Z zagranicy

Owoc UE: 70 mln analfabetów

prawy.pl_images_nowe_ueflagaKomisja Europejska przyznaje, że w Unii rozwinął się analfabetyzm funkcjonalny.

Wedle informacji prasowej z Brukseli 70 milionów ludzi w Europie ma problemy z czytaniem, pisaniem oraz liczeniem. Wskutek tego 40% pracodawców ma kłopot ze znalezieniem rąk do pracy ze względu na brak pożądanych umiejętności. UE nie martwi się o ograniczanie ludzkiej przedsiębiorczości przez biurokrację. Wskazuje, że problemy wynikają m. in. z braku „cyfrowych umiejętności”, czyli używania komputera.

W miejsce nauki myślenia proponuje ona plan naprawy w dziesięciu punktach. Obejmuje on rozwój wykorzystania komputerów, zwróceniem uwagi na edukację emigrantów, a także nauce przez działanie Vocational Education and Training (VET). Wedle ustaleń UE posiadamy w Polsce 19% wtórnych analfabetów (średnia unijna – 20%), a problemy z liczeniem ma 23% (24% w UE).

Marianne Thyssen z komisji dla zatrudnienia, stosunków społecznych, umiejętności i mobilności pracowników zachęcała: „Zapraszam Państwa Członkowskie, partnerów społecznych i biznes do wzajemnej pracy z nami na rzecz zakończenia sukcesem Nowej Agendy Umiejętności dla Europy”.

Testy PISA z 2012 wskazały, że 22,1% europejskich studentów ma słabe osiągnięcia z matematyki, 17,8% w czytaniu, 16,6% w nauce. Dlatego w lutym 2014 UE uruchomiła na kontynencie program rozwoju kompetencji w zakresie pracy z tekstem jako European Policy Network of National Literacy Organisations. Ich celem była promocja czytania. Wedle danych Banku Światowego w 2013 w Polsce 100% osób między 15 a 24 rokiem życia znało litery. Zarazem, co piąta osoba nie rozumiała, co czyta.

Rodzi się pytanie, co oznacza pojęcie „nowa agenda umiejętności”. Z punktu widzenia historii jest to wprowadzanie marksizmu. Altiero Spinelli w 1924 roku został członkiem Włoskiej Partii Komunistycznej. Razem z Ernesto Rossi napisał w 1941 roku Manifest z Ventotene, a w nim takie słowa: „Prawdziwie rewolucyjny ruch musi wyrosnąć wokół tych, którzy krytykują stare, polityczne stanowisko; musi wiedzieć jak współpracować z siłami demokratycznymi oraz komunistycznymi (…)” a wszystkie kwestie społeczne „mogą znaleźć rozwiązanie w Federacji Europejskiej (…) W odpowiedzi na nasze potrzeby, Europejska rewolucja musi być socjalistyczna”.

Dziś imienia Spinelliego jest budynek Parlamentu Europejskiego. W Manifeście z Ventotene mowa o tym: „jak być gotowym na przyjście nowego świata”, czyli raju komunistów. Miał się nazywać Zjednoczone Kraje Europy.

Profesor Piotr Jaroszyński zauważył na łamach pisma Człowiek w kulturze w tekście „Globalizm a reforma edukacji w Polsce”, co następuje: „Utopie nowożytne przesiąknięte są myślą, że jednym z głównych sposobów na poprawienie życia człowieka na ziemi jest nauka pojęta użytkowo, a nie teoretycznie. (…) Do ingerencji w sprawy edukacyjne włączają się organizacje o charakterze gospodarczym i ekonomicznym. Do nich należy OECD (…) W jaki sposób te tendencje można zaobserwować w Polsce? Warto przypomnieć, że po tzw. upadku komunizmu polska szkoła czekała przede wszystkim na odkłamanie treści nauczania w naukach historycznych. Nic takiego nie następowało”.

W dokumencie Komisji Europejskiej (Eurydyce) pod hasłem „Teaching Reading in Europe: Contexts, Policies and Practices” jednym ze sposobów poprawy zdolności czytania jest wprowadzenie w miejsce książek portali społecznościowych oraz Internetu (s. 135). Zarazem dokument stwierdza: „Ze wzrostem [czasu] czytania, poprawia się zdolność czytania” (s. 114).

Analfabetyzm funkcjonalny wskazuje, że konstrukcja UE posiada błędy założeń u korzeni w marksizmie. Poprawa czytelnictwa jest przykrywką dla realizacji programu Spinelliego.

Jacek Skrzypacz

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra