Z zagranicy

Inwigilacja chrześcijan w Indiach

Władze indyjskiej prowincji Madhya Pradesh zleciły tamtejszej policji zbieranie dokładnych informacji na temat członków chrześcijańskiej wspólnoty.

Funkcjonariusze dostali za zadanie zebranie zarówno tak podstawowych danych jak liczba chrześcijańskich szkół, księży czy kościołów, ale także mają opracować informacje dotyczące statusu finansowego poszczególnych wspólnot, przekazów funduszy zza granicy, powiązań politycznych czy osób uczestniczących w życiu religijnym, posiadających kryminalną przeszłość.

– Ta akcja władz ma zranić członków naszej całej społeczności oraz pozostawić na nich piętno i pokazać, że nie są traktowani na równi z pozostałymi obywatelami tego kraju – mówi wzburzony ksiądz Anand Muttungal, zajmujący się kontaktami kościoła z mediami w Madhya Pradesh.
– Kto i w jakim celu potrzebuje tych informacji? – pyta wzburzony ksiądz i jednocześnie dodaje: – Zazwyczaj zbiera się taki wywiad dotyczący przestępców, aby mieć ich charakterystyki. Czy władze uważają chrześcijańskie wspólnoty za grupy aspołecznych kryminalistów stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego? – pyta prowokacyjnie.

Funkcjonariusze początkowo zlecone zadania wykonywali w sposób otwarty i kontaktowali się bezpośrednio z liderami kolejnych grup. Jednak gdy jeden z księży odmówił im udzielenia informacji, został przewieziony na komisariat, gdzie nastąpiło dokładne przesłuchanie.

Prowincja Madhya Pradesh jest rządzona przez hinduistyczną Indyjską Partię Ludową. Wiele razy dochodziło tam w przeszłości do sporów często zakończonych otwartymi konfliktami między chrześcijanami, a wyznawcami innych religii, na które władze prowincji przymykały oko, lub nawet doprowadzały do ich eskalacji.

Kuba Klimkowicz, Na podstawie: in.christiantoday.com
fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

267 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra