Kościół

Krajowy duszpasterz młodzieży o Halloween: „To nie nasza kultura”

Mocne słowa w przededniu Uroczystości Wszystkich Świętych. Na antenie Radia Plus Radom ordynariusz radomski ks. bp Henryk Tomasik zaapelował o większe zaangażowanie na rzecz właściwego przeżycia pierwszych dni listopada.

 

– Święci są wzorem do naśladowania, dowodem, że można pięknie przeżyć życie. Kościół uczy takiego bardzo pozytywnego spojrzenia. Ukazuje ludzi, którzy przeszli przez życie, przez doczesność, pokazując jak można żyć Ewangelią – powiedział w audycji radiowej krajowy duszpasterz młodzieży ks. bp Henryk Tomasik.

 

Ordynariusz radomski dodał, że „pozytywne spojrzenie to właśnie Uroczystość Wszystkich Świętych. Patrzymy na ludzi, którzy byli wierni Panu Bogu, pełni miłość bliźniego, pokazali piękny styl życia i to jest dla nas wzorem. To jest element naszej kultury – przypomniał.

 

Problematykę Halloween podejmuje niejako także Katechizm Kościoła Katolickiego, krytycznie odnosząc się do bałwochwalstwa, uznając go za grzech przeciw pierwszemu przykazaniu Bożego „Nie będziesz miał cudzych bogów przede Mną”. Dzieje się tak, gdy człowiek oddaje się fałszywym kultom pogańskim jak również wtedy, gdy „czi i wielbi stworzenie zamiast Boga, bez względu na to, czy chodzi o innych bogów czy o demony […]” (KKK 2113).

 

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza również, że „należy odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość" (KKK 2116). Należy również odrzucić korzystanie z horoskopów, astrologii, chiromancji, wyjaśniania przepowiedni i wróżb, zjawisk jasnowidztwa i posługiwanie się medium – czytamy w KKK.

 

Halloween z założenia koncentruje się na ciemności, śmierci, strachu i złu. Jednak najbardziej niepokojące jest to, że z uśmiechem na ustach dzieci przebierają się za wiedźmy, kościotrupy, szkielety, wilkołaki a potem po zmroku, na ulicach powtarzają pogański rytuał druidzkich satanistycznych kapłanów: „treat of trick” – „cukierek albo psikus”.

 

Może taki niewinnie wyglądający sposób świętowania nikogo nie powinien niepokoić, jednak taką zabawę szatan bierze na poważnie. Nawet autor „Biblii szatana” miał powiedzieć, że: „Halloween jest najważniejszym dniem w roku dla kościoła szatana”.

 

Warto też wiedzieć, że w czasach starożytnych, dynia z wydrążonymi otworami na kształt ludzkiej czaszki była symbolem potępionych dusz. Podświetlona i umieszczona na domu wskazywała, że jego mieszkańcy czczą szatana i należą im się względy demonów.

 

Michał Polak

wyp. ks. bp. H. Tomasika za radioplus.com.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra