Z zagranicy

Katolik zostanie brytyjskim monarchą ?

Brytyjski rząd chce zmienić obowiązujące od ponad 300 lat zasady sukcesji brytyjskiego tronu. Premier David Cameron i jego zastępca Nick Clegg, zamierzają wprowadzić rewolucyjne zmiany, dzięki którym monarchą będzie mógł zostać katolik, a córki rodziny królewskiej nie będą dyskryminowane przy dziedziczeniu korony.

 

Obowiązujące dziś zasady sukcesji reguluje Ustawa o następstwie tronu (Act of Settlement) z 1701 roku. Zgodnie z rozwiązaniami w niej zawartymi, na brytyjskim tronie nie może zasiąść katolik, ani osoba będąca z katolikiem w związku małżeńskim.
 
Ponadto, nawet gdy pierwszym potomkiem pary królewskiej jest dziewczynka, a kolejnymi chłopcy, pierwszeństwo w dziedziczeniu korony mają i tak potomkowie płci męskiej. Obecna Królowa Elżbieta II została monarchą tylko dlatego, że nie posiadała braci.
 
Zdaniem premiera normy te powinny ulec zmianie, a proponowane przez rząd rozwiązania dopuszczałyby do objęcia tronu osoby wyznania katolickiego oraz ustanawiały pierwszeństwo do korony dla pierworodnego dziecka pary monarszej, bez względu na jego płeć.
 
Wiążą się z tym jednak nowe problemy i komplikacje, ponieważ brytyjski monarcha jest jednocześnie głową kościoła anglikańskiego. Oprócz tego zmiany musiałyby uzyskać akceptację rządów wszystkich 16 państw, których głową jest brytyjski monarcha. David Cameron twierdzi, że trwają już z nimi rozmowy na ten temat.
 
Oficjalnie Pałac Buckingham nie zajmuje stanowiska w kwestii zmian Ustawy o następstwie tronu, jednak przypuszcza się, że rząd uzyskał ciche pozwolenie Królowej na rozpoczęcie negocjacji z wszystkimi krajami Wspólnoty Narodów.

Sprawa stała się pilna w kontekście bliskiego ślubu księcia Williama i Kate Middelton. Gabinet premiera Camerona chce aby ewentualne potomstwo księcia zostało już objęte nowymi zasadami dziedziczenia.
 
Opracował: Kuba Klimkowicz

Na podstawie: www.telegraph.co.uk

Na fotografii flaga Wielkiej Brytanii.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra