Z kraju

Hartman nie przemówi na UMCS w Lublinie

Studenci Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie stanowczo zaprotestowali przeciwko, planowanemu na najbliższy piątek, wykładowi prof. Jana Hartmana na ich uczelni. Rektor Michałowski spotkanie odwołał.

Wykład prof. Jana Hartmana zatytułowany „Blaski i cienie antyklerykalizmu” miał się odbyć 15 marca br., o godzinie 17.00, w Auli Daszyńskiego na Wydziale Politologii UMCS. Organizatorami spotkania była Fundacja Wolność od Religii oraz lubelski oddział Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.

W liście do rektora, dra hab. Stanisława Michałowskiego, „Studenci dla Lublina” napisali:

„Prof. Jan Hartman jest wiceprzewodniczącym rady polityczno-programowej SLD oraz członkiem zespołu doradczego Ruchu Palikota "Plan zmian". Jako osoba publiczna kojarzony jest z poglądami lewicowymi. My, studenci z lubelskich uczelni, zaniepokojeni brakiem pluralizmu światopoglądowego obawiamy się, że spotkanie może mieć wymiar wiecu partyjnego. Przypuszczamy, że spotkanie nie będzie miało charakteru naukowego, wręcz przeciwnie może stać się miejscem szerzenia lewicowych poglądów profesora, w związku z nie zaproszeniem osób o odmiennych poglądach”.

„Liczymy – napisali w dalszej części listu studenci – że Jego Magnificencja odwoła spotkanie, bądź zmieni jego formę, jak miało to miejsce w przypadku spotkania z posłem Ludwikiem Dornem. Przypominamy, że wystąpienie posła nie miało mieć charakteru politycznego, a związane było z pakietem klimatycznym przyjętym przez państwa Unii Europejskiej”.

Protest studentów wobec proponowanej formy spotkania z prof. Hartmanem wynika z dbałości żaków o nienarażanie słuchaczy na manipulację oraz indoktrynację światopoglądową.

„Jako społeczność studencka, chcemy aby UMCS był miejscem, gdzie można prowadzić dyskusje na każdy temat, z zachowaniem równowagi w poglądach zapraszanych gości, aby uczestnicy spotkań nie byli poddawani manipulacjom oraz indoktrynacji światopoglądowej”
– czytamy w liście podpisanym przez „Studentów dla Lublina”.

W najbliższy piątek na UMCS odbędą się Dni Otwarte. Oczy wszystkich pracowników będą zwrócone na to wydarzenie. Biorąc pod uwagę m.in. ten fakt władze uczelni postanowiły odwołać wykład prof. Hartmana.

Agata Bruchwald

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra