Mural poświęcony 70. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej. ZDJĘCIA!

0
0
0
/

Na warszawskiej Woli odsłonięto mural poświęcony 70. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej. Grafika powstała przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej oraz władz samorządowych Dzielnicy Wola m. st. Warszawy. Projekt przygotował młody artysta Mikołaj Ostaszewski.

 

Mural znajdujący się na ścianie budynku przy ul. Młynarskiej 34 (Młynarska róg Żytniej) w Warszawie został odsłonięty 10 lipca (środa) o godz. 11:00.


Młody artysta, Mikołaj Ostaszewski, do przygotowania projektu upamiętniającego ofiary Zbrodni Wołyńskiej wykorzystał m.in. logotyp rocznicy autorstwa innego artysty Krzysztofa Findzińskiego. W rysunek wpisane jest hasło: 1943 Zbrodnia Wołyńska Prawda i Pamięć. Wykonaniem muralu zajęła się firma Good Looking Studio.


Głównym przesłaniem muralu są słowa: Ludzie, którzy odeszli, świat, którego już nie ma.
 

W ceremonii odsłonięcia muralu wziął udział m.in. dr Łukasz Kamiński, prezes IPN oraz burmistrz dzielnicy Warszawa Wola Urszula Kierzkowska.


- Pamięć wołyńska jest bezdomna. Dobrze, że tu na Woli znalazło się miejsce, by mogła się zadomowić - mówił prezes IPN w czasie uroczystego odsłonięcia muralu. W czasie krótkiego przemówienia dr Łukasz Kamiński podziękował twórcy dzieła Mikołajowi Ostaszewskiemu, który znalazł niezwykle prostą, a równocześnie bardzo sugestywną formę upamiętnienia tragicznych wydarzeń i firmie Good Looking Studio, która podeszła do realizacji projektu nie tylko pod kątem komercyjnym.


- W sierpniu 1944 roku Niemcy wymordowali pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców Woli. Rok wcześniej kilkadziesiąt tysięcy Polaków straciło życie na Wołyniu. Odsłaniamy ten mural, żeby pamiętać - podkreśliła z kolei burmistrz dzielnicy Urszula Kierzkowska.


Autor projektu upamiętniającego ofiary zbrodni sprzed 70. lat przyznał, że nim podjął się tego zadania niewiele wiedział o tym co wydarzyło się na Wołyniu.


- Nim podjąłem się realizacji tego projektu niewiele wiedziałem o zbrodni na Wołyniu – przyznał Mikołaj Ostaszewski. - Bardzo mi zależało na braku dosłowności. Widok drastyczny nie skłania do refleksji.


Częścią muralu, jaki został umieszczony na całej ślepej ścianie domu, są autentyczne zdjęcia mieszkańców Wołynia. Niektórzy z nich zginęli przed siedemdziesięciu laty.


W uroczystości odsłonięcia muralu wzięli udział również posłowie, radni, rodziny zamordowanych i środowiska wołyńskie. Obecna była także osoba od lat badająca Zbrodnię Wołyńską - Ewa Siemaszko.


Główne uroczystości związane z 70. rocznicą Zbrodni Wołyńskiej w Warszawie odbędą się 11 lipca. W rocznicę „krwawej niedzieli" Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicy 11 Lipca na godz. 12.00 zaprasza na Mszę św. w kościele św. Aleksandra na Pl. Trzech Krzyży. Po Eucharystii przejdzie Marsz Pamięci Krakowskim Przedmieściem do Domu Polonii. O godz. 14.30 pod tablicą pamiątkową zostaną złożone kwiaty. Natomiast na godz. 16.00 zaplanowano Koncert Pamięci, oratorium "Kres Kresów..." Krzesimira Dębskiego.


tekst i fot. Agata Bruchwald

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną