Dziś wspomnienie Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki

0
0
0
/

W dniu 19 października 1984 roku, na trasie z Bydgoszczy do Warszawy, kiedy to Ks. Jerzy razem z kierowcą wracali ze Mszy św. z Bydgoszczy, ich samochód został zatrzymany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych...


Jerzy Popiełuszko urodził się w święto Podwyższenia Krzyża Świętego – to tj. 14 września 1947 roku, we wsi Okopy. Dzięki wielkiej wierze rodziców – Marianny i Władysława – już w zaledwie 2 dni po urodzeniu, 16 września został ochrzczony w kościele parafialnym pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli. W tym samym kościele został bierzmowany w dniu 17 czerwca 1954 roku. Przyjął wtedy imię Kazimierz.

Także do Suchowoli chodził do szkoły. Najpierw był uczniem Szkoły Podstawowej, a następnie – Liceum Ogólnokształcącego. We wspomnieniach rodzeństwa zapisał się również, jako ten, który starał się każdego dnia uczestniczyć we Mszy świętej. Kiedy skończył liceum i zdał maturę, w dniu 24 czerwca 1965 roku zgłosił się do Wyższego Metropolitarnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W tym czasie musiał odbył dwuletnią służbę wojskową.

Był w specjalnej jednostce dla kleryków – w Bartoszycach. Ze wspomnień najbliższych Ks. Jerzego Popiełuszko dowiadujemy się, że nie chciał zdjąć medalika i różańca. Był wierny swojemu wyborowi, a celem zachowania władz wojskowych było zniechęcenie żołnierzy – kleryków, aby nie wracali na wybraną drogę. Drogę powołania kapłańskiego.

Czas, który spędził w wojsku spowodował to, że Jerzy po powrocie do seminarium musiał przejść operację tarczycy. Leczył się również z choroby serca. W dniu 12 grudnia 1971 roku przyjął święcenia subdiakońskie, następnie – 12 marca 1972 – diakonat. Z rąk Kard. Stefana Wyszyńskiego przyjął święcenia kapłańskie w dn. 28 maja 1972 roku,
w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Jako młody wikariusz przeszedł przez kilka parafii. Kolejno: parafia Świętej Trójcy w Ząbkach koło Warszawy, parafia Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie – Aninie, parafia Dzieciątka Jezus w Warszawie na Żoliborzu, parafia św. Anny w Warszawie. To właśnie tam – w parafii św. Anny w Warszawie prowadził konwersatoria dla studentów medycyny. Organizował również rekolekcje. Kierował duszpasterstwem pielęgniarek. Był diecezjalnym duszpasterzem środowisk medycznych oraz członkiem Krajowej Konsulty Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
 
Od 20 maja 1980 roku był rezydentem na parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu. Pomagał w pracy parafialnej. Kierował też zebraniami formacyjnymi grupy studentów Akademii Medycznej. Był duszpasterzem pielęgniarek. Co miesiąc organizował modlitewne spotkania dla lekarzy.
 
Ks. Jerzy zaangażował się w duszpasterstwo świata pracy – zarówno w okresie kiedy tworzyła się „Solidarność”, jak i podczas stanu wojennego, oraz po jego zniesieniu. Ks. Popiełuszko był rzecznikiem i obrońcą godności człowieka. Bronił praw ludzkich do wolności, sprawiedliwości, miłości i prawdy. Od czasu wprowadzenia stanu wojennego, razem ze swoim proboszczem – Ks. prałatem Teofilem Boguckim – w kościele parafialnym p.w. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, w każdą ostatnią niedzielę miesiąca odprawiał Msze św. za Ojczyznę.

Niezwykle serdeczne więzy łączyły Ks. Popiełuszkę ze światem pracy, a szczególnie z pracownikami Huty Warszawa. Kiedy kapelan prymasa Wyszyńskiego miał poszukać księdza, który odprawiłby Mszę św. dla strajkujących, Ks. Jerzy chętnie przyjął tę propozycję. I od tego czasu zaczęła się kolejna jego posługa. Tym razem
w duszpasterstwie ludzi pracy.

W dniu 19 października 1984 roku, na trasie z Bydgoszczy do Warszawy, kiedy to Ks. Jerzy razem z kierowcą wracali ze Mszy św. z Bydgoszczy, ich samochód został zatrzymany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Ks. Popiełuszko został uprowadzony w Górsku – niedaleko Torunia. Kiedy wiadomość o zatrzymaniu i uprowadzeniu Ks. Jerzego przedostała się do mediów, w kościele nastał czas modlitewnego oczekiwania. W wielu świątyniach w kościele wierni modlili się o cudowne ocalenie ich kapłana. Zwłaszcza w kościele p.w. Św. Stanisława Kostki modlitwy nie ustawały. W dn. 30 października, przy tamie na Wiśle we Włocławku wyłowiono ciało Ks. Jerzego.
 
W dniu 3 listopada, w Warszawie odbył się pogrzeb Ks. Popiełuszki. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył Prymas Polski – Ks. Kard. Józef Glemp. Ks. Jerzy Popiełuszko został pochowany w grobie przy kościele św. Stanisława Kostki.

Proces beatyfikacyjny Ks. Jerzego – na szczeblu diecezjalnym trwał od 8 lutego 1997 roku do 8 lutego 2001 roku. Następnie akta procesu zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej, gdzie zostały poddane dalszym badaniom w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W niedzielę, 6 czerwca 2010 roku w Warszawie odbyła się beatyfikacja Ks. Jerzego. To właśnie na dziś – 19 października – wyznaczone zostało wspomnienie Błogosławionego. Dzień 19 października – to dzień jego narodzin dla Nieba…
 
Źródło: katolik.pl
Na zdjęciu: Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, fot. Agata Bruchwald

Źródło: prawy.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną