Narodowy Dzień Życia - „Kierunek: dziecko”

0
0
0
/

Od dziewięciu lat 24 marca, w Polsce, obchodzimy jako Narodowy Dzień Życia. W tym roku nasz wzrok kierujemy w stronę zdrowego stylu życia i szeroko rozumianej ekologii płodności, co ma wpłynąć na poprawę zdrowia prokreacyjnego Polaków. Równocześnie święto to jest doskonałą okazją by dowiedzieć się co o życiu mówi Ojciec Święty Franciszek.



W 2004 roku Sejm Rzeczpospolitej Polski uchwalił święto - Narodowy Dzień Życia. Dotychczas obchodom dnia towarzyszyły m.in. takie hasła jak: „Dom pełen skarbów”, „Być ojcem - rola życia”, „Razem na zawsze” i „Jestem mamą – to moja kariera”. Tegorocznej kampanii towarzyszy hasło: „Kierunek: dziecko”.

Organizatorem kampanii społecznej promującej wartości rodzinne jest Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia. Jej celem jest wzmacnianie rodziny poprzez rozwój osobisty i budowę zdrowych więzi społecznych.

W tym roku Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia szczególną uwagę zwraca na problem starzenia się naszego społeczeństwa. Jako źródło zapaści demograficznej, w jakiej obecnie znajduje się Polska, organizatorzy obchodów dnia wymieniają: kryzys wartości, brak poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin, problemy mieszkaniowe oraz problemy związane ze zdrowiem społeczeństwa.

Problem niepłodności dotyka prawie2,5 miliona Polaków, to jest nawet kilkunastu procent par. Problem jest coraz powszechniejszy. Jego skala może rosnąć zwłaszcza w związku ze złym stylem życia i odwlekaniem decyzji o posiadaniu dzieci. Do tego liczba poronień sięga ponad 40 tysięcy rocznie.

Obecnie wskaźnik dzietności w Polsce wynosi 1.3. Państwo stanęło na progu katastrofy demograficznej. Organizatorzy obchodów Narodowego Dnia Życia mają nadzieję, że tegoroczna kampania choć trochę zmieni ten stan rzeczy.

W ostatnich dniach wielu z nas stara się choć trochę poznać, dotychczas nieznanego w Europie, Ojca Świętego Franciszka. Hasło dziewiątego Narodowego Dnia Życia „Kierunek: dziecko” może być inspiracją do zapoznania się z nauczaniem Papieża, jeszcze z czasów gdy był metropolitą Buenos Aires, na temat ochrony życia:

„Przyczyniacie się zatem poprzez wasze przesłanie do wzrastania „kultury życia”, tego, co jest najważniejsze dla ludzkości, co przeciwstawia się temu, co Jan Paweł II Benedykt XVI nazywają „kulturą śmierci”

„Czym jest głoszenie życia? Dotyczy rzeczy bardzo delikatnych, kwestii praktycznych. Powiedzieć, że życie jest istotne, oznacza, że od pierwszego momentu, kiedy dziecko zostaje poczęte, jest ono obdarowane życiem i jest tchnieniem Boga. Oznacza to, że przez 9 miesięcy, kiedy jest w poczekalni w brzuchu matki, trzeba dbać o matkę i o dziecko, bo tam jest życie…”

„Życie jest piękne, ale jest trudne, dlatego że wymaga poświęcenia”

„Nie można głosić orędzia o życiu, o kulturze życia inaczej, niż głoszą słowa psalmu: w obecności Pana”

„Nie można nieść kultury życia, jeśli nie spotykamy Jezusa”

„Uważajcie, by nie zaprzeczać tego co głosicie. Jeśli głosimy życie, żyjmy tak jak chce tego Jezus: jednoznacznie, aby wszystko było życiem” – mówił do wiernych z Ameryki Południowej kard. Jorge Mario Bergoglio w czasie homilii wygłoszonej w sanktuarium św. Rajmunda Nonnanta, 31 sierpnia 2009 r. (Tłumaczenie słów Papieża na podstawie publikacji: „Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich”)

tekst i fot. Agata Bruchwald

 

PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? WESPRZYJ NAS!

Pobierz bezpłatny program do rozliczania PIT-ów, który za Ciebie wypełni zeznanie podatkowe, a 1 % przekażesz automatycznie dla naszego wydawcy, Fundacji SOS - Obrony Poczętego Życia:


 
Działania Fundacji można także wesprzeć wpłacając pieniądze na konto: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001 lub skorzystać z szybkiej wpłaty przez internet >>

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną