Na Jasnej Górze trwa festiwal Gaude Mater

0
0
0
/

1 maja w Częstochowie rozpoczął się 23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Obecnie jest to największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. Festiwal potrwa do 5 maja.


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” ma dwie misje: dialog międzykulturowy w ramach trzech największych religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej jak i współczesnej.


W tym roku na projekt składa się kilkanaście wydarzeń, w tym 10 koncertów z udziałem artystów z 14 krajów. Nowością jest rozszerzenie Festiwalu na inne miasta: Gdańsk, Kraków, Katowice, Radomsko i Lubliniec.


Tegoroczna, 23-cia edycja organizowana jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater. Po decyzji lewicowych władz Częstochowy przeniesienia imprezy do Filharmonii Częstochowskiej Stowarzyszenie, jako właściciel marki, podjęło decyzję o organizacji wydarzenia we współpracy z Klasztorem Jasnogórskim, Kurią Metropolitalną w Częstochowie oraz partnerami z pięciu polskich miast.


Program tegorocznego festiwali „Gaude Mater” wytyczają dwa wielkie wydarzenia: 80. rocznica urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego, któremu poświęcony będzie koncert w Gdańsku 1 maja, w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego i 80-lecie Krzysztofa Pendereckiego - 5 maja w Częstochowie na Jasnej Górze. Zabrzmi 'Credo' pod batutą kompozytora.


- 23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Częstochowie po raz pierwszy organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater. To tej organizacji zawdzięczamy, że Festiwal trwa w swojej niezmienionej formule prezentacji muzyki różnych religii i kultur, i odbywa się w pięknych, często zabytkowych, wnętrzach kościołów – powiedział o projekcie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.


- Jestem wdzięczny, że tylu współorganizatorów z całej Polski dołączyło, aby tworzyć to największe święto muzyki sakralnej. Przyjęte patronaty: Pana Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego, Pana Marszałka Województwa Śląskiego Mirosława Sekuły, Kardynała Stanisława Dziwisza i Arcybiskupów – Józefa Michalika i Wiktora Skworca świadczą, jak ważny dla polskiej kultury i polskiego Kościoła jest ten Festiwal Patronat honorowy na projektem objął – dodał metropolita częstochowski.


Mówiąc o festiwalu abp Wacław Depo nie zapomina o trudnościach z jakimi musieli się zmierzyć jego organizatorzy. - Cieszę się, że pomimo trudności organizacyjnych i finansowych nie zaniechano idei organizacji Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra”. Jego plon będziemy mogli posłuchać w trakcie Koncertu Finałowego, zaś młodzi kompozytorzy – tegoroczni laureaci – będą mieli niezwykłą okazję prezentacji swoich utworów w obecności Mistrza – prof. Krzysztofa Pendereckiego.


Podczas tegorocznego koncertu finałowego zostaną wręczone nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra”. Laureatami zostali: Artur Słotwiński (Polska) - I nagroda za utwór Seven Last Words Of Christ; Douglas Pew (Stany Zjednoczone) - II nagroda za utwór Kyrie i Łukasz Farcinkiewicz (Polska) - III nagroda za utwór Pater noster.
 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” to projekt wyróżniony wieloma nagrodami: nominacją do nagrody TOTUS (2001), nagrodą św. Brata Alberta (2004) i tytułem „Marka Śląskie” (2012).


Agata Bruchwald
Źródło:jasnagora.com
fot. Wikimedia Commons

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną