Kultura i historia

15 lat temu odszedł jeden z kapelanów „Solidarności” ks. Adolf Chojnacki

adolfchojnackiKs. Adolf Chojnacki, chociaż niezwykle zasłużony w wieloletniej walce z komunistycznym reżimem, pozostaje postacią stosunkowo słabo znaną. Kapelan krakowskiej opozycji demokratycznej zmarł 22 marca 2001 r.

Urodził się 4 stycznia 1932 r. we wsi Cichawa w Małopolsce, w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. Wychowywał się w rodzinie głęboko religijnej i patriotycznej. Jego ojciec, działacz ruchu ludowego, uczestniczył w chłopskich strajkach. Uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Po zdaniu matury w 1951 r. wstąpił do tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu w czerwcu 1956 r. Jego pierwszą parafią była Rabka, gdzie zaangażował się też w sprawy społeczne. Zasłynął z ostrych kazań, w których krytykował komunizm i jego zwolenników, w tym także innych duchownych.

Niezadowolone z takiej postawy duchownego władze przenosiły go z parafii do parafii. Po dwóch latach pracy w Rabce przeniesiono go na rok do Poronina, a potem do Białej koło Bielska, gdzie był tylko 6 miesięcy, gdyż w kazaniu na terenie szpitala opowiedział się zdecydowanie przeciwko aborcji. Odebrano mu tez prawo nauczania religii w szkole.

Później był wikariuszem kolejno w Chrzanowie, Skawinie, Nowym Targu, Grabiu i Babicach. Szykanom nie było końca, ciągle był wzywany na przesłuchania, a w 1962 r. Służba Bezpieczeństwa bezskutecznie starała się zwerbować go na tajnego współpracownika.

W 1973 r. został przeniesiony do Zagórza pod Chrzanowem, gdzie rozpoczął tworzenie nowej parafii i budowę kościoła. Zaangażował się w duszpasterstwo młodzieży oraz ruch trzeźwościowy. Dwa lata później został mianowany wicedziekanem dekanatu chrzanowskiego i wszedł do Rady Kapłańskiej archidiecezji krakowskiej, otrzymał też honorowy tytuł kanonika.

W momencie powstania „Solidarności” związał się z nowym ruchem, podejmując dalszą walkę z reżimem komunistycznym. Jesienią 1981 r. został administratorem w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie Bieżanowie. 13 grudnia 1981 r. odprawił mszę św. w żałobnych szatach liturgicznych. W każdą pierwszą niedzielę po 13. dniu miesiąca zaczął odprawiać nabożeństwa w intencji Ojczyzny.

Brał udział w wydawaniu nielegalnych wydawnictw podziemnych. Od lutego do sierpnia 1985 r. przyjmował w swojej parafii i wspierał uczestników rotacyjnej głodówki protestacyjnej zorganizowanej przez Annę Walentynowicz. Był to główny powód przeniesienia go w 1986 r. do parafii Matki Boskiej Pocieszenia w Juszczynie pod Bielsko-Białą.

Niepokorny kapłan nie zrezygnował jednak z działalności patriotycznej. Kontynuował odprawianie Mszy Świętych za Ojczyznę, nawiązał też kontakty z byłymi żołnierzami Armii Krajowej i Zrzeszenia WiN, zostając kapelanem tego środowiska. Dalej był rozpracowywany przez bezpiekę, która w 1987 r. przygotowywała, ostatecznie niezrealizowany, zamach na jego życie.

W 1993 r. na własne życzenie opuścił parafię, by zając się pracą misyjną wśród Polaków poza granicami kraju, początkowo w Rumunii, a później na terenie archidiecezji lwowskiej na Ukrainie. Po czterech latach wrócił do Polski i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Makowie Podhalańskim. W 1998 r. włączył się w sprawę krzyża papieskiego na żwirowisku w Oświęcimiu.

Ks. Adolf Chojnacki zmarł 22 marca 2001 r., spoczął na cmentarzu parafialnym w Juszczynie. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Paweł Brojek

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra