Z kraju

Reforma będzie ewolucją

ks_latawiecO rozwiązaniach, podejmowanych przez szkoły katolickie w związku z likwidacją gimnazjów z ks. Zenonem Latawcem, przewodniczącym Rady Szkół Katolickich rozmawia Dorota Niedźwiecka.

19 sierpnia podczas spotkania na Jasnej Górze omawialiście z dyrektorami szkół katolickich zadania i rozwiązania związane z reformą. Jakie są efekty?

– Podczas tradycyjnego spotkania formacyjnego, które odbywamy co roku z dyrektorami ponad sześciuset szkół katolickich, rozmawialiśmy o reformie w naszym gronie i z panem Maciejem Kopciem, podsekretarzem stanu w MEN. Jesteśmy w momencie, gdy prawo dotyczące reformy gimnazjalnej dopiero się tworzy. Ministerstwo planuje wydać ustawę we wrześniu. Na razie do końca nie wiemy, na czym będzie polegała reforma.

Co zatem udało się ustalić?

– Na tym etapie z dyrektorami wypełniliśmy ankietę dotyczącą potencjalnych problemów, w związku z przekształceniami po to, by zebrać dane. Jako Rada Szkół Katolickich zaapelowaliśmy, by jeśli mają jakieś problemy czy trudności, wynikające ze specyfiki ich konkretnej placówki, zgłaszali to także później do naszego biura – a my aby je rozwiązać w makroskali będziemy docierać do osób, które przygotowują ustawę.

Jakie wątpliwości rozwiał przedstawiciel MEN, który przyjechał na Wasze spotkanie?

– Pan Maciej Kopeć przedstawił projekt ustawy, natomiast podkreślał, że on wciąż jest w fazie kształtowania, i że nie można powiedzieć jeszcze nic pewnego. Na razie jesteśmy uspokojeni. Myślę, że dyrektorzy uzyskali wiele odpowiedzi, ich przemyślenia coraz bardziej kierują się w stronę rozwiązań.

Rozumiem, że spotkania służyły zebraniu problemów i przyjrzeniu się temu, co jest wyzwaniem. A gdy będzie gotowa płaszczyzna prawna, placówki będą w ramach swoich szkół organizować ewentualne przekształcenia.

– Tak. Jak wspominałem – w razie potrzeb będziemy docierać do właściwych osób, odpowiedzialnych za ustawę, tak by prawo zapewniało nam normalne funkcjonowanie. Myślę, że szkoły katolickie wnoszą wiele pozytywnej energii w wychowanie, i warto zadbać, by mogły właściwie funkcjonować.

Skoro ustawa jest nadal w trakcie tworzenia, spotkanie z przedstawicielem MEN zapewne było okazją, by wziąć pod uwagę potrzeby szkół katolickich w ustawie?

– Tak. Episkopat wystosował wcześniej do MEN pismo po to, by podczas reformy nie zagubiono gdzieś w ustaleniach prawnych szkół, które prowadzimy. Reforma jest systemowa, a jej twórcy zajmują się przede wszystkim szkolnictwem prowadzonym przez jednostki samorządu terytorialnego czyli jednostki niemal niezwiązane ze szkołami katolickimi. Wobec tego ważne jest, byśmy przypominali o sobie i mówili o sprawach, które nas dotyczą. A czasem jedno zdanie w ustawie może nas wykluczyć lub utrudnić działanie. W biurze Rady czuwają nad obecnie wprowadzanymi projektami także dwie prawniczki: s. Maksymiliana i s. Patrycja.

Szkoły katolickie funkcjonują jako szkoły publiczne i niepubliczne. Jak jedne a jak drugie dotyczy finansowanie z budżetu?

– Szkoły katolickie to szkoły publiczne i szkoły niepubliczne na prawach szkoły publicznej. Szkoły publiczne – to wynika z ustawy – przyjmują zasady wynikające ze szkolnictwa publicznego, m.in. to, że kształcą bezpłatnie. W takim wypadku samorząd terytorialny, w którym znajduje się dana szkoła, ma obowiązek udzielić jej nie tylko subwencji (jak to jest w przypadku jakich szkół niepublicznych) lecz także dotacji. Katolicka szkoła publiczna powinna otrzymać na jednego ucznia tyle samo, ile samorząd wydaje na ucznia w państwowej szkole publicznej. Natomiast w przypadku szkół niepublicznych samorządy przekazują subwencję z ministerstwa.

To dla nas bardzo ważne, żeby nie stracić tych dotacji, ponieważ chcemy, by mogły uczyć się u nas dzieci z rodzin, których nie stać na płacenie za szkołę.

Co jeszcze jest ważne, byście mogli po reformie swobodnie funkcjonować?

– Zależy nam, by w ustawie zadecydowano o przekształceniu gimnazjów katolickich, a nie o ich likwidacji i otwieraniu szkół innego rodzaju.

Dlaczego?

– Ponieważ samorządy, do zadań których należy wydawanie decyzji na otwarcie szkoły publicznej, borykają się z niskim naborem uczniów, z racji niżu demograficznego. W związku z tym mogłyby nie pozwolić nam na ponowne otwarcie zamkniętych wcześniej szkół. A jeśli mamy wypracowany model działania, to ważne, byśmy w tym modelu mogli istnieć.

Zapewne podmiotom katolickim, które prowadzą wszystkie typy szkół łatwiej będzie przemieścić uczniów i nauczycieli po reformie, niż szkołom, które prowadzą tylko jeden typ kształcenia.

– Jesteśmy w takiej sytuacji, w której każdy przełożony szkoły katolickiej musi na swoim podwórku pewne rzeczy rozstrzygnąć: zrobić symulację, podjąć decyzję, jak to będzie wyglądać. Dlatego, że każdy ma swoje specyficzne uwarunkowanie: jedni dotyczące budynków, inni – uczniów. To są sprawy, których nie da się rozwiązać globalnie, ale indywidualnie.

Jakie szkoły skupiacie jako Rada Szkół Katolickich?

– Skupiamy te szkoły, które na mocy prawa kanonicznego są uznawane jako szkoły katolickie. A więc – automatycznie – wszystkie szkoły prowadzone przez zakony, parafie i diecezje – i te szkoły prowadzone przez osoby fizyczne czy stowarzyszenia, co do których biskup miejsca wystawił dekret, że uznaje je za szkoły katolickie. W tej chwili obejmujemy swoim działaniem 608 szkół katolickich w całej Polsce, w tym ponad 200 gimnazjów. To duża liczba – ale nie aż tak duża, by zaspokajała potrzeby: w naszych szkołach liczba uczniów nie zmniejsza się, lecz lekko idzie w górę.

Mówimy o szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach. Czy rozmawialiście na Jasnej Górze także o sytuacji szkół zawodowych?

– Osobiście, jako dyrektor katolickiej szkoły zawodowej chciałbym, by pozostały one publiczne. Pan Kopeć mówił o wielu rozbieżnych pomysłach, dotyczących szkół zawodowych i techników. Na razie niczego pewnego w tym zakresie nie wiemy.

W kontekście tego, czego Ksiądz już dowiedział się w ciągu tych dwóch dni, jakie informacje mogą okazać się ważne dla rodziców, których dzieci uczą się w szkołach katolickich?

– To bardzo ważne, że zmiany nie będą drastyczne i radykalne, ale będą przebiegać płynnie. Kolejne pięć lat jest planowane jako okres przejściowy. Gimnazja będą mogły się przekształcić w szkoły podstawowe, i w taki sposób, jak przyjmowały do klasy pierwszej gimnazjum, będą mogły przyjmować do klasy siódmej szkoły podstawowej. Równocześnie ten czas będzie im służył na podjęcie potrzebnych decyzji i przekształceń.

Rozumiem, że nie ma tu też obaw, że szkół katolickich będzie mniej, że dzieciom zabraknie miejsca czy też: że te, które do tej pory były bezpłatne staną się płatne?

– Zapewniano nas, że nie. Myślę, że spokojnie i z dystansem trzeba podchodzić do tych zmian. Przemyśleć, przemodlić i w odpowiednim czasie wprowadzić najwłaściwsze rozwiązania.

Fot. Archiwum własne

ks. Zenon Latawiec – salezjanin; przewodniczący Rady Szkół Katolickich i dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

59 komentarzy

59 Komentarzy

 1. investigatore privato Novara

  10 listopada 2017 at 13:34

  Hau da balio edukia! 🙂

 2. investigatore privato Novara

  12 listopada 2017 at 14:25

  See on vaartus sisu! 🙂

 3. Pingback: resep obat kutil

 4. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Lombok Barat

 5. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Seram Bagian Timur

 6. Pingback: Pengertian Virus Hepatitis B

 7. Charlie Eighmy

  15 listopada 2017 at 21:25

  ??? ??? ??????? ???? ?? ????? ????? ?????? ??? ???? . ??? ??????? ????? ???? ?????? ??????? ?????? ??????? ???? ????? ???? ??????? ??? ?????? ??? ????? ??????? ?????? ????? ????????.

 8. Pingback: Obat Kutil Di Muka

 9. Pingback: kutil gatal

 10. viagra murah

  18 listopada 2017 at 14:28

  Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek
  ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu
  Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek
  ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek
  ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek
  ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku
  cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek
  ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku
  cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek
  ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek
  ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku
  cuman satu Memek ku cuman satu Memek ku cuman satu

 11. Pingback: Kutil Kelamin Bisa Sembuh Atau Tidak

 12. http://www.kasia-blog.pl/

  20 listopada 2017 at 16:06

  Super post, ogólnie się z Tobą zgadzam, choć w
  niektórych kwestiach bym polemizowała. Na pewno sam blog zasługuje na szacunek.
  Jestem pewna, że tu jeszcze wpadnę.

 13. Pingback: obat kutil kelamin menurut dokter

 14. Fisher

  23 listopada 2017 at 03:04

  Great things.

 15. Pingback: mengobati ambeien secara tradisional

 16. Pingback: Kutil Kelamin Pada Ibu Hamil DiBantul

 17. franchising make up

  7 grudnia 2017 at 19:03

  Isto e o que e um conteudo de valor! 🙂

 18. Saltwater Chlorinator

  10 grudnia 2017 at 01:34

  Nice work, enjoyed it

 19. Slate Roofing Sydney

  10 grudnia 2017 at 23:57

  Nice work, liked it

 20. Dewey

  14 grudnia 2017 at 01:00

  I miłość | bardzo podoba .. Twój blog i bardzo ładne kolory motywu. Czy aby samodzielnie lub tej strony nie zatrudnić kogoś to zrobić dla Ciebie? Plz odpowiemy powrotem jak ja szukam stworzyć mój własny blog i chciałbyś wiedzieć to od. uznanie

 21. Elmo

  14 grudnia 2017 at 01:24

  Cześć! Ten wypowiedzi może nie być napisane lepiej ! Przeglądając to artykuł przypomina mi mojego poprzedniego współlokatora! On stale przechowywane mówić o tego przepowiadania. Mam zamiar przodu ten post do niego. prawie pewna, że ??będzie on będzie mają bardzo dobre przeczytać. Dzięki za dzielenie!

 22. Ken

  14 grudnia 2017 at 09:21

  Jeśli wybierasz się na najlepsze mi zawartość jak , po prostu odwiedzić stronie tego na co dzień w to oferta fabularne zawartość, dzięki

 23. Willie

  15 grudnia 2017 at 07:38

  @Sluss806 – Good one …

 24. Negative Services

  17 grudnia 2017 at 13:32

  I’d like to find out more? I’d care to find out more details.|

 25. Best in phila

  21 grudnia 2017 at 02:09

  Terrific stuff.

 26. Taneka Weant

  22 grudnia 2017 at 15:03

  chiropractor bloomington il

 27. Business

  23 grudnia 2017 at 19:30

  Dead pent content material , regards for entropy.

 28. asian cuisine

  25 grudnia 2017 at 07:45

  Keep working ,impressive job!

 29. ilmaispelit ilman talletusta

  27 grudnia 2017 at 16:06

  Hei valtava lukea, todella nautin siitä 🙂 Halusin otaa osaa tämän uuden sivuston, kun löysin sen verkossa viime viikolla. Kukaan saada kuula heistä?

 30. Raphael

  28 grudnia 2017 at 00:26

  | tu kwestie. Ja bardzo zajrzeć swój artykuł | Zamieść . Dzięki dużo i ja Szukam przodu do dotykowym Ciebie. Będziesz prosimy napisz do mnie Poczta ?

 31. Eldridge

  28 grudnia 2017 at 00:47

  Hi tam, znalazłem Blog w drodze Google nawet poszukiwania a związanej wątek , twój witryna przyszedł się, że wydaje wielkie. Mam zakładka to w moich Google Bookmarks.

 32. Cleotilde

  28 grudnia 2017 at 01:22

  wspaniały znosić, bardzo pouczające. Zastanawiam się, dlaczego inne Eksperci | specjaliści sektora tego nie zrealizować tego. Możesz powinien kontynuuj Twój tekst. Ja pewność , masz dla wielkich baza już czytelników!

 33. Dewey

  28 grudnia 2017 at 02:18

  Pozdrowienia ! Szybkie pytanie to jest zupełnie off topic. Czy wiesz jak zrobić stronę mobilną obsłudze? Moja strona wygląda dziwnie, gdy oglądania Z mojego iPhone 4 . Próbuję znaleźć tematu | szablon lub wtyczki, które mogą być w stanie prawidłowe to numer. Jeśli masz jakieś sugestie | rekomendacje , proszę podzielić. Dziękujemy!

 34. Toko bunga di Jakarta

  28 grudnia 2017 at 04:22

  Keep functioning ,splendid job!

 35. Colin

  28 grudnia 2017 at 12:27

  Cześć ! Jest to moja pierwsza wizyta na swoim blogu! Jesteśmy Kolekcja wolontariuszy i rozpoczęcie nowej inicjatywy | projekt w społeczności w tej samej niszy. Twój blog pod nami korzystny informacje pracować. Ci zrobili wspaniałą pracę!

 36. Pingback: Obat Alami Kutil Kelamin Obat Alami Kutil Kelamin DiAceh Utara

 37. Pingback: Cara Menyembuhkan Ketuat Kelamin DiKepulauan Mentawai

 38. casino tutorial

  13 stycznia 2018 at 13:17

  I’m quite sure I’ll learn plenty of new stuff right here! Great fun . X back teacher more info – website please visit

 39. casino tutorial

  13 stycznia 2018 at 13:20

  I will bookmark your weblog and check once more right here regularly. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 40. Pingback: Penyebab jerawat di vagina

 41. Pingback: Obat Kutil Yang Bisa Dibeli Di Apotik

 42. Pingback: Harga Obat Wasir Ambeien

 43. Pingback: Obat Sipilis Di Farmasi Malaysia

 44. Pingback: Apotik Jual Obat Kutil Kelamin

 45. Pingback: jerawat di kemaluan pria

 46. Pingback: Obat Kutil Kelamin Dengan Cuka Apel

 47. Pingback: jual obat wasir di bandung

 48. sleeping pills

  21 kwietnia 2018 at 15:59

  This post helps many people. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 49. sleeping pills

  21 kwietnia 2018 at 15:59

  Nice post with useful tips. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 50. sleeping pills

  21 kwietnia 2018 at 15:59

  Great webpage. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 51. sleeping pills

  21 kwietnia 2018 at 16:00

  Thanks for this useful article. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 52. sleeping pills

  21 kwietnia 2018 at 16:00

  Useful info posted here. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 53. economics bit coin 

  27 kwietnia 2018 at 10:26

  Well design blog with useful post. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 54. bit coin in singapore 

  8 maja 2018 at 10:16

  Very well written article. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 55. Economics Tutor 

  10 lipca 2018 at 10:06

  Shareable post for sure. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 56. Economics Tutor 

  10 lipca 2018 at 10:09

  Very useful info mentioned in this blog. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 57. body to body massage

  27 sierpnia 2018 at 13:55

  Very true indeed, reform will be an evolution is a good way to say it. It’s like saying that a good way to evolution is through a good body to body massage London 🙂

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra