Z kraju

Nadawca TV TRWAM ma już certyfikat „największego zaufania biznesowego”

Jak wynika z zapowiedzi przedstawicieli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, losy TV TRWAM dot. obecności na pierwszym multipleksie cyfrowym poznamy jeszcze przed sejmowymi wakacjami, czyli w najpóźniej drugiej połowie lipca. Tymczasem KRRiT nie ma już chyba czego zarzucić katolickiemu nadawcy…

 

Do tej pory Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zasłaniała się głównie brakiem wiarygodności finansowej Fundacji Lux Veritatis, nadawcy TV TRWAM. Mimo tego, w poprzednim „rozdaniu” w 2012 roku KRRiT stosowała zupełnie nie jasne kryteria oceny, lub przynajmniej stosowała je wybiórczo – argumentują przedstawiciele Fundacji.

 

W styczniu Fundacja Lux Veritatis zwróciła się do KRRiT o podanie do publicznej wiadomości, jakimi wskaźnikami ekonomicznymi będzie oceniana tzw. wiarygodność finansowa wnioskodawców. Skoro konkurs ma charakter publiczny, to również publicznie powinny być podane kryteria oceny podmiotów startujących w tymże konkursie – podkreślali przedstawiciele fundacji odwołując się do stanowiska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w tej sprawie.

 

Tymczasem argument o braku „wiarygodności finansowej” nadawcy TV TRWAM od dziś oficjalnie został podważony. Fundacja jest właścicielem Certyfikatu Wiarygodności Biznesowej najwyższego stopnia. Chodzi o to, że Fundacja Lux Veritatis jest bardzo dobrze prosperującym podmiotem, który posiada zdolność finansowania wejścia na pierwszy multipleks.

 

Certyfikat powstał na podstawie analizy wskaźników finansowych za lata 2009-2012 a więc obejmuje on również okres pierwszego konkursu na nadawanie cyfrowe naziemne. Biorąc pod uwagę ocenę jego wiarygodność i znaczenie, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji mogła błędnie ocenić kondycję finansową przyszłego koncesjonariusza.

 

– My oczywiście w ramach tego postępowania przekazaliśmy do KRRiT nasze sprawozdanie finansowe, nasz bilans, rachunek zysków i strat za rok 2011 i wstępny – za rok 2012. Na podstawie tych sprawozdań można sprawdzić czy Fundacja posiada prawidłowe wskaźniki wypłacalności, spłaty swoich zobowiązań, rentowności czyli można policzyć jaka jest nasza kondycja finansowa. Obawiając się tego, że KRRiT może nie obliczyć tych wskaźników – bo wg nas nie wyliczyła ich również w poprzednim postępowaniu – poprosiliśmy o zbadanie naszej sytuacji. Firma na podstawie tych samych sprawozdań, które są w KRRiT – tych samych sprawozdań finansowych za rok 2009, 2010, 2011 i 2012 – obliczając te wskaźniki wskazała, że jesteśmy firmą wiarygodną. Mam nadzieję, że Krajowa Rada będzie musiała to wziąć pod uwagę – mówi dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz, cytowana przez radiomaryja.pl.

 

Pod koniec ubiegłego roku KRRiT ogłosiła kolejny konkurs dotyczący udzielania koncesji na cyfrowe nadawanie naziemne programów telewizyjnych o charakterze: społeczno-religijnym, filmowym, dla dzieci w wieku 4-12 lat i edukacyjno-poznawczym. Został ogłoszony dla nowych programów, jak i tych, które już są nadawane w innej formie, drogą satelitarną lub kablową. Zgodnie z zapowiedziami członków KRRiT ogłoszenie wyników postępowania konkursowego powinien nastąpić w ciągu najbliższych pięciu tygodni.

 

MPradiomaryja.pl, krrit.gov.pl

fot. A. Bruchwald

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

17 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra