Narodowa Pielgrzymka Węgrów - z nadzieją dla Polski

0
0
0
/

„Przybyliśmy, by złożyć podziękowanie za tysiąc lat naszej przyjaźni polsko-węgierskiej, za tysiąc lat, które tyle błogosławieństwa przyniosło dla naszych narodów.


Przybyliśmy podziękować za wielkich naszych świętych: za św. Jadwigę, za bł. Jolantę, św. Kingę, za wielkich naszych przywódców: za Stefana Batorego, za Jana Sobieskiego, w szczególny sposób dziękujemy za bł. Jana Pawła II. Dziękujemy za bł. Euzebiusza.

 

Dziękujemy Tobie Niebieski Ojcze za tysiąc lat opieki nad naszym narodem. Dziękujemy Maryjo za Twoje wstawiennictwo. Dziękujemy za miłość, jaką byliśmy przez tyle wieków otaczani. Dziękujemy za miłość, jakiej doświadczaliśmy od Polaków, jakiej do dzisiejszego dnia doświadczamy ze strony Polaków tutaj na Jasnej Górze, w sercu Polski.

Dziękujemy, za dar pielgrzymów – nasze wotum zostało umieszczone w tak ważnym miejscu, tu w Kaplicy Cudownego Obrazu”- mówił bp Jánosa Székely, biskup pomocniczy archidiecezji Esztergom-Budapest, w czasie Mszy św. 29 czerwca br. o godzinie 12. 00 na Jasnej Górze. Eucharystia była kulminacyjnym punktem Narodowej Pielgrzymki Węgrów.

Węgrzy, w czasie Maszy św, odmówili Akt Zawierzenia. Obecni w Kaplicy polscy parlamentarzyści przekazali pozdrowienia dla gości od Marszałka Sejmu, Grzegorza Schetyny.

Ojcowie paulini przekazali Węgrom wierną kopię Jasnogórskiego Obrazu. Zastanie ona umieszczona w kaplicy w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie. Wizerunek pobłogosławił o. Roman Majewski. W darze dla Jasnej Góry pielgrzymi ofiarowali makietę studni, przy której są umieszczeni święci węgierscy z bł. Euzebiuszem. Dar złożył Kövér László na ręce o. przeora.

Narodowa Pielgrzymka Węgrów do Polski odbywa się w dniach 28 - 30 czerwca br. W tym czasie Węgrzy odwiedzą wspólne, najważniejsze miejsca dla naszych narodów czyli Kraków, Jasną Górę, Stary Sącz.

Witając pielgrzymów, w Krakowie, kard. Stanisław Dziwisz powiedział: „Węgry stały się przykładem dla Europy, przypominając jej, że ma chrześcijańskie korzenie i na nich ma budować przyszłość”.

„Pielgrzymka związana jest z przekazaniem przewodnictwa i chodzi o to, aby pokazać Europie, że nasza wspólnota zbudowana jest na duchowym fundamencie. Mam nadzieję, że Polska przejmie od Węgier tę pałeczkę w sztafecie wierności wartościom chrześcijańskim” –wytłumaczył cel pielgrzymowania główny organizator László Budai, radny z Szigetszentmiklós, a zarazem przewodniczący samorządowej komisji kultury i mediów.

 Jednocześnie organizatorzy podkreślili, że Węgrzy przyjechali do Polski z nadzieją, że Warszawa na czele unijnej prezydencji będzie kontynuować dzieło Budapesztu – pokazywanie Europie jej prawdziwego, duchowego fundamentu oraz wierność wartościom chrześcijańskim.


Na Jasną Górę Węgrzy przybyli o 20.20, czyli na krótko przed Apelem Jasnogórskim. Pielgrzymi zgromadzili się na placu przy jasnogórskim Domu Pielgrzyma skąd procesyjnie, przy śpiewie przeszli do Kaplicy Matki Bożej.

Grupę powitał o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry. Przełożony jasnogórskiej wspólnoty skierował serdeczne słowa przywitania w języku węgierskim w samej Kaplicy Matki Bożej.

„Katolicka Polska podziwia was i dziękuje wam za przykład, jak w Unii Europejskiej nie stracić swojej tożsamości narodowej. Z tego powodu jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo wydaje się, że Polska myślała, że jest już sama w tej Europie, a teraz wy jesteście pierwsi, a my zaraz za wami” – powiedział przeor Jasnej Góry.

Rozważania apelowe poprowadził o. Bátor Botond, paulin, przełożony węgierskiej prowincji Zakonu Paulinów. „Nasze serca pełne są wdzięczność, bo widzimy z jaką miłością ułożyłaś nasze wspólne dzieje na przestrzeni historii. To przecież ta Opatrzność, której Ty Maryjo powiedziałaś ‘tak’, dała nam przyjaciół, i na tym Twoim ‘tak’, Twoim Fiat, ukształtowała się nasza polsko-węgierska przyjaźń”- mówił kapłan.


W jasnogórskiej kaplicy głos zabrał także przewodniczący parlamentu węgierskiego Kövér László: „Unia Europejska ma być Unią, która ustrzeże wartości i w tej postawie patrzymy na przyszłość Unii Europejskiej.

Wielu te wartości rozumie źle, nieraz te wartości, o których mówią, zupełnie jakby nie wiążą się z ich życiem, ale my Polacy i Węgrzy wiemy (…) jaka jest tajemnica tych wartości, o jakich mówi Unia Europejska. Nie może być innej tajemnicy tych wartości, jak nasze chrześcijańskie korzenie”.

W Narodowej Pielgrzymce Węgrów bierze udział prawie 700 osób. Wśród pielgrzymów są: Kövér László, przewodniczący Parlamentu Węgierskiego oraz trzech biskupów: bp János Székely, biskup pomocniczy archidiecezji Esztergom-Budapest (Węgry), bp Antal Majnek, biskup diecezji mukaczewskiej (Ukraina) oraz bp József Tamás, biskup tytularny Valabrii, archidiecezja Alba Iulia (Rumunia).

Towarzyszy im o. Botond Bátor, przełożony węgierskiej prowincji paulinów. Grupa przybyła autokarami. Pielgrzymka symbolicznie kończy węgierską prezydencję w Unii Europejskiej i przekazuje ją Polsce.

 

 Agata Bruchwald

Na podstawie: http://www.jasnagora.com

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną