Żołnierze AK na Jasnej Górze: Prosimy o uczciwe i lojane rządzenie krajem!

0
0
0
/

Choć z roku na rok w coraz mniejszym gronie, mimo to jak zawsze wierni Żołnierze Armii Krajowej przybyli na Jasną Górę. 9 września br. odbyła się już 41. Ogólnopolska Pielgrzymka Kombatantów.


W tym roku pod Jasnogórskim Szczytem zgromadziła się już nieliczna grupa starszych wiekiem mężczyzn i kobiet, przede wszystkim weteranów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- Pielgrzymkę na Jasną Górę, do Matki Bożej organizujemy co roku w pierwszą niedzielę września, od lat już 41. Jest to okazja dla kombatantów do spotkania się, do złożenia swoich próśb Matce Bożej, do zamanifestowania naszych najważniejszych kwestii patriotyzmu i tradycji narodowej - podkreślił Juliusz Domagalski, prezes Okręgu Częstochowskiego Światowego Związku Żołnierzy AK.

- Ta nasza działalność - kontynuował Juliusz Domagalski - trochę jest ograniczana ze względu na nasz zaawansowany wiek, dlatego bardzo mile na wszystkich uroczystościach widzimy nowe pokolenia, które są kontynuatorami tradycji, które my reprezentujemy.

Prezes Okręgu Częstochowskiego Światowego Związku Żołnierzy AK w czasie II wojny światowej działał w konspiracji. Dziś przyznaje: - Przeżycia wojenne były o tyle straszne, i dojmujące, że dotyczyły wszystkich obywateli, wszystkich ludzi w tym kraju, ponieważ co szósta osoba zginęła śmiercią nagłą w czasie okupacji. Każdy z nas był narażony na niebezpieczeństwo utraty życia. I każdy z nas, jeżeli mógł, jeżeli miał taką wewnętrzną potrzebę, angażował się w konspirację, i przynależność do jednej z organizacji podziemnych, które akurat w jego otoczeniu się znalazły.

Żołnierze AK na Jasną Górę przybyli modlić się przede wszystkim o uczciwe i lojalne rządzenie Polską. - Przyjechaliśmy przede wszystkim prosić o uczciwe i bardzo lojalne rządzenie krajem, dbanie o każdego jednego obywatela, jak również o nasze oddziały kombatanckie - powiedział por. Stanisław Dąbrowski, oddział Pisz Światowego Związku Żołnierzy AK.

- Ja się urodziłam w Majdanku, w obozie. Przez trzy miesiące chowano mnie pod pryczą, bo inaczej by spalili. Po trzech miesiącach wywieźli nas do Niemiec, i w Niemczech byłam dwa lata, później powrót do Polski - wspominała Krystyna Zygmunt, Stowarzyszenie Dzieci Zamojszczyzny Ziemi Biłgorajskiej. - Dzisiaj pamiętamy zawsze o tych walczących, o tych, którzy polegli, żeby za jednych podziękować, a za drugich się pomodlić - apelowała Krystyna Zygmunt.

Uroczystej Mszy św. pod jasnogórskim Szczytem przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów. Uczestniczyli w niej kombatanci wraz z rodzinami oraz młodzieżą szkolną, a także uczestnicy 30. Pielgrzymki Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Obecni byli m.in.: ks. phm. Krzysztof Bytomski, Komendant Pielgrzymki Harcerzy; Łucjan Sokołowski, sekretarz Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; Anna Lewak, prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego oraz Juliusz Domagalski, prezes Okręgu Częstochowskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na Krzyż, znak męki i zbawienia, przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, stać nieugięcie na straży jej honoru i wyzwolenie jej z niewoli, walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mojego życia. Składając taką przysięgę żołnierze Armii Krajowej i mając święte hasło na sztandarach "Bóg, Honor, Ojczyzna" wierzyli, że ich sprawa zwycięży - wołał podczas homilii ks. kmdr Janusz Bąk.

- Żołnierze Armii Krajowej, byliście siłą zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego. We wrześniu 1939 roku tworząc pierwsze struktury późniejszej armii, to wówczas podjęliście walkę z dwoma okupantami pragnąc, aby ta Polska, która miała być wymazana z mapy świata i Europy, była rzeczywistością realną żyjącą. Błogosławieni, którzy podczas gromu nie utracili równowagi ducha. Przemierzyli najwstydliwsze z ludzkich dróg - wojnę i powycinali łzami ścieżki swego życia - mówił kaznodzieja.

Na zakończenie słowa podziękowania wypowiedział Juliusz Domagalski, prezes Okręgu Częstochowskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Ks. kmdr Janusz Bąk przekazał zapewnienia o pamięci modlitewnej za kombatantów w imieniu biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Pielgrzymkę oprawiła swoją grą Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka.

Pielgrzymkę kombatantów organizuje Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie i Zarząd Okręgu Częstochowa.

Agata Bruchwald
Źródło: jasnagora.com

fot. Wikimedia Commons

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną