Z zagranicy

Wszyscy amerykanie zapłacą za aborcję

Finansowanie środkami pochodzącymi z federalnego budżetu organizacji Planned Parenthood (Planowane Rodzicielstwo) stało się głównym punktem sporu w amerykańskim kongresie, podczas ubiegłotygodniowej debaty dotyczącej planów wydatkowych rządu w 2011 roku.

 

 Sprawa była ważna, ponieważ gdyby nie przyjęto ustawy budżetowej w wyznaczonym terminie, mogło dojść do paraliżu całego państwa i zamrożenia wypłat setkom tysięcy urzędników. Ostatecznie udało się uzyskać poparcie dla budżetu w ostatnich przewidzianych na to godzinach. Republikanie wymusili na demokratach akceptację dla miliardowych cięć wydatków, jednak sprawa Planned Parenthood pozostała nie rozwiązana.
 
Kontrowersyjna organizacja i prowadzona przez nią działalność od lat wywołuje spory.
 
„Przypuszczam, że większość Amerykanów jest zdziwiona i zszokowana faktem, że największa grupa organizująca aborcję w kraju jest jednocześnie największym beneficjentem publicznych środków, z funduszy przeznaczonych na programy planowania rodziny” – mówi republikański kongresmen Mike Pence.
 
Planned Parenthood posiada 84 oddziałów w całym kraju, które kontrolują 800 klinik. Ostatnie dostępne dane mówią, że organizacja dostała 360 mln. dolarów dofinansowania z federalnego budżetu w 2009 roku. Jako główne jej działania, prezes Cecile Richards przedstawia badania profilaktyczne, doradztwo dotyczące planowania rodziny czy prowadzenie badań i poszukiwanie nowych metod leczenia chorób wenerycznych.
 
Konsekwencją udzielanych przez specjalistów Planned Parenthood porad, jest często aborcja. Szacuje się, że 10% kobiet zgłaszających się po pomoc do organizacji namawiane są do przerwania ciąży. Jedna czwarta przeprowadzanych w USA zabiegów aborcji ma miejsce w klinikach Planned Parenthood, a od 1977 roku, kiedy zaczęto prowadzić statystyki, organizacja miała udział w 5,5 mln. przypadków przerwania ciąży.
 
Republikańscy kongresmeni zapowiadają, że mimo przyjęcia budżetu będą w dalszym ciągu czynili starania o zawieszenie lub chociaż ograniczenie finansowania Planned Parenthood z publicznych środków.

Opracował Kuba Klimkowicz na podstawie: www.dnj.com  i www.npr.org .

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

353 komentarze

353 Komentarzy

  1. Briana

    4 listopada 2017 at 23:22

    thx for the info

  2. Sigrid

    4 listopada 2017 at 23:37

    thx for the info

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra