Z zagranicy

Katolik poparł Obamę i… musi odejść

Amerykański ambasador na Malcie zapowiedział, że opuści placówkę po tym jak urzędnicy Departamentu Stanu opublikowali raport, w którym skrytykowano go za zbyt duże zaangażowanie w religijną działalność.

Ambasador Douglas Kmiec wystosował listy do Baracka Obamy oraz Hillary Clinton, w których zapowiada, że złoży rezygnacje z pełnionej dotychczas funkcji 15 sierpnia, czyli w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. "Bardzo mocno wątpię, czy zasadne jest oskarżanie kogoś o poświęcanie zbyt dużej ilości czasu na tak ważne sprawy" – pisze w nim Kmiec.

Zdaniem inspektorów Departamentu Stanu, którzy oceniali ambasadora, jego działalność skupia się za bardzo na organizowaniu wystąpień na tematy religijne, przez co zaniedbuje obowiązki wynikające z pełnionego przez niego urzędu. Raport sporządzony na jego temat podkreśla olbrzymi respekt i szacunek jakim obecny ambasador cieszy się na katolickiej Malcie, ale na ten sposób prowadzenia placówki skarżą się podlegli mu urzędnicy.
 
Inspektorzy podkreślają, że podstawowymi celami przedstawicieli USA powinno być promowanie amerykańskiego biznesu i odpowiednia kontrola nad bezpieczeństwem morskim, szczególnie ważnym na Morzu Śródziemnym w kontekście wydarzeń w Libii.
 
Douglas Kmiec jest profesorem prawa, który długie lata był związany z Partią Republikańską. Pracował m.in. w administracji Ronalda Reagana i Georgea Busha seniora, wykładał na katolickich uczelniach. Tym większe było zdziwienie całego środowiska, z którego się wywodzi, gdy podczas kampanii prezydenckiej w 2008 roku poparł Baracka Obamę, a nawet wydał książkę, w której argumentował dlaczego Obama jest odpowiednim kandydatem dla katolików.

Przedsięwzięcia te spotkały się z niezadowoleniem zarówno jego dotychczasowych sojuszników politycznych jak i przedstawicieli Kościoła. Znany jest przypadek odmowy udzielenia mu komunii świętej przez kapłana.
 
Po wygranej w wyborach prezydenckich, Barack Obama chciał się odwdzięczyć Douglasowi Kmieciowi (niektóre media podawały wówczas informacje o jego polskich korzeniach) umieszczając go na fotelu ambasadora USA przy Stolicy Apostolskiej, jednak Watykan nie zaakceptował tej kandydatury.

Ostatecznie Douglas Kmiec objął placówkę w La Vallettcie, którą jednak i tak niebawem opuści.

Opracował: Kuba Klimkowicz
Na podstawie: AP, Wikipedia, polskatimes.pl

fot. sxc.hu, wnętrze Kościóła katolickiego na Malcie

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

163 komentarze

163 Komentarzy

  1. Alise

    4 listopada 2017 at 23:46

    thx for the info

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra