Epitafium upamiętniające śp. Janusza Zakrzeńskiego

0
0
0
/

W kościele św. Katarzyny w Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą śp. Janusza Zakrzeńskiego. Aktor zginął w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

 

1 lipca na dzień odsłonięcia epitafium wybrano nie przypadkowo. Jest to wigilia 85. rocznicy koronacji Obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, który Janusz Zakrzeński darzył szczególnym kultem.

Tablica zawisła w kościele parafialnym artysty. Na Mszę św. w intencji Janusza Zakrzeńskiego i uroczyste odsłonięcie epitafium przybyła rodzina zmarłego, aktorzy, politycy, dziennikarze. W imieniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego został odczytany list.

- Tablica ta to ważny dowód pamięci o człowieku niezwykłym jakim był Janusz Zakrzeński. A dla mnie osobiście to zarazem świadectwo pamięci o wszystkich: o moim kochanym bracie, o Marylce, przyjaciołach, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w tej największej od II wojny światowej tragedii jaka dosięgła nasz kraj - napisał Jarosław Kaczyński.

- Niech pamięć o nim pozostanie w nas na zawsze – apelował Jarosław Kaczyński. - Jesteśmy to winni jemu i sobie samym. Niech naszą postawą będzie lekcja jaką otrzymaliśmy od Janusza Zakrzeńskiego i od wszystkich przyjaciół, których straciliśmy w tym strasznym dniu w podsmoleńskim lesie. Lekcją dojrzałego, zaangażowanego patriotyzmu. Musimy ją powtarzać każdego dnia. Wymaga to pracy i cierpliwości - napisał b. premier.

Tablica ta powstała z inicjatywy proboszcza parafii św. Katarzyny ks. prał. Józefa Maja, Barbary Zakrzeńskiej - żony i jej syna Marcina oraz Związku Piłsudczyków. Autorem płaskorzeźby jest Jerzy Teper.

Organizatorem niedzielnej uroczystości był Związek Piłsudczyków, z którym artysta był związany. Całość uświetnił występ chóru Wojska Polskiego, z którym Janusz Zakrzeński występował od lat 70. Śpiewając wspólnie pieśni żołnierskie i legionowe. Obecna była również wojskowa asysta honorowa i wojskowy posterunek wartowniczy.

 

Warto przypomnieć, że 15 maja 2010 r. dzięki burmistrzowi Chmielnika i księdzu proboszczowi rodzinnej miejscowości Janusza Zakrzeńskiego na parafialnym cmentarzu stanął duży obelisk upamiętniający zmarłego. Następnie, w sierpniu 2010 r., w Michałowicach pod Krakowem z inicjatywy Związku Piłsudczyków na głazie narzutowym umieszczono tablicę pamięci, na której oddano hołd wielokrotnemu odtwórcy roli Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Janusz Zakrzeński stworzył niezapomniane kreacje filmowe i sceniczne, m.in. Tewje Mleczarza w Skrzypku na dachu, Janosika w Na szkle malowane, Majora w Damach i huzarach, Napoleona w Popiołach, Witkacego w Tumorze Witkacego, Holsteina w Czarnych chmurach, Benedykta Korczyńskiego w Nad Niemnem i Józefa Piłsudskiego w Pasjansach Pana Marszałka i Polonii Restituta.

Równocześnie, przez lata był członkiem Rady Programowej Związku Piłsudczyków. Wykładał kulturę słowa i bycia w Wyższej Szkole Menedżerskiej i Seminarium Duchownym w Warszawie. Prowaził tez zajęcia ze studentami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Był także założycielem Akademii Dobrych Obyczajów.

tekst i foto: Agata Bruchwald

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną