Z kraju

Ponad pół miliarda złotych w dwa lata – HGW i złote żniwa reprywatyzacyjne

hanna_gronkiewicz_waltzTylko w latach 2014 – 2015 Miasto Stołeczne Warszawa wypłaciło właścicielom roszczeń ponad 553 miliony złotych. Dla porównania w latach 2006 – 2011 była to kwota 359 milionów złotych, a w tym roku 46 mln złotych. To prawdziwe „złote żniwa” dla rozmaitych wyłudzaczy roszczeń. A za wszystko osobiście odpowiada prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Dziś Ministerstwo Skarbu opublikowało szokujący raport z wydatków warszawskiego ratusza na roszczenia reprywatyzacyjne.. Z analizy dokumentów, które dziś ujawnił Resort Skarbu wynika, że w trakcie ostatnich dwóch lat rządów PO-PSL (2014 i 2015) wypłacono ponad 553 mln złotych. To znacznie więcej, niż przez okres lat 2006 – 2011. W roku bieżącym wypłacono z tytułu roszczeń ponad 46 mln złotych. To pięć razy mniej niż w roku 2015. Najwyraźniej „dobra zmiana” nie sprzyja wypłatom nienależnych pieniędzy rozmaitym roszczeniowcom. W związku z nieprawidłowościami wykazanymi podczas kontroli wydatkowania 200 mln zł, przeprowadzonej w warszawskim ratuszu, MSP przekazało do Prokuratury Krajowej Wystąpienie pokontrolne. Dokument ten może być pomocny przy toczących się postępowaniach związanych z reprywatyzacją. Hanna Gronkiewicz-Waltz próbowała jeszcze uzyskać 200 mln zł z Ministerstwa Skarbu Państwa, ale tych pieniędzy na szczęście nie dostała. Niestety resort Skarbu nie posiada możliwości prawnych zbadania prawidłowości dotyczących kwestii nabywania roszczeń. Tak samo jak nie ma możliwości przejrzenia prowadzonych postępowań i wydawanych decyzji odszkodowawczych.

Ten pośpiech warszawskich urzędników, którzy wydawali decyzje o wypłatach w ramach roszczeń reprywatyzacyjnych powinien doczekać się troskliwego spojrzenia prokuratury. Zwłaszcza, że wiele z decyzji reprywatyzacyjnych podejmowano z naruszeniem obowiązującego prawa, albo z bardzo podejrzaną lekkomyślnością.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

72 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra