Z kraju

Po interwencji Ministerstwa Sprawiedliwości Niemcy oddali Polce jej nowo narodzone dziecko

ziobro_zbigniewTrudno sobie wyobrazić, co czuje matka nowo narodzonego dziecka, która nie może nawet tego dziecka zobaczyć, nie może go nakarmić, przytulić, a być może sądzi, że ktoś odebrał jej na zawsze jej ukochane dziecko – mówił podczas środowego briefingu Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Odniósł się do wydarzeń z początku sierpnia 2016 r., w Kirchheim unter Teck, gdzie niemiecki urząd do spraw młodzieży Jugendamt odebrał noworodka polskiej matce kilkadziesiąt godzin po urodzeniu. Niezwłocznie po otrzymaniu tej informacji Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do niemieckiego odpowiednika o pilne i wszechstronne wyjaśnienie tej sprawy. Dziś niemiecki sąd zakończył traumę tej rodziny i dziecko już jest przy matce.

– Taki dramat przeżywała w niemieckim szpitalu pani Ewa i kiedy się o tym dowiedziałem postanowiłem natychmiast interweniować. Bo uważam, jako Minister Sprawiedliwości polskiego rządu, jako przedstawiciel rządu Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Zjednoczonej Prawicy, która wielokrotnie w tej sprawie zabierała swój głos, czy to ustami Premiera, czy Ministra Sprawiedliwości, że trudne względy materialne nie mogą być przyczyną odebrania dziecka, jeśli dziecko otoczone jest miłością i dobrą opieką – zaznaczył. Przypomniał, że obecny rząd przyjął rozwiązania, które wykluczają taką sytuację w Polsce. Takiej matce i rodzinie trzeba pomóc, a nie odbierać dziecko – mówił Minister.

Minister Sprawiedliwości wyraził uznanie dla bezstronnego i rzetelnego rozpatrzenia sprawy przez niemiecki sąd – Była to decyzja niezawisłego sądu, który podszedł do tego profesjonalnie, rzeczowo i kierując się doświadczeniem życiowym, uznał argumenty rodziców, mamy, pełnomocników. Stanął na stanowisku, które od początku prezentowaliśmy, że Lenka powinna trafić w najlepsze ręce, a najlepsze ręce to ręce kochającej mamy – podkreślił Minister Zbigniew Ziobro.

Ministerstwo Sprawiedliwości zrobiło wszystko, co w jego mocy, by noworodek mógł wrócić do matki. Natychmiast po uzyskaniu informacji o odebraniu dziecka, wyznaczony przez Ministra Sprawiedliwości Sekretarz Stanu – Michał Wójcik podjął działania zmierzające do wnikliwego wyjaśnienia tego zdarzenia. Zwrócił się do niemieckiego Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o pilne przeanalizowanie tej sprawy i wskazanie, na jakiej podstawie doszło do odebrania dziecka. Niezwłocznie wyznaczył także sędziego – pracownika Ministerstwa Sprawiedliwości z wieloletnim doświadczeniem w takich sprawach, który udzielił wszelkiej możliwej pomocy matce noworodka i był w stałym kontakcie z jej rodziną.

– Nasze państwo już nie działa teoretycznie. Nie jest państwem teoretycznym, ale praktycznym, bo zmieniliśmy naszą politykę i ta walka zakończyła się sukcesem, jak powiedział Pan Minister, i to jest bardzo ważna informacja, i taki sygnał, że będziemy się ujmowali za każdym obywatelem polskim – mówił Sekretarz Stanu Michał Wójcik.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że zawsze będzie chronić polskie dzieci. Bez względu na to, gdzie się urodziły i jak się potoczyły ich rodzinne losy. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że ma obowiązek udzielać możliwie najszerszego wsparcia prawnego dla ludzi, którzy znajdują się w podobnej sytuacji.

Minister Sprawiedliwości załączył także wyrazy podziękowania dla Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego i polskich służb dyplomatycznych – dla Ambasadora Polski w Niemczech i Konsula Generalnego, który uczestniczył w tej rozprawie i był bardzo ważnym wsparciem.

– To było bardzo cenne i pokazywało, że polskie państwo i organa państwa mogą ze sobą współpracować z korzyścią dla sprawy – zaznaczył Minister Zbigniew Ziobro.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

16 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra