Rozpoczyna się Rok Wiary

0
0
0
/

Rozpoczynamy dziś Rok wiary. To bezprecedensowe wydarzenie dla Kościoła Ojciec Święty zapowiedział 16 października ubiegłego roku. W ramach przygotowania na ten czas Benedykt XVI wydał list apostolski „Porta fidei” -  „Podwoje wiary”.


O inicjatywie duszpasterskiej jaką jest Rok Wiary Ojciec Święty poinformował kończąc kongres nowej ewangelizacji jaki w ubiegłym roku zorganizowała Papieska Rada Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Równocześnie następca św. Piotra podkreślił konieczność kompleksowego spojrzenia na świat, jak to ujmowały dokumenty soborowe.
 
Stąd też data rozpoczęcia Roku wiary łączy się z przypadającą dziś 50. rocznicą otwarcia II Soboru Watykańskiego. 16 października to także 20. rocznica opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Zapowiadając Rok wiary Ojciec Święty stwierdził, że to właśnie Katechizm jest jednym z najważniejszych owoców Soboru watykańskiego II. Benedykt XV, w tym kontekście, przypomniał słowa bł. Jana Pawła II, wyrażające nadzieję, że "Katechizm przyczyni się w znacznym stopniu do odnowy całego życia kościelnego".

"Właśnie w tej perspektywie Rok wiary powinien wyrazić wspólne zobowiązanie do ponownego odkrycia i studium podstawowych treści wiary, które znajdują w Katechizmie Kościoła Katolickiego swą systematyczną i organiczną syntezę. Staje się tutaj faktycznie widoczne bogactwo nauczania, jakie Kościół przyjął, strzegł i oferował na przestrzeni dwóch tysiącleci swej historii"- napisał w liście apostolskim „Porta fidei” Benedykt XVI.
 
Przeddzień 50. rocznicy rozpoczęcia II Soboru Watykańskiego oraz rozpoczęcia Roku wiary Benedykt XVI, w czasie środowej audiencji generalnej, zainaugurował cykl katechez poświęconych Vaticanum II.

Ojciec święty podkreślił, że Sobór, w którym on sam uczestniczył jako ekspert, powinien nas pobudzić do ponownego odkrycia piękna naszej wiary, do głębokiego jej poznania, aby bardziej intensywna stała się relacja z Bogiem, aby żyć dogłębnie naszym powołaniem chrześcijańskim.

Papież powiedział, że także dzisiejszy Kościół musi powrócić do dokumentów II Soboru Watykańskiego. Czynić to trzeba krytycznie, „uwalniając je od masy publikacji, które często zamiast udostępniać, przysłoniły je”- zauważył Ojciec Święty. Przy czym podkreślił, że są one także dla naszego czasu „busolą pozwalającą okrętowi Kościoła na wypłynięcie na otwarte morze, pośród burz lub fal spokojnych i cichych, aby płynąć bezpieczne i osiągnąć cel”.

W czasie środowej audiencji generalnej Ojciec Święty przypomniał także słowa Sługi Bożego, papieża Pawła VI, który w homilii na zakończenie ostatniej sesji Soboru – 7 grudnia 1965 r. stwierdził, że odbywał się on w czasie, gdy ludzkość przeżywała pokusę zapomnienia o Bogu, sekularyzacji, laicyzmu.

W tej sytuacji punktem centralnym Soboru była kwestia Boga, który jest Bogiem żywym, troszczącym się o człowieka. Jest „naszym szczęściem, do tego stopnia, że kiedy człowiek usiłuje skierować swój umysł i serce w kontemplacji ku Bogu, wypełnia najwznioślejszy i najpełniejszy akt swej duszy, akt, który także dziś może i powinien być kulminacją niezliczonych dziedzin ludzkiej aktywności, z którego otrzymują one swą godność cytował Benedykt XVI.

Podkreślając aktualność słów swego poprzednika sprzed 50. lat Benedykt XVI przyznał, że najważniejszą lekcją Soboru jest to, że „chrześcijaństwo w swej istocie polega na wierze w Boga, który jest miłością trynitarną oraz na spotkaniu indywidualnym i wspólnotowym z Chrystusem, który ukierunkowuje i prowadzi przez życie: cała reszta z tego wypływa”- mówił Papież.

„Ważne jest dzisiaj, właśnie tak, jak tego pragnęli Ojcowie soborowi - kontynuował Ojciec święty -  aby ponownie widziano wyraziście, że Bóg jest obecny, że nas dotyczy i nam odpowiada. A także, iż kiedy brakuje wiary w Boga, załamuje się to, co jest istotne, bo człowiek traci swoją głęboką godność i to, co czyni wielkim jego człowieczeństwo, wbrew wszelkim redukcjonizmem”.

W dalszej katechezy części Benedykt XVI stwierdził, że „sobór nam przypomina, że Kościół we wszystkich swych częściach składowych ma zadanie, nakaz przekazywania słowa miłości Boga, który zbawia, aby było wysłuchane i przyjęte to Boże wezwanie, które zawiera w sobie nasze wieczne szczęście” – powiedział Benedykt XVI.

Na zakończenie katechezy, wygłoszonej w środowe przedpołudnie, Benedykt XVI wskazał, że „II Sobór Watykański jest dla nas mocnym wezwaniem do ponownego odkrycia każdego dnia piękna naszej wiary, do głębokiego jej poznania, aby bardziej intensywna stała się relacja z Panem, aby żyć dogłębnie naszym powołaniem chrześcijańskim”.
 
Benedykt XVI podkreślił także, że konieczne jest zrozumienie i doprowadzenie do końca tego, co Ojcowie soborowi, ożywiani Duchem Świętym nieśli w sercu: pragnienie, aby wszyscy mogli znać Ewangelię i spotkać Pana Jezusa jako drogę, prawdę i życie.

Rok wiary zakończy się 24 listopada 2013, w uroczystość Chrystusa Króla.

Agata Bruchwald
fot. Wikimedia Commons

Źródło: prawy.pl

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną