Polskość

Komisja Wenecka, czyli kto pod kim dołki kopie

media_felietonisci_oskarmariabramskiW Polsce bardzo głośno o tzw. Komisji Weneckiej. Wyskoczyła niczym diabeł z pudełka, niektórzy nawet sarkastycznie dodają, że niczym diabeł wenecki, przypominając o działaniu Mikołaja Chwałowica w XIV wieku, możnowładcy wielkopolskiego, sędziego ziemi kaliskiej, który bezwzględnie działał wobec przeciwników politycznych. Pochodził z Wenecji, wsi leżącej na Pałukach.

I nagle okazało się, że Komisja Wenecka jest jedną z najważniejszych instytucji na naszym kontynencie. Tak przynajmniej stara się wmówić nam opozycja.

Ale czy ktoś wie jak brzmi jej pełna nazwa? Też nie wiedziałem, ale teraz już wiem: Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo. Zajmuje się prawem konstytucyjnym. Konia z rzędem temu, czy ktokolwiek choćby pół roku temu – z wyjątkiem oczywiście osób zajmujących się profesjonalnie tą problematyką – słyszał o tej instytucji?

Otóż to kolejna, niestety z przykrością muszę stwierdzić, udana wrzutka opozycji dotycząca sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Przy okazji warto przypomnieć, że Trybunał Konstytucyjny powstał w Polsce na mocy ustawy w marcu 1982 roku, a więc w okresie stanu wojennego.

Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy i nie ma nic wspólnego z instytucjami Unii Europejskiej.

Rada Europy powstała w w maju 1949 r. na mocy Traktatu Londyńskiego i należy do niej 47 państw Europy. Główna jej siedziba znajduje się w Strasburgu, podobnie jak i Parlamentu Europejskiego. Większość jednak obrad odbywa się w Brukseli, choć sekretariat generalny mieści się w Luksemburgu.

Rada Europy utożsamiana jest głównie z ochroną praw człowieka.

Natomiast tzw. Komisja Wenecka powstała w 1990 r. głównie z powodu przemian w Europie Środkowo – Wschodniej. Mamy też w niej swojego człowieka i to bardzo ważnego. Obecnie funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego pełni Hanna Suchocka, była premier i były ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej. Swą karierę polityczną zaczynała od Stronnictwa Demokratycznego w 1969 roku, mając 23 lata.

Ze względu na swój autorytet i ekspercki charakter Komisja Wenecka dąży zwyczaj do rozwiązywania konfliktu drogą dialogu. Komisja Wenecka przyjmuje opinię na posiedzeniu plenarnym poprzez konsensus i w obecności przedstawicieli państwa, którego opinia dotyczy, ale nie ma żadnego wpływu na jej egzekwowanie, o czym mówił poseł Jarosław Kaczyński.

Czy też tak postąpi w przypadku Polski?

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra