Kultura i historia

Bł. Stanisław Kostka Starowieyski – patron Akcji Katolickiej

stanislawstarowieyskiW 1999 r., do grona polskich świętych i błogosławionych wyniesionych przez papieża Jana Pawła II na ołtarze, dołączył Stanisław Starowieyski – działacz społeczny i katolicki z Lubelszczyzny, zamęczony w Dachau. Jest on jednym z dwóch, obok św. Wojciecha, patronów Akcji Katolickiej w Polsce.

Przyszedł na świat 11 maja 1895 r. w Ustrobnej koło Krosna w ówczesnym zaborze austriackim, w rodzinie Stanisława Starowieyskiego, właściciela ziemskiego, szambelana papieża Leona XIII. Wkrótce po jego urodzeniu rodzina przeniosła się do pobliskiej Bratkówki, gdzie spędził dzieciństwo i młodość.

Pierwsze nauki pobierał w domu rodzinnym. W latach 1909-1914 kształcił się w Zakładzie Naukowo-Wychowawczym Ojców Jezuitów w Chyrowie, działając jednocześnie w Sodalicji Mariańskiej. Po maturze w 1914 r. rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, przerwane przez wybuch I wojny światowej.

Zmobilizowany do armii austriackiej, ukończył szkołę oficerską i został wysłany na front. W szeregach pułku artylerii polowej walczył w Rosji, a następnie we Włoszech. W 1918 r. powrócił do Polski i w listopadzie tego roku uczestniczył w formowaniu Wojska Polskiego w Krakowie.

W czasie wojny polsko-ukraińskiej na stanowisku dowódcy baterii walczył o Przemyśl oraz bronił Lwowa. W 1920 r. wziął udział w wyprawie kijowskiej. Dowodząc konną baterią, bohatersko osłaniał cofającą się armię polską, za co został odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy oraz Krzyżem Walecznych.

Po zakończeniu walk ciężko zachorował na czerwonkę i przebywał w szpitalu wojskowym w Zambrowie. Kampanię zakończył w randze kapitana, po czym został zdemobilizowany i przeniesiony do rezerwy.

Na studia prawnicze już nie powrócił, zamiast tego ukończył kurs rolniczy i odbył praktykę w tym kierunku. W sierpniu 1921 r. ożenił się z Marią Szeptycką, prawnuczką Aleksandra Fredry, z którą zamieszkał w majątku we wsi Łaszczów na Lubelszczyźnie.

Poza zarządzaniem majątkiem podjął wówczas działalność społeczną i charytatywną wśród najuboższych. Założył darmową kuchnię oraz ochronkę dla dzieci, wspomagał materialnie biednych. Działalność charytatywną prowadził też wśród ludności żydowskiej i ukraińskiej.

Był działaczem lubelskiej Sodalicji Mariańskiej. Zakładał Koła Inteligencji Katolickiej i organizował ich spotkania w Łaszczowie. W swoim majątku przystosował parter na sale spotkań religijnych i salę teatralną dla Kółka Miłośników Sceny.

Gdy w 1930 r. rozpoczęła działalność Akcja Katolicka, włączył się w organizowanie jej struktur na terenie diecezji lubelskiej. W 1932 r. został wiceprezesem, a trzy lata później prezesem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Wygłaszał liczne referaty, uczestniczył w uroczystościach, zjazdach i pielgrzymkach.

W pierwszych dniach po wybuchu II wojny światowej jego dom był schronieniem dla uciekinierów. Gdy Łaszczów zajęli Sowieci, on i jego brat Marian zostali aresztowani. Cudem udało im się zbiec z kolumny prowadzonej na egzekucję.

Na mocy kolejnych porozumień między okupantami Lubelszczyzna przypadła Niemcom i Rosjanie opuścili okolice Łaszczowa. W czerwcu 1940 r. Starowieyski został ponownie aresztowany, tym razem przez Niemców.

Był więziony w rotundzie zamojskiej, a potem na Zamku w Lublinie. Stamtąd został przewieziony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen i ostatecznie we wrześniu 1940 r. do Dachau. Wśród współwięźniów prowadził działalność apostolską oraz udzielał im pomocy.

Osłabiony trudnymi warunkami obozowymi i chorobą, zmarł w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną 13 kwietnia 1941 r. Urna z jego prochami została przesłana rodzinie, która złożyła ją w grobowcu rodzinnym w Łabuniach.

W 1999 r. papież Jan Paweł II dokonał w Warszawie beatyfikacji Stanisława Starowieyskiego jako jednego ze 108 Męczenników Polskich.

Paweł Brojek

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. WOW just what I was searching for. Came here by searching for โรงงานผลิตอาหารเสริม

 2. Filmes Online

  9 stycznia 2018 at 19:29

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for โรงงานผลิตอาหารเสริม

 3. chip satış

  12 marca 2018 at 09:21

  I every time spent my half an hour to read this blog’s articles every day along
  with a cup of coffee.

 4. 10gbps dedicated server

  17 kwietnia 2018 at 20:16

  I like what you guys are usually up too. This kind of clever work and exposure!
  Keep up the fantastic works guys I’ve included you guys to
  blogroll.

 5. Alkatone Diet

  24 października 2019 at 10:16

  Thanks for this awesome post. Would you like to understand about Alkatone keto diet?
  Well this new keto weight loss supplement is assisting countless people
  to get their desired weight in brief period of time.

  You might love to attempt Alkatone Diet as they are running minimal time offers and totally
  free shipping.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra