Z kraju

Organizacje kresowe do polityków: Nie ulegajcie szantażowi moralnemu apologetów banderyzmu

prawy.pl_images_nowe_stories_historia_upazbrodniePublikujemy treść listu otwartego, jaki do polskich parlamentarzystów wystosował Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich. Dotyczy on niedawnego listu byłych prezydentów Ukrainy oraz hierarchów ukraińskich kościołów do polskich parlamentarzystów, o którym niedawno pisaliśmy na łamach portalu Prawy.pl.

Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich

ul. Marszałkowska 115, lok. 264

00-102 Warszawa, e-mail: pzokik2014@wp.pl

Warszawa, dnia 4 czerwca 2016

List otwarty do polskich Parlamentarzystów

Szanowny Pan Marek Kuchciński

Marszałek Sejmu

ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa

Szanowni Państwo,

byli prezydenci Ukrainy Leonid Kuczma i Wiktor Juszczenko, prawosławny patriarcha Filaret oraz greckokatolicki arcybiskup większy Swiatosław Szewczuk zwrócili się niedawno do Państwa z pismem, które przejdzie do annałów jako jeden z najbardziej kuriozalnych przejawów twórczości epistolarnej w dziejach światowej dyplomacji. W piśmie tym skompromitowani politycy ukraińscy, odpowiedzialni za to, że Ukraina należy do państw o najwyższym na świecie poziomie korupcji, a także jest jedynym krajem na świecie, który oficjalnie posługuje się symboliką faszystowską i oddaje hołd formacjom nazistowskim (UPA i SS Galizien), wspierani przez hierarchów reaktywowanego niedawno kościoła, wspierającego w przeszłości banderowskich zbrodniarzy, domagają się, aby nasi Parlamentarzyści odstąpili od działań mających na celu upamiętnienie ofiar najokrutniejszego bodaj w dziejach II wojny światowej ludobójstwa, a także potępienia jego sprawców.

Wyrażamy stanowczy przeciw wobec stanowiska sygnatariuszy listu.

1. List ukraińskich polityków i hierarchów, wsparty ostatnio wystąpieniem Petra Poroszenki na forum polskiego Parlamentu, ma charakter pokrętny i przewrotny. Pojawiają się w nim przepełnione chrześcijańską frazeologią stwierdzenia, że „tragedie przeszłości wymagają pokuty” oraz zapewnienia,iż „Najważniejszym pomnikiem naszych narodów będą nie miejscowe panteony, ale wyciągnięte do siebie nawzajem ręce”, tymczasem wiadomo, że to właśnie Ukraińcy, pozornie prosząc o przebaczenie, nie tylko nie potępiają zbrodniarzy i nie czynią pokuty, ale budują im panteony. O rzeczywistej woli pojednania będzie można mówić wówczas, gdy z ukraińskiej przestrzeni publicznej zniknie symbolika UPA i SS Galizien.

2. Za skandaliczną uznajemy propozycję ustanowienia wspólnego Dnia Pamięci Ofiar Konfliktu Polsko-Ukraińskiego. Propozycja ta stanowi zabieg socjotechniczny mający na celu zrelatywizowanie zbrodni banderowskich poprzez postawienie znaku równości między planowym i z premedytacją realizowanym ludobójstwem a nielicznymi i spontanicznie przeprowadzanymi polskimi akcjami odwetowymi. To mniej więcej tak, jakby członkowie organizacji neonazistowskich w Niemczech, mając w pamięci żołnierzy niemieckich, którzy zginęli w czasie powstania w Getcie Warszawskim, domagali się odstąpienia od czczenia ofiar Holocaustu i organizowania w zamian Dni Konfliktu Niemiecko-Żydowskiego.

3. Uważamy, że ukraińscy politycy i przywódcy religijni zupełnie na głowie postawili ideę polskich biskupów wyrażoną w słowach przebaczamy i prosimy o przebaczenie. Całkowicie nie pojęli, że słowa te były wspaniałym gestem przedstawicieli Narodu-Ofiary wobec Narodu-Oprawcy uczynionym w obliczu potępienia przez państwo niemieckie zbrodni hitlerowskich oraz dość konsekwentnego ścigania czołowych sprawców tych zbrodni.

4. Zwracamy uwagę, że sygnatariusze listu używają pojęć, których znaczenia – jak się wydaje – nie rozumieją. Uznają oni, że dążenie do upamiętniania ofiar w bestialskich rzezi dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów jest „przejawem mowy nienawiści”. Gdyby iść tropem rozumowania domorosłych intelektualistów z Ukrainy, to należałoby uznać, że największymi w świecie propagatorami mowy nienawiści są Żydzi, którzy konsekwentnie potępiają zbrodnie nazistowskie i od lat – w odróżnieniu od Polaków – ścigają zbrodniarzy wojennych i na całym świecie upamiętniają ofiary niemieckiego Holokaustu.

5. Pragniemy zaakcentować, że wbrew temu, co sugerują ukraińscy politycy i greckokatoliccy hierarchowie, pielęgnowanie pamięci Ofiar ludobójstwa Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej oraz potępienie jego sprawców to nie tylko kwestia rozpamiętywania przeszłości. Przeciwnie, to problem związany z żywotnymi interesami Państwa i Narodu Polskiego, a przede wszystkim – kwestia tego:

– Czy polskie społeczeństwo i polski Parament dają przyzwolenie na to, aby w sąsiednim państwie, zgłaszającym aspiracje do bycia członkiem Wspólnoty Europejskiej, nadal heroizowani byli członkowie formacji nazistowskich i pielęgnowane były tradycje tzw. „integralnego nacjonalizmu”?

– Czy polskie społeczeństwo i polski Parament zamierzają w dalszym ciągu tolerować to, że coraz częściej we wpływowych ukraińskich środowiskach politycznych kierowane są roszczenia terytorialne wobec Polski i groźby pod adresem Polaków?

– Czy polskie społeczeństwo i polski Parament godzą się na to, aby w ramach zbliżających się międzynarodowych manewrów wojskowych Anakonda 2016 polscy żołnierze, hańbiąc polski mundur, robili to, czego nie czynili w czasie II wojny światowej, tj stawali w jednym szeregu z żołdakami mającymi na mundurach nazistowskie emblematy?

Polska polityka byłaby zupełnie niewiarygodna, gdyby kraj nasz potępiał zbrodnie dokonane przez Niemcy i przez Związek Sowiecki, natomiast kierując się jakimiś doraźnymi interesami politycznymi nadal przechodził w milczeniu nad najbardziej bestialskimi ze zbrodni, których sprawcami byli ukraińscy nacjonaliści. Istnieje różnica między sztuką dyplomacji a politycznym nierządnictwem.

6. Uznajemy za niestosowne skierowane pod Państwa adresem – jako przedstawicieli polskiego Parlamentu – nawoływanie „do powstrzymania się od jakiejkolwiek nierozważnej deklaracji politycznej, której uchwalenie nie powstrzyma bólu, lecz jedynie pozwoli naszym wspólnym wrogom wykorzystać ją przeciw Polsce i Ukrainie”. Sugerowanie, że polski Parlament, dążący do uczczenia pamięci prawie 200 tys. Polaków i obywateli polskich narodowości żydowskiej, romskiej, ormiańskiej, a nawet ukraińskiej, będzie podejmował „nierozważną deklarację polityczną” uważamy za niedopuszczalną w świecie polityki impertynencję. Niedopuszczalna jest również insynuacja, że Polska i Ukraina mają wspólnych wrogów. Takie słowa są w Polsce i we wszystkich cywilizowanych krajach traktowane jako przejaw mowy nienawiści. Słowa te wyrastają z dążenia do wciągnięcia Polski w konflikt, który zainicjowała kijowska administracja, wydając – nieprzystający do standardów uznawanych we współczesnej Europie – dyskryminacyjny wobec mieszkańców Wschodniej Ukrainy zakaz posługiwania się językiem rosyjskim. Traktujemy je jako przejaw kontynuacji kozackiej polityki. Kozacy w chwili trwogi zawsze szukali schronienia pod skrzydłami Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, gdy trwoga mijała, odwracali się od Niej, pozwalając odzywać pielęgnowanym w ukryciu resentymentom.

Niedawno minister obrony Korei Północnej Choon Yong-Noh ostrzegał polskiego prezydenta Andrzeja Dudę, że „Koreańska Republika-Ludowo Demokratyczna nie będzie tolerować agresji przeciwko Rosji ze strony zdradzieckich psów”. Polska dyplomacja słusznie zignorowała połajanki koreańskiego polityka, uznając je za przejaw azjatyckiego folkloru intelektualnego. Uważamy, że tak samo powinny być traktowane epistolarne wynurzenia ukraińskich prezydentów i greckokatolickich purpuratów.

Warto przypomnieć, że poczynania polityczne jednego z sygnatariuszy pisma – Wiktora Juszczenki – ostro krytykował wybitny autorytet polskiego Kościoła Ks. Prof. Albert Krąpiec, którego rodzina zginęła w banderowskich pogromach. Mówił:

„Prezydent nie wypowiada się w swoim imieniu, lecz w imieniu narodu. A to, co powiedział, to w istocie pochwała strasznej, szczególnie wyrafinowanej zbrodni ludobójstwa, którą przedstawia się jako chwalebny środek do uzyskania niepodległości Ukrainy. Państwo, które nie potępia tej zbrodni ani nawet się jej nie wstydzi, ale publicznie ją sławi, naraża się na zarzut, że jest państwem powstałym ze zbrodni, na gruncie zbrodniczym.”

Ks. Prof. Krąpiec dodawał też:

„Trudno rozmawiać, a tym bardziej jednać się z ludźmi, którzy bestialskie zbrodnie traktują jako chwalebną postawę obywatelską. Takie stanowisko prezydenta Juszczenki, a więc najwyższej władzy w państwie, tylko może zachęcać, aby kiedyś znów spróbować sięgnąć po tego rodzaju działania. To daje wiele do myślenia. Jak można rzetelnie rozmawiać z takim mężem stanu, przyjmować go w Polsce ze szczególnymi honorami, nadawać mu honorowe doktoraty polskich uczelni, skoro uważa on zbrodnię za bohaterstwo? Kresowianie zadają dziś pytanie całemu Narodowi, a szczególnie polskiej klasie rządzącej: Jak można budować przyjazne, sąsiedzkie relacje z państwem, którego głowa chyli czoła przed zbrodniczą organizacją odpowiedzialną za wymordowanie tysięcy bezbronnych polskich obywateli?”.

Mając w pamięci słowa Ks. Profesora Krąpca, apelujemy do polskich Parlamentarzystów, aby nie ulegali szantażowi moralnemu apologetów banderyzmu. Jako ludzie obdarzeni wyjątkowym zaufaniem społecznym ślubowaliście Państwo, że będziecie Państwo rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu. Nikt nie ma prawa w imieniu pomordowanych członków naszego Narodu wybaczać zbrodni, które nie znajdują należytego potępienia.

Witold Listowski – Prezes

Tadeusz Nowacki – Wiceprezes

Prof. dr hab. Leszek Jazownik – Członek

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

77 komentarzy

77 Komentarzy

 1. PC IT

  6 grudnia 2017 at 11:37

  beställa säkert pris, http://www.pcitservice.com/apotek/advil , Stockholm.

 2. Danmarks online apotek

  6 grudnia 2017 at 16:53

  bestille nett, http://www.commobgyn.com/apotek/bicalutamide , kjøp Norge bergen.

 3. apotek

  6 grudnia 2017 at 18:01

  billigare alternativ till köpa, http://www.phillipspond.net/?page_name=sulfasalazine , köpa receptfritt europe.

 4. jtbtigers

  6 grudnia 2017 at 18:10

  bestille Sverige, http://jtbtigers.com/?page_name=imuran , kjøp Norge nettbutikk.

 5. C TOTO

  6 grudnia 2017 at 20:22

  apotek Sverige Norge, http://www.ctoto.com/site/apotek/sporanox , kostnaden Gøteborg.

 6. generisk Sverige

  6 grudnia 2017 at 23:49

  bestalla, http://www.cudesign.net/apotek/clomipramine , sälja malmö.

 7. Zooquariums

  7 grudnia 2017 at 03:25

  beste sted å kjøpe pris, http://www.therefinedfin.com/blog/apotek/infectomycin , Hvor kjøpe Sverige.

 8. SOUTHERNHILLSCHRISTIAN.org

  7 grudnia 2017 at 05:20

  Sverige apotek köpa, http://southernhillschristian.org/wordpress/apotek/nebilet , lagligt Stockholm.

 9. dansk apotek

  7 grudnia 2017 at 06:06

  hurtig levering pris, http://www.richgoldstein.net/wp/apotek/tretinoine , piller billig.

 10. drewpallet

  7 grudnia 2017 at 09:54

  köpa generisk, http://drewpallet.com/apotek/bisostad , piller billig.

 11. Apotekeren

  7 grudnia 2017 at 10:19

  apotek Spania Oslo, http://www.aliciacattoni.com/apotek/cetirigamma , reseptfri.

 12. HOLLYHOCKCLOTHING

  7 grudnia 2017 at 10:23

  reseptfritt pris, http://www.hollyhockclothing.com/apotek/espironolactona , Hvordan kjøpe hvordan.

 13. apotek

  7 grudnia 2017 at 14:27

 14. dansk apotek

  7 grudnia 2017 at 16:13

  i Sverige hvordan, http://www.aquarelagems.com/apotek/uroxatral , tabletter Sverige.

 15. speakeasypress.com

  7 grudnia 2017 at 17:23

  säljes Sverige Danmark, http://www.speakeasypress.com/news/apotek/fucidin , sälja receptfritt.

 16. dansk apotek

  7 grudnia 2017 at 20:35

  apotek København, http://www.donaldneff.com/blog/apotek/avastin , kjøpe i Sverige hvordan.

 17. apotek pa natet

  7 grudnia 2017 at 22:03

  beställa priser, http://www.akeyinthedoor.com/?page_name=eurin , generiska alternativ till malmö.

 18. allboromason.com

  7 grudnia 2017 at 22:11

  billig i Sverige, http://www.allboromason.com/apotek/lamivudine , pris apoteket bergen.

 19. therefinedcanine.com

  8 grudnia 2017 at 02:59

  beste pris København, http://www.therefinedcanine.com/blog/apotek/flixotide , salg hvordan.

 20. womendirectorsinhollywood

  8 grudnia 2017 at 10:02

 21. apotek

  8 grudnia 2017 at 13:08

  bästa pris säljes, http://www.alirezajafarzadeh.org/apotek/aldocumar , generisk Sverige.

 22. monzodog

  8 grudnia 2017 at 14:03

  hvordan bestille, http://www.monzodog.com/mydebut/apotek/ardeytropin , uten resept jeg.

 23. PETSINPORTRAITS.com

  9 grudnia 2017 at 21:20

  korvike joensuu, http://www.petsinportraits.com/?page_name=avalide – tablettia mikkeli.

 24. FFNG.org

  9 grudnia 2017 at 23:55

  pris i sverige, http://www.ffng.org/blog/apotek/zarator – uden recept recept.

 25. ilman reseptia suomesta

  10 grudnia 2017 at 00:03

  suomesta ilman reseptiä tampere, http://kariewilliams.com/dev/apteekki/cosopt – Kapselit lääke.

 26. NIKORA

  10 grudnia 2017 at 05:06

  verkkoapteekki kouvola, http://www.nikora2000.com/tyreprotector/?page_name=betoptic – ole reseptiä espoo.

 27. nlwpartners

  10 grudnia 2017 at 06:31

  ostaa oulu, http://www.nlwpartners.com/apteekki/azirox – pilleri lappeenranta.

 28. DREYMANN.net

  10 grudnia 2017 at 10:45

  verkossa hinta, http://www.morethanthesum.com/blog/?page_name=esomeprazole – luonnon jyväskylä.

 29. goedkoop online

  10 grudnia 2017 at 11:10

  Bestellen bij apotheek amsterdam, http://www.freedomshack.us//?page_name=famotidine , prijs belgie frankrijk.

 30. apteekki

  11 grudnia 2017 at 11:41

  reseptivapaa lahti, http://www.nlwpartners.com/apteekki/vasotop – reseptillä seinäjoki.

 31. internetowaapteka life

  12 grudnia 2017 at 16:05

  gdzie kupic w internecie lublin, http://internetowaapteka.life/linozid.html – polski odpowiednik cena.

 32. Lekarna Czech Republic

  12 grudnia 2017 at 16:40

  kapsle recepta, http://czlekarna.life/ciprecu.html – v lekarni bez predpisu.

 33. internetowa apteka life

  12 grudnia 2017 at 23:14

  koszt internetowy, http://internetowa-apteka.life/spersanicol.html – tabletki bez recepty.

 34. LEKARNA CZECH

  13 grudnia 2017 at 02:33

  bez predpisu, http://lekarnacz.life/normaln.html – prodej liberec.

 35. Lekarna CZ

  13 grudnia 2017 at 06:39

  generika liberec, http://lekarna-cz.life/antalerg.html – recept na.

 36. portugalfarmacias life

  13 grudnia 2017 at 12:28

  original preco o que é, http://portugalfarmacias.life/erbinafine-gerolymatos.html – preço em salvador.

 37. portugal-farmacia life

  13 grudnia 2017 at 23:04

  Receita receita, http://portugal-farmacia.life/letus.html – ordem tablets.

 38. Farmacia Portugal

  14 grudnia 2017 at 02:20

  comprar original original, http://farmaciaportugal.life/oxapro.html – o preço.

 39. Apteka Internetowa

  14 grudnia 2017 at 09:05

  Cena apteka warszawa, http://apteka-internetowa.life/oributol.html – Kupować otc.

 40. Apteekissa Suomi

  15 grudnia 2017 at 13:42

  halvat hinnat resepti, http://apteekissasuomi.life/imurek.html – suomi tallinnasta.

 41. SUOMI APTEEKISSA

  15 grudnia 2017 at 19:25

  halpa joensuu, http://apteekissa-suomi.life/flucoral.html – lääke ilman reseptiä lappeenranta.

 42. APOTHEKE INTERNET

  15 grudnia 2017 at 20:11

  dispergeerbare tabletten http://internetapotheke.life/lextrasa.html Generika kaufen.

 43. greece farmakeia life

  15 grudnia 2017 at 20:26

  κόστος greece, http://greece-farmakeia.life/biocipro.html – αγορά greece.

 44. nettiapteekki suomi life

  15 grudnia 2017 at 21:11

  tabletti tampere, http://nettiapteekkisuomi.life/herpetad.html – netistä oulu.

 45. Greece Farmakeia Online

  15 grudnia 2017 at 21:52

  φαρμακειο ελλαδα, http://farmakeia-greece.life/largopen.html – χαπια greece.

 46. nettiapteekki-suomi.life

  16 grudnia 2017 at 01:55

  jotta suomi, http://verkkoapteekkisuomi.life/franol.html – tilaus turku.

 47. FARMAKEIA GREECE

  16 grudnia 2017 at 02:16

  greece greece, http://farmakeiagreece.life/purbac.html – αγορα greece.

 48. Suomi Verkkoapteekki

  16 grudnia 2017 at 03:21

  Verkkoapteekki turku, http://verkkoapteekkisuomi.life/cyklonova.html – tilaus suomessa.

 49. Suomi Verkkoapteekki

  16 grudnia 2017 at 08:31

  halpa hinta, http://verkkoapteekki-suomi.life/ramprazole.html – Järjestys seinäjoki.

 50. deutsche apotheke

  16 grudnia 2017 at 11:34

  ohne rezept legal http://deutscheapotheke.life/sedaperidol.html Atid tabletten.

 51. apoteket.life

  16 grudnia 2017 at 12:10

  billige piller apoteket, http://apoteket.life/sustonit.html – spanien recept.

 52. DEUTSCHE INTERNET APOTHEKE

  16 grudnia 2017 at 23:28

  generika per bankuberweisung http://deutsche-internet-apotheke.life/prenix-n.html usa rezeptfrei.

 53. Farmaci Da Banco

  17 grudnia 2017 at 22:35

  comprare con visa http://acquistafarmacidabanco.life/myconormin.html Acquisto farmacia.

 54. Barata Farmacia

  18 grudnia 2017 at 03:44

  Comprar en farmacia http://farmaciabarata.life/satil.html se puede comprar en farmacia sin receta.

 55. dbaSporb

  25 kwietnia 2018 at 17:05

  generic viagra cheap viagra results viagra shipped overnight [url=http://download4os.com/#]viagra doses[/url]

 56. ngfErugh

  15 maja 2018 at 11:27

  buy female viagra https://mo-basta.org/ viagra over the counter [url=https://mo-basta.org/#]https://mo-basta.org/[/url]

 57. deutschland

  15 września 2019 at 05:31

  Casino spiele mit einem mobilen https://online-deutschland-casino.host/slots/classic-platinum-pyramid.html Online casino mit zertifikat .

 58. Apothekenpreise

  26 września 2019 at 19:31

 59. Mendyxuga

  21 lutego 2020 at 23:59

  The medication is taken once consistently and can be devoured thirty minutes to three hours before sexual action. The pump works, but after a few minutes I go numb. If you beloved this write-up and you would like to receive more info relating to buy viagra kindly go to our own web page. Cialis medicine is also approved by Food and Drug Administration for the treatment of erectile dysfunction. This is safe for use as the FDA has approved the medicine for human use.

 60. Cierrazcvq

  11 marca 2020 at 01:03

  viagra vitamins viagra without a doctor prescription how to get the most out of viagra

 61. Ivanaouwd

  19 marca 2020 at 08:43

  purchase sildenafil sildenafil coupon sildenafil alternates

 62. Ivanaouwd

  19 marca 2020 at 08:46

  purchase sildenafil sildenafil coupon sildenafil alternates

 63. Ivanaouwd

  19 marca 2020 at 08:49

  purchase sildenafil sildenafil coupon sildenafil alternates

 64. Ivanaouwd

  19 marca 2020 at 08:50

  purchase sildenafil sildenafil coupon sildenafil alternates

 65. Jongfyrc

  21 marca 2020 at 22:41

  average cialis dose tadalafil tablets combine viagra and cialis

 66. Jongfyrc

  21 marca 2020 at 22:42

  average cialis dose tadalafil tablets combine viagra and cialis

 67. Kierstenqtps

  22 marca 2020 at 00:29

  is 20 mg sildenafil enough where to buy sildenafil para que sirve el sildenafil 20 mg

 68. Kierstenqtps

  22 marca 2020 at 00:34

  is 20 mg sildenafil enough where to buy sildenafil para que sirve el sildenafil 20 mg

 69. Kierstenqtps

  22 marca 2020 at 00:35

  is 20 mg sildenafil enough where to buy sildenafil para que sirve el sildenafil 20 mg

 70. Kierstenqtps

  22 marca 2020 at 00:36

  is 20 mg sildenafil enough where to buy sildenafil para que sirve el sildenafil 20 mg

 71. Loreancytb

  23 marca 2020 at 14:39

  cheap cialis online india cialis highest dose of cialis

 72. Charlinehwwc

  31 marca 2020 at 20:37

  lowest dose viagra buy viagra online cheap global pharmacy viagra

 73. Clemmieuddf

  1 kwietnia 2020 at 14:04

  what does viagra look like purchase viagra online buy real viagra

 74. Clemmieuddf

  1 kwietnia 2020 at 14:05

  what does viagra look like purchase viagra online buy real viagra

 75. Clemmieuddf

  1 kwietnia 2020 at 14:06

  what does viagra look like purchase viagra online buy real viagra

 76. Clemmieuddf

  1 kwietnia 2020 at 14:09

  what does viagra look like purchase viagra online buy real viagra

 77. Clemmieuddf

  1 kwietnia 2020 at 14:11

  what does viagra look like purchase viagra online buy real viagra

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra