„Wołyń” – takiego kina w Polsce dawno nie było!

wolyn-recenzjaSmarzowski w sposób tak sprytny przeprowadził widza przez wizję okrutnych banderowskich zbrodni, że jest on w stanie spokojnie przejść przez seans i skupić się na pięknie przekazu. Wielu zapewne pójdzie na tę ekranizację twórczości Stanisław Srokowskiego więcej niż raz.

Film jest duchową ucztą. Cieszą dopieszczane wręcz szczegóły historyczne i widać, że reżyser na każdym etapie dbał o konsultacje. Pomimo wszystko nie ustrzegł się kilku błędów, które przy ogólnej wymowie całości nie mają jednak większego znaczenia. Pierwszym jest niezachowanie odpowiednich proporcji przy ukazaniu polskiego odwetu. Proporcje te są mniej korzystne dla Polaków niż to było w rzeczywistości. Wojciech Smarzowski obiecał, że nie będzie równego rachunku i słowa dotrzymał. Rację miał jednak Piotr Skwieciński, który stwierdził że film jest nagięty na pokazywanie także argumentów strony przeciwnej do granic możliwości. I to także z tym wiążą się kolejne mankamenty.

Pierwszą osobą, która zauważyła powyższy mankament była dr Lucyna Kulińska, która podziela zdanie, że efekt kilkuletniej pracy reżysera jest naprawdę wspaniały. W rozmowie zauważyła także drugi należy się z nią zgodzić. Pokazany odwet nie był reprezentatywny dla akcji odwetowych, lecz także nagięty, by pokazać, iż Polacy także zabijali kobiety i dzieci. Podczas gdy przypadki te należą w ogólnej liczbie ofiar odwetów (ok. 10 tys. czyli wielokrotnie mniejszej niż mordów OUN-UPA ok. 135 tys.) do marginalnych. Należy podkreślić też, iż możliwości polskich działań odwetowych w lipcu 1943 były najdelikatniej mówiąc marne. 16% Polaków na Wołyniu jest bowiem tylko danymi przedwojennymi i nie obejmuje wywózek, które dotknęły głównie Polaków.

Nie bierze też pod uwagę zabierania na roboty do Niemiec, a już zwłaszcza pierwszej fali mordów na Polakach w 1943 roku (60 tys. ofiar na samym tylko Wołyniu) i ucieczek choćby do Polski zachodniej. Po tym możliwości odwetowe ludności polskiej były najdelikatniej mówiąc skromne. Jednak różnica między działalnością UPA, a zawiązków AK, czy nawet spontanicznymi odwetami polskich cywilów jest w filmie mimo wszystko wyjątkowo wyraźna. Organizujące się podziemie polskie zostało pokazane jako karne, oparte na innych wartościach, honorowe, wręcz w swoich wartościach oderwane od rzeczywistości. Tak choćby w kwestii wierzenia w to co obiecywali, bądź mówili przedstawiciele OUN. I tak właściwie było, stąd masa błędów, która w realu kosztowała wielu niewinnych ludzi życie.

Trzecim mankamentem, który zauważył autor niniejszego tekstu jest fakt, że dekalog ukraińskiego nacjonalisty został przedstawiony niestety w wersji powojennej, czyli zafałszowanej przez członków OUN. Jedno z najbardziej bulwersujących przykazań mówiło: „Nie zawahasz się uczynić największego zła (dokładnie: najgorszego czynu), jeśli będzie tego wymagało dobro nacji”. To przykazanie od lat bulwersowało badaczy i było dowodem moralnej kompromitacji zasad OUN. Podległo więc retuszowi i po wojnie nacjonaliści ukraińscy zmienili je na „najbardziej niebezpieczny czyn”. Przykazania te propagowano w zmienionej wersji. Ta mała interwencja zmienia wszelako całą wymowę. Przykazania te miały zastąpić Dekalog i faktycznie zastąpiły. Niestety to jedno z przykazań ukraińskiego nacjonalisty pojawia się w filmie w wersji zafałszowanej – więcej niż raz.

Jaskółki doniosły, iż reżyser miał kłopoty z niektórymi ukraińskimi aktorami, którzy zmieniali właśnie fragmenty tekstu, z czego udało mu się w większości jednak wyjść obronną ręką. Być może tutaj się nie udało? Być może powód był inny? Trudno powiedzieć, jednak to rzecz, która rzuca się w oczy ludziom znającym temat. Inną rzecz dyskusyjną zauważył Krzesimir Dębski, który nota bene uważał film za świetny już na etapie scenariusza. Jeden z Ukraińców mówi o zamykaniu „Ridnych szkół”, podczas gdy zamykane były szkoły będące w gestii państwa. Państwo polskie – rzeczywiście po odzyskaniu niepodległości zastąpiło część szkolnictwa ukraińskiego szkolnictwem polskim. Jednak szkoły państwowe zastępowane były właśnie przez „Ridne szkoły”. Dopłacał do nich zresztą kościół greckokatolicki. Ten ostatni zaś był subwencjonowany w ramach konkordatu z kasy państwowej.

Teraz dwie ważne uwagi. Po pierwsze sprawa „Ridnych szkół” dotyczyła przede wszystkim Małopolski Wschodniej, a nie Wołynia. Po drugie „Ridne szkoły” zamykano wtedy, gdy stały się one siedliskiem OUN, czyli ludzi którzy Polaków absolutnie nienawidzili, jak się miało okazać przyszłych morderców. Wymieniona zostaje także sprawa zamykania przez Polaków cerkwi, gdy jeden z Ukraińców dyskutuje z prawosławnym popem. Pop nadmienia, że zamykano głównie cerkwie praktycznie już nie funkcjonujące, czym doprowadza do wściekłości rozmówcę. Warto dodać, że liczba cerkwi wiązała się z subwencjonowaniem przez państwo polskie. Sprawa dotyczyła przede wszystkim z Chełmszczyzny, którą carat podczas zaborów wyjął administracyjnie z granic Królestwa Polskiego i następnie usiłował zrusyfikować.

Najsilniejszym przejawem tego faktu była właśnie budowa cerkwi, nawet jeśli kto nie miał do nich chodzić (podobnie jak współcześnie z polityką budowy szkół litewskich na polskiej etnicznie Wileńszczyźnie). Katolicy byli przy okazji tego subwencjonowania poszkodowani. Cała sprawa wiązała się z uderzeniem w zaborczą politykę, a nie Ukraińców, którzy także jednak mogli ją odczuć. Tyle, że nie na najkrwawszym Wołyniu. I choć cerkwie oraz sprawa „Ridnych szkoł” to inny teren i tematyka odrobinę bardziej niż skomplikowana – propaganda OUN bezwzględnie to wykorzystywała. Trudno więc z całą pewnością uznać to za mankament, bo reżyser chciał tę propagandę ukraińskich nacjonalistów pokazać. W dodatku sam prawosławny pop temperuje zapędy ukraińskiego rozmówcy.

Jak na paradoks większą niewiedzą w tej sprawie wykazują się niektórzy współcześni ludzie w mediach otrąbujący zamykanie tych cerkwi jako przykład polskiej międzywojennej bezwzględności (O rozbieraniu cerkwi w Warszawie się zapomina, bo to naświetliłoby temat.). Samej sceny odwetu broni prof. Grzegorz Motyka, który wprawdzie nie ma uwag do zarzutów, iż takiego odwetu ze strony polskiej nie było. W wywiadzie dla Wyborczej powiedział, iż taka scena mogła się wydarzyć. Tym bardziej dziwi fakt jego uwagi, co do tego jakoby nie było święcenia narzędzi do mordowania przez popów. Są bowiem dostępne świadectwa, które o tym mówią. Nie ma przy tym znaczenia, iż są to przekazy Polaków ocalałych z rzezi, którym powiedzieli to Ukraińcy. Choćby z tego powodu do tej sprawy należało podejść ostrożniej, nie zaś ją negować.

Jeśli wielu kapłanów uległo nacjonalizmowi, a nawet uczestniczyło w zbrodniach, a do tego mamy pewne ślady we wspomnieniach – jest to tym bardziej prawdopodobne, niż scena odwetu do którego mogło przecież dojść choć nic o tym nie wiemy. Co by jednak nie powiedzieć fabuła filmu jest tak konkretna i chwytająca za serce, że film nie zostawia suchej nitki na nacjonalizmie ukraińskim. I dzieje się tak pomimo wspomnianych „forów” na ich rzecz w postaci uwzględnienia niektórych propagandowych udogodnień. Jedyny efekt tego jest taki, iż trudno zarzucić złą wolę reżyserowi i to z każdej strony. Najbardziej jednak wściekli muszą być nacjonaliści ukraińscy, bo sprawiedliwych Ukraińców, którzy są tam pokazani – widzowie mieliby ochotę niekiedy przytulić. Tym bardziej, że ich postawa nie została nigdy właściwie doceniona poza werbalnymi zapewnieniami polityków, których tak naprawdę nie obchodzą.

Ci politycy bowiem przejmą się prędzej wrażliwością osób kultywujących sprawców. Całe tło filmu pokazuje co sprawiedliwi Ukraińcy ryzykowali, a ryzykowali śmierć dużo gorszą, niż ludzie ukrywający Żydów. Filmowi trudno zarzucić antyukraińskość i to jest dla nacjonalistów ukraińskich utożsamiających ukraińskość właśnie z ich własnymi poglądami – kwestią nie do zaakceptowania. Rozpoczęli więc oni kampanię dyskredytowania filmu. Odezwali się już przyjaciele i eksporterzy nacjonalistycznej retoryki ukraińskiej w Polsce. Można za jednego z nich uważać niegdyś słynnego Pawła Smoleńskiego, dziennikarza

GW najbardziej nielubianego przez Kresowian i kresowych weteranów AK. Krytykanci doskonale wiedzą, że obejrzany film obroni się sam, przeto należy do jego obejrzenia zniechęcić wszelkimi możliwymi sposobami. Kto bowiem film obejrzy ten pozostanie pod jego wrażeniem.

W efekcie będzie polecać go innym swoim znajomym jako film, który należy zobaczyć, lub pójdzie na niego drugi raz w towarzystwie znajomych. Obraz ma w sobie wszystkie cechy, które widz, szczególnie młody – doceni. Atmosfera grozy z jednej strony tworzy napięcie, dodaje adrenaliny, ale jednocześnie nie zamęcza i nie katuje strachem. 150 minut filmu minie zanim ktokolwiek zdoła się zorientować. Do tego pokazuje historie oparte na faktach, które wzbogacą wiedzę oglądającego. Obejrzymy na ekranie miłość jako uczucie, które przezwycięża wszystko w tle innych ludzkich obrzydliwych i niskich cech, najniższych wręcz instynktów. Filmy Smarzowskiego są zawsze do bólu prawdziwe, rzeczywistość obdarta jest ze sztucznych upiększeń. Ten film jest jednak wyjątkowy, bo dobro przewija się w nim wśród oparów zła w wyjątkowo naturalny i piękny sposób.

Efekt czterech ciężkich lat pracy jest satysfakcjonujący dla widza, który w tym kontekście za drobne grosze w porównaniu do nakładu pracy zainwestuje w bilet. Zresztą wśród ukraińskich bohaterów, którzy mówią niemal wyłącznie po ukraińsku – pojawia się kilka wyjątków. Dwóch młodych Ukraińców, jacy w sytuacji zagrożenia kobiet które kochają mówią krótkie, lecz znaczące słowa po polsku. Krótkie i jedyne „kocham cię” po polsku jednego z głównych bohaterów – ukochanego Zosi pada w sytuacji zagrożenia życia, tak jej jak i jego. Słowa te, które nagle padają po polsku robią ogromne wrażenie. Chętnie opisałbym tę całą scenę ze względu na jej piękno, nie wypada jednak uprzedzać filmu tym, którzy go nie oglądali. Inny bohater, mąż Polki, mówi z wyrzutem do jego brata banderowca, który każe ją zabić za cenę ocalenia głowy jego i dzieci właśnie po polsku „Tyś mi bratem”, czym go podirytowuje.

Piękne ludzkie cechy wychodzą czasem z osób, po których człowiek najmniej by się tego spodziewał. Choćby niedoszłej teściowej, która nienawidzi głównej bohaterki za cierpienie syna lub Ukraińca, który nie chce zabić Polaka, jakiemu wcześniej wybił zęby. Te wszystkie opowiadania, które słyszałem od ocalałych, będąc jeszcze studentem zaczęły ożywać. Większość z tych ludzi, jacy dzielili sikę ze mną wiedzą już nie żyje. Żal, iż z powodu polityki nie doczekali tego filmu. Jednak można się zastanawiać czy bardziej przywołałby w nich obraz bolesnych wspomnień czy dał satysfakcję, iż wreszcie przestanie się robić z nich szaleńców. Ten obraz filmowy daje namiastkę tego, co przeżyli Polacy na Kresach i jak trudna była ucieczka oraz ocalenie życia. To najbardziej pacyfistyczny film ostatnich czasów, który jednak nie stara się przy okazji kalać zdrowego patriotyzmu, a jedynie wyjątkowo dewiancką odmianę nacjonalizmu ukraińskiego, dla którego nacja jest ponad wszystko, ponad Boga i ponad Honor.

O tym nasi przodkowie nie zapomnieli, co jest pokazane w filmie, choć przypłacili za to niekiedy najwyższą cenę (Scena śmierci bohatera będącego odpowiednikiem Zygmunta Rumla). Jednak to właśnie ten obraz filmowy niech będzie satysfakcją i zadośćuczynieniem za to podejście, które po ludzku wydaje się nieopłacalne. Obejrzenie tego filmu dało mi nawet, nie tyle satysfakcję, co poczucie pewnego spełnienia, nie tyle przyjemność, co ucztę duchową. „Wołyń” jest filmem z pewnością niezwykłym, filmem, który obnaży wyjątkową obrzydliwość zachowań niektórych polityków w tej sprawie. Bo to nie jakakolwiek obawa przed naruszeniem wrażliwości – zabrania niektórym z nich zobaczyć ten film w kinie, lecz wizja obnażenia moralnego bankructwa ich postępowania. Zwykły widz, czy Polak czy Ukrainiec zawsze będzie beneficjentem tej produkcji.

Aleksander Szycht

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

364 komentarze

364 Komentarzy

 1. Joette

  5 listopada 2017 at 04:41

  thx for the info

 2. free trial garcinia cambogia

  11 listopada 2017 at 02:03

  Have been taking little over a month.

 3. poker

  16 listopada 2017 at 01:32

  pirater un compte facebook

 4. poker

  17 listopada 2017 at 11:16

  pirater un compte facebook

 5. cheap viagra online

  23 listopada 2017 at 13:05

  pirater un compte facebook

 6. MichaelOppow

  23 listopada 2017 at 21:40

  https://otea.net/
  green tea calories

 7. cheap viagra online

  29 listopada 2017 at 09:40

  pirater un compte facebook

 8. payday loan

  5 grudnia 2017 at 11:28

  pirater un compte facebook

 9. Pingback: matthew pillmore

 10. Pingback: Read Full Article

 11. Pingback: Fake Oakleys for Sale

 12. Pingback: jake burgess

 13. Pingback: big farm mobile harvest hack

 14. Pingback: dig this

 15. Pingback: Site

 16. Pingback: Flower delivery singapore

 17. Pingback: licensed moneylender

 18. Pingback: licensed moneylender

 19. Pingback: cbd oil wholesale

 20. Pingback: average auto insurance rates by age

 21. Pingback: Allstate quote

 22. Pingback: geico home & auto insurance

 23. Pingback: wedding dress

 24. Pingback: 3 شهرزاد فصل سوم

 25. Pingback: love

 26. Pingback: are side effects of phen375 dangerous

 27. Pingback: Best Pop Instrumental

 28. Pingback: iPhone 7 128GB

 29. Pingback: Insure me today ok

 30. Pingback: mp3

 31. Pingback: Bitcoin

 32. Pingback: ブランドコピー品

 33. Pingback: Find Out More

 34. Pingback: ali-bird shop

 35. Pingback: emp jammer

 36. Pingback: Technologia

 37. Pingback: Fake Oakleys

 38. Pingback: знакомства

 39. Pingback: ice totally gaming

 40. Pingback: chinafaucetstore.com

 41. Pingback: instagram takipçi satın al

 42. Pingback: clic aqu�

 43. Pingback: Red Tea Detox Reviews

 44. Pingback: شهرزاد سوم

 45. Pingback: ABOGADO de Herencia o Herencias

 46. Pingback: sex ed

 47. Pingback: instagram hack

 48. Pingback: altinfiyatlariguncel.net

 49. Pingback: The 15 Minute Manifestation

 50. Pingback: eye doctors

 51. Pingback: websites

 52. Pingback: instagram hack 2

 53. Pingback: best porn sites

 54. Pingback: Porn Star

 55. Pingback: شهرزاد سوم

 56. Pingback: HQ

 57. Pingback: Amethyst Quartz Cluster

 58. Pingback: i'm pregnant what can i take for heartburn

 59. Pingback: Badsanierung Stuttgart

 60. Pingback: geometry dash 2.2

 61. Pingback: hd porn sites

 62. Pingback: christian louboutin shoes

 63. Pingback: شهرزاد

 64. Pingback: Wells Fargo Login

 65. Pingback: Purple Mattress Dangerous Powder

 66. Pingback: best free porn sites

 67. Pingback: Bourn hall clinic delhi

 68. Pingback: Crypto Currency

 69. Pingback: Mandy Flores Mom And Stepson Share A Bed

 70. Pingback: Laptops and accessories

 71. Pingback: Walmart survey

 72. Pingback: take surveys for cash

 73. Pingback: Asbestos Watch Sydney Service Asbestos Testing

 74. Pingback: useful reference

 75. Pingback: porn tapes

 76. Pingback: รับทำวีซ่าเชงเก้น

 77. Pingback: straight from the source

 78. Pingback: More Info

 79. Pingback: Online Pokies

 80. Pingback: click here

 81. Pingback: beleza da alma

 82. Pingback: Pokies

 83. Pingback: PDF Files

 84. Pingback: House Design Ideas

 85. Pingback: reverse mortgage rules in california

 86. Pingback: abogados america

 87. Pingback: dispute credit inquiries

 88. Pingback: My Boat Plans Reviews

 89. Pingback: matthew pillmore

 90. Pingback: Get More Information

 91. Pingback: where to buy christian louboutin shoes for cheap

 92. Pingback: wnetrza

 93. Pingback: http://european.quotegranite.com/NewQuote#/scope

 94. Pingback: siófok taxi

 95. Pingback: home

 96. Pingback: ชุดเดรสยาวสวยๆ

 97. Pingback: personal loans with bad credit and no cosigner

 98. Pingback: locksmiths

 99. Pingback: unique coin purses

 100. Pingback: Read Full Report

 101. Pingback: apply for bank account online with bad credit

 102. Pingback: http://juliuszaxpg.affiliatblogger.com

 103. Pingback: montaj aer conditionat bucuresti

 104. Pingback: full movies

 105. Pingback: vagina

 106. Pingback: great post to read

 107. Pingback: instalare aer conditionat

 108. Pingback: https://muckrack.com/john-mekio

 109. Pingback: cheap ray bans sunglasses outlet

 110. Pingback: thai escort

 111. Pingback: Knockoff Oakleys Bottle Rocket

 112. Pingback: prostivedettes

 113. Pingback: science-based diet

 114. Pingback: Guru Randhawa

 115. Pingback: Viagra Sans Ordonnance

 116. Pingback: KLIK

 117. Pingback: http://

 118. Pingback: Nâng Mũi S Line

 119. Pingback: Exchange Cryptocurrency to US Dollars

 120. Pingback: amolatina.com

 121. Pingback: barcelona clubs

 122. Pingback: hole

 123. Pingback: laptop disposal

 124. Pingback: bulk computer recycling

 125. Pingback: best clubs barcelona

 126. Pingback: how much is exposed skin care

 127. Pingback: zigzag pattern trading tips and tricks

 128. Pingback: blog

 129. Pingback: Gene

 130. Pingback: Monica Santhiago Huge Brazilian Ass

 131. Pingback: Krystal & HealerHuset

 132. Pingback: Phẫu Thuật Hàm Hô Giá Bao Nhiêu

 133. Pingback: write my essay

 134. Pingback: oakley australia stores

 135. Pingback: siófok taxi

 136. Pingback: Visit Website

 137. Pingback: weblink

 138. Pingback: it recycling companies

 139. Pingback: Visit Website

 140. Pingback: Promotional products australia

 141. Pingback: ass

 142. Pingback: canada goose stores toronto

 143. Pingback: Whatsapp Scraper

 144. Pingback: drone works binghampton ny

 145. Pingback: arw investments llc

 146. Pingback: Unisex SizedFormal White Waiters Serving Gloves - Size : MEDIUM

 147. Pingback: travel app

 148. Pingback: payday loans

 149. Pingback: Lincoln park Chiropractors

 150. Pingback: Electrician Elk Grove Village

 151. Pingback: https://www.acheinabaixada.com.br/

 152. Pingback: Brawl Stars Hack

 153. Pingback: butt

 154. Pingback: cunt

 155. Pingback: scam befollowers

 156. Pingback: Peer Review

 157. Pingback: capodanno versilia

 158. Pingback: discoteche in versilia

 159. Pingback: Isiah

 160. Pingback: gay

 161. Pingback: copywriter

 162. Pingback: top article

 163. Pingback: James Vertzayias

 164. Pingback: https://www.funinformatique.com

 165. Pingback: puss

 166. Pingback: putas en lima

 167. Pingback: http://cx75planet.ru/wiki/index.php/_:KassieCarreno3

 168. Pingback: https://cajfm.net/wiki/index.php/User:Augustus6025

 169. Pingback: casino

 170. Pingback: http://pills6conline.com/11-things-you-can-do-to-attract-women-learn-how-to-appeal-to-women-these-days/

 171. Pingback: buy blinds online

 172. Pingback: cell window

 173. Pingback: celluar shades

 174. Pingback: escort

 175. Pingback: Football Tips

 176. Pingback: taurus zodiac sign

 177. Pingback: matthew pillmore

 178. Pingback: vulva

 179. Pingback: iamtheceo

 180. Pingback: jake burgess

 181. Pingback: semen

 182. Pingback: Nâng Mũi Hàn Quốc

 183. Pingback: Paths Center

 184. Pingback: How to Get Rid of Acid Reflux in Throat Fast

 185. Pingback: Window Replacement Atlanta

 186. Pingback: penas

 187. Pingback: xxx

 188. Pingback: weee disposal

 189. Pingback: frases para facebook

 190. Pingback: ass

 191. Pingback: listen to this podcast

 192. Pingback: steve

 193. Pingback: بهترین وکیل تهران

 194. Pingback: orgas

 195. Pingback: butt

 196. Pingback: James Vertzayias

 197. Pingback: vagina

 198. Pingback: Freelance writer Mexico

 199. Pingback: pornhub

 200. Pingback: hoar

 201. Pingback: James Vertzayias

 202. Pingback: mother

 203. Pingback: Citizenship by Investment Programs

 204. Pingback: wedding photographer hamilton

 205. Pingback: مهرسازى

 206. Pingback: secu

 207. Pingback: Dr. Robert Smith Newcastle

 208. Pingback: XXX PORN

 209. Pingback: hoar

 210. Pingback: cryptocurrency Black Hat Forum

 211. Pingback: cock

 212. Pingback: Clicking Here

 213. Pingback: here

 214. Pingback: France Rugby Store

 215. Pingback: esporte

 216. Pingback: yoga teacher training

 217. Pingback: best car accident attorney

 218. Pingback: porn tube

 219. Pingback: closet door organizer

 220. Pingback: how is blister packaging made step by step

 221. Pingback: Judi Online

 222. Pingback: matthew pillmore reviews

 223. Pingback: Phoenix Locksmith

 224. Pingback: campervans

 225. Pingback: aaron woodman consulting

 226. Pingback: news headline search engine

 227. Pingback: kiehlmann.co.uk/Strategies_That_Will_Support_You_With_General_Public_Speaking..._Tip_Num_35_Of_894

 228. Pingback: herpes dating website

 229. Pingback: gambling cards

 230. Pingback: positive singles

 231. Pingback: chicago haunted houses

 232. Pingback: casino

 233. Pingback: car removals/car removal

 234. Pingback: busy z krakowa do szwajcarii

 235. Pingback: buy viagra

 236. Pingback: mcse courses

 237. Pingback: silk bedding

 238. Pingback: derma rolling

 239. Pingback: Jason

 240. Pingback: https://www.forbes.com/profile/ben-marks/#7e04f4bd6da7

 241. Pingback: armorgames

 242. Pingback: silk sheets

 243. Pingback: click here

 244. Pingback: Recommended Site

 245. Pingback: weight loss calories

 246. Pingback: lose belly fat

 247. Pingback: jackoff

 248. Pingback: english tutor in Melbourne

 249. Pingback: fuck videos

 250. Pingback: http://fooddesigning.us

 251. Pingback: sexy

 252. Pingback: Miley

 253. Pingback: matthew pillmore

 254. Pingback: Patrick Tak

 255. Pingback: vagina

 256. Pingback: wholesale hair extension

 257. Pingback: mother

 258. Pingback: metropolitan group home exteriors

 259. Pingback: aaron woodman

 260. Pingback: plug anal

 261. Pingback: pest control ultrasonic repellent

 262. Pingback: antywindykacja

 263. Pingback: silky underwear for men

 264. Pingback: wholesale hair supplier

 265. Pingback: virgin hair

 266. Pingback: mink lashes

 267. Pingback: marriage retreat

 268. Pingback: Dr. Robert Smith Newcastle

 269. Pingback: Demeter Fertility

 270. Pingback: crap

 271. Pingback: Travel Guide

 272. Pingback: clenbuterol

 273. Pingback: ccna training

 274. Pingback: k streaming

 275. Pingback: Adult Only Holidays 

 276. Pingback: nrl jerseys 2018

 277. Pingback: Full Bond Clean

 278. Pingback: puss

 279. Pingback: clubwarp

 280. Pingback: http://listing.thehoverbureau.com/bt/220_81st_st_w.html

 281. Pingback: fuck

 282. Pingback: worldstarhiphop

 283. Pingback: automotivedir.com

 284. Pingback: automotivedollars

 285. Pingback: healthecono.com

 286. Pingback: Brooklyn Bridge Park

 287. Pingback: High Quality Traffic

 288. Pingback: money lender singapore

 289. Pingback: Agence community management

 290. Pingback: myloweslife

 291. Pingback: Virtual Reality

 292. Pingback: boob

 293. Pingback: pet id tags

 294. Pingback: base camp bd

 295. Pingback: corporate gift

 296. Pingback: https://www.rankked.com

 297. Pingback: Licensed Money Lenders in Singapore

 298. Pingback: Kroger Feedback com survey free coupon

 299. Pingback: employee login

 300. Pingback: Verizon Wireless email login

 301. Pingback: alquiler de maquinaria langreo

 302. Pingback: Get Free Panda Express coupons for taking the Panda Express survey in 5 minutes

 303. Pingback: rotulos economicos

 304. Pingback: knob

 305. Pingback: The 2 Week Diet

 306. Pingback: The Lost Book Of Remedies

 307. Pingback: secrecy club free dating

 308. Pingback: my latest blog post

 309. Pingback: hole

 310. Pingback: click for more info

 311. Pingback: Pakaloa

 312. Pingback: watch this video

 313. Pingback: Purebred Shih Tzu puppies

 314. Pingback: article

 315. Pingback: 21 Day Flat Belly Fix

 316. Pingback: click

 317. Pingback: Adressen kaufen

 318. Pingback: usaphonenumbers.info

 319. Pingback: https://www.christian-t-shirts.org

 320. Pingback: careers

 321. Pingback: The Lost Ways

 322. Pingback: free uk horse racing tips

 323. Pingback: Tesla Code Secrets

 324. Pingback: làm bằng đại học

 325. Pingback: goodcasino

 326. Pingback: Pinganillo para exámenes

 327. Pingback: wood countertops

 328. Pingback: soapstone countertops

 329. Pingback: adam kicinski

 330. Pingback: casino

 331. Pingback: style

 332. Pingback: ro private server indonesia

 333. Pingback: jizz

 334. Pingback: software reviews

 335. Pingback: Lesb

 336. Pingback: homepage

 337. Pingback: poker

 338. Pingback: 123movies

 339. Pingback: Eletricista 24hs

 340. Pingback: Full Report

 341. Pingback: cock

 342. Pingback: dropnshop

 343. Pingback: escort

 344. Pingback: Superior Singing Method

 345. Pingback: grand mondial Canada

 346. Pingback: Manifestation Miracle

 347. Pingback: Mend The Marriage

 348. Pingback: puss

 349. Pingback: insurance claim

 350. Pingback: lucrare de licenta

 351. Pingback: Sell your house fast!

 352. Pingback: Bitcoin To Bank Account Transfer

 353. Pingback: avis

 354. Pingback: Luchetta porn videos

 355. Pingback: Empire Loan Boston

 356. Pingback: Go Here

 357. Pingback: pharmacy

 358. Pingback: discount

 359. Pingback: primark

 360. Pingback: guru

 361. Pingback: 4 channel digital modulator

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra