Dzień Dziecka Utraconego - PROGRAM OBCHODÓW

0
0
0
/

Od 1988 roku w Stanach Zjednoczonych, a od 2004 roku w Polsce 15 października obchodzony jest jako Dzień Dziecka Utraconego. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy osieroconych rodziców, którzy przeżywają ból przedwczesnego rozstania ze swoimi dziećmi.


Corocznie w Polsce 40 tys. kobiet doświadcza samoistnego poronienia, a 2 tys. dzieci rodzi się jako martwe. Dramat po stracie dziecka rodzice najczęściej muszą przeżywać w samotności, ponieważ w świadomości społecznej jest to temat tabu.

15 października obchodzony jako Dzień Dziecka Utraconego ma pomóc w zmianie sposobu postrzegania przez społeczeństwo tego problemu. Pamięć o dzieciach, które odeszły nim się narodziły, modlitwa w ich intencji, jak również ich rodzin pomaga osieroconym rodzicom przeżyć żałobę po tej stracie.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego:

Ełk - w Parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty o godzinie 16.00 zostanie odprawiona Msza święta w intencji zmarłych dzieci
 
Lublin - o godzinie 12.00 w kaplicy cmentarnej na Majdanku odprawiona będzie Msza święta w intencji dzieci zmarłych w wyniku poronienia, martwych narodzin, śmierci w wyniku choroby lub nieszczęśliwego wypadku, a także aborcji. W czasie Eucharystii modlitwą otoczone zostaną także rodziny dzieci utraconych. Po Mszy Świętej pod pomnikiem ,,Żywi Umarłym” wypuszczone zostaną do nieba symboliczne baloniki.

Kraków -Msza święta w intencji dzieci utraconych zostanie odprawiona o godz. 18.30 w krakowskiej Bazylice Mariackiej. Mszy św. przewodniczyć będzie kapelan Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, o. Tomasz. Po Eucharystii w niebo zostaną wypuszczone baloniki z imionami dzieci, które odeszły.

Zielona Góra - Msza święta sprawowana będzie godzinie 12.00 w Kościele Najświętszego Zbawiciela. Po Eucharystii wypuszczone zostaną baloniki. Na godzinę 13.15 zaplanowano, w Centrum Rodziny, konsultacje ze specjalistami.

Wrocław – o godzinie 18:00 zostanie odmówiony Różaniec w intencji rodziców dzieci zmarłych przedwcześnie. Następnie, godz. 18.30, Msza święta, po Mszy zostanie udzielone specjalne indywidualne błogosławieństwo dla rodzin zmarłego dziecka.
Na 19:20 zaplanowano spotkanie przy kawie i herbacie w salkach katechetycznych. Podczas spotkania wysłuchamy trzech krótkich prelekcji:
- „Jak medycznie można pomóc parom po stracie” – przedstawi Pani Agnieszka Chrobak – pracownik naukowy Laboratorium Immunologii Rozrodu Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu,współpracownik Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, instruktor metody Rötzera
- „Jak dobrze przeżyć żałobę w rodzinie? Jak rozmawiać z bliskimi?” – przedstawi Pani Elżbieta Łozińska – doradca życia rodzinnego, terapeuta NEST
- „Pierwsze poronienie to już o jedno za dużo – świadectwo rodziców oraz gdzie szukać wsparcia we Wrocławiu” – przedstawią Państwo Magdalena i Piotr Krajewscy – rodzice Marysi zmarłej 26.04.2011r. i 2-miesięcznej Agnieszki.

Agata Bruchwald

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną