MŚ w cieniu prześladowania chrześcijan

0
0
0
/

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w roku 2022 mają się odbyć w Katarze. To niewielkie państwo na Półwyspie Arabskim jest kolebką agencji prasowo - informacyjnej Al Jazeera. Część społeczeństwa Kataru to chrześcijanie, którym praktyki religijne są bardzo utrudniane. Czy za 9 lat, kiedy oczy całego świata będą skierowane na Półwysep Arabski, ktoś głośno upomni się prawa chrześcijan?

 

Osoba, która zgodziła się udzielić wywiadu na pytanie „jak wygląda codzienne życie chrześcijan?” odpowiedziała:


„Tak naprawdę, największą częścią ciała Chrystusowego w Katarze są robotnicy z Filipin, Bangladeszu, Indii, Sri Lanki i Pakistanu. Wielu z nich żyje w obozach pracy (tak właśnie się nazywają). Pracują od świtu do nocy, czasami siedem dni w tygodniu. Po pracy wracają do obozu, gdzie spożywają posiłek i kładą się spać. Warunki pracy są bardzo trudne; wielu pracuje na budowach, gdzie latem jest nieznośnie gorąco, a temperatura przekracza 50 stopni Celsjusza. Nie jest niczym niezwykłym, że robotnicy umierają z powodu udarów słonecznych lub wycieńczenia.


Społecznościom chrześcijańskim surowo zabronione są spotkania modlitewne na terenie obozów i muszą odbywać się one w tajemnicy przed innymi.


Kobiety pracujące w katarskich domach są narażone na wykorzystanie seksualne oraz inne formy fizycznych nadużyć. Tak jak w wielu innych krajach Półwyspu Arabskiego, pozycja kobiet jest bardzo niska i są na łasce kaprysów swych opiekunów, którymi są zazwyczaj mężczyźni wyznający islam.


Co do codziennego życia katarskich chrześcijan: jest ich kilku, i zazwyczaj utrzymują swą wiarę w sekrecie, jednocześnie próbując żyć wedle biblijnych wskazówek”.


Przedstawiciel Open Doors rozmawiający z mieszkańcem Kataru spytał również: W 2022 r. odbędą się tu Mistrzostwa Świata. Ponieważ oczy całego świata będą wtedy skierowane na Katar, czy uważasz, że władze podejmą próbę polepszenia sytuacji praw człowieka i wolności religijnej?


„Jako kraj, Katar bardzo chce być dobrze postrzegany przez resztę świata; usiłuje stać się państwem, które ma realny wpływ w regionie i jest poważany w krajach cywilizacji zachodniej.


Katar ma też ambicje stania się centrum logistycznym pomiędzy Zachodem a Dalekim Wschodem. Chce być poważnie traktowany w kwestiach politycznych. Przypomnę, że było to jedyne państwo arabskie, które wzięło udział w alianckich nalotach bombowych na Libię.


Katar jest też dumny z faktu, że jest ośrodkiem prasowo – informacyjnym agencji Al Jazeera. Chce być postrzegany jako widoczny gracz na arenie światowej i mistrzostwa w piłce nożnej są częścią tej ambicji oraz strategii.


Szczerze mówiąc, nie wierzę, aby sytuacja w kwestii praw człowieka czy wolności religijnej poprawiła się, z powodu wydarzenia jakim będą mistrzostwa. Niemniej jednak, jest to moją modlitwą, żeby uwaga opinii międzynarodowej w tym okresie była też skupiona na podstawowych prawach człowieka w Katarze” – stwierdził mieszkaniec Kataru.


Katar zamieszkiwany jest przez niewielką ilość rdzennej populacji – w zasadzie jest tam więcej pracowników z obcych państw, niż rodowitych Katarczyków. Częścią społeczeństwa to chrześcijanie, którym grożą różne formy prześladowania.


Jak w czasie mistrzostw świata w 2022 roku w piłce nożnej zachowają się oficjalne delegacje państw oraz kibice goszczący na stadionach w czasie imprezy? Czy głośnio zaprotestują przeciwko łamaniu praw człowieka w Katarze? Jego mieszkańcy mają taką nadzieję i się o to modlą.


Agata Bruchwald
Źródło: opendoors.pl
fot. sxc.hu

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną