji Mniejszej, niż wyjechało stamtąd do Republiki Federalnej Niemiec.

Ponadto turecki minister ds. europejskich Egemen Bagis przyznaje, że otrzymuje coraz więcej sygnałów od 5,5 mln swoich rodaków żyjących w Unii Europejskiej o chęci powrotu do ojczyzny.

W rejonie Ankary czy Stambułu PKB na głowę jednego mieszkańca jest porównywalny z tym notowanym w Grecji, krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Hiszpanii czy nawet niektórych regionów Wielkiej Brytanii. Jednak w opozycji dla rozwoju metropolii stoi obraz wsi, której 10% mieszkańców żyje za mniej niż 5 USD dziennie.

Unia Europejska rozpoczęła właśnie przygotowania do negocjacji, których celem jest danie możliwości bezwizowego podróżowania po jej terytorium obywatelom Turcji. Może to nastąpić ok. 2014-2015 roku. Przed zgubnymi skutkami takiej decyzji ostrzegała grupa brytyjskich eurodeputowanych, którzy przygotowali raport mówiący o zagrożeniu związanym z wykorzystaniem tych ułatwień przez tamtejsze gangi zajmujące się przemytem kokainy czy heroiny oraz handlem ludźmi.

Turcja aby zawrzeć umowę będzie musiała uszczelnić swoje granice, poprzez przyjęcie do służby 50 tys. nowych funkcjonariuszy straży granicznej czy ustawienie nowych zapór i przeszkód.

Kuba Klimkowicz
Źródło: EUObserwer.com
fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra