Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej zgłoszona do prokuratury!

Były poseł LPR i wiceminister edukacji narodowej, Mirosław Orzechowski po publikacji portalu Prawy.pl o wystawie, na której pokazywany jest film z nagim mężczyzną profanującym zabytkową figurę Jezusa, złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

 

30 października do Prokuratury Okręgowej w Łodzi wpłynęło doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegające – jak zaznaczył Mirosław Orzechowski – na publicznym i odrażającym obrażeniu jego uczuć religijnych.

Doniesienie dotyczy odbywającej się właśnie w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystawy „British British Polish Polish: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś”, na której wyświetlany jest skandaliczny film Jacka Markiewicza „Adoracja”. W filmie tym, nagi mężczyzna profanuje figurę Jezusa przybitego do krzyża, ocierając się o nią genitaliami. Molestowany przez artystę Krucyfiks jest średniowiecznym zabytkiem i pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego.

Więcej na ten temat i kadry z filmu: http://www.prawy.pl/73-kultura/4108-goly-facet-z-genitaliami-ociera-sie-o-figure-jezusa-czyli-centrum-sztuki-wspolczesnej-zdjecia

W uzasadnieniu przesłanym do prokuratury Mirosław Orzechowski napisał: "Opisany wyżej fakt w sposób drastyczny i bezprzykładny obraża moje uczucia religijne poprzez świadome, publiczne i ciągłe znieważanie świętego przedmiotu mojej czci religijnej, jakim jest Krucyfiks – obraz Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa".

Zdaniem byłego posła Ligi Polskich Rodzin i wiceministra edukacji narodowej w rządzie PiS naganny, godny potępienia i sprawiedliwego ukarania jest fakt, że bluźniercza ekspozycja ma charakter ciągły, jest publikowana w licznych relacjach medialnych i jest finansowana, i organizowana przez publiczną placówkę kultury, jaką jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, którego „organizatorem jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego”, co potwierdza Statut Centrum Sztuki Współczesnej.

Jak słusznie zauważył Mirosław Orzechowski "bezprzykładne przestępstwo przeciwko mojej wierze katolickiej i Krucyfiksowi – obrazowi Zbawczej Męki Jezusa Chrystusa dokonuje się nie tylko za zgodą i poparciem, ale być może także z inspiracji ministra kultury i dziedzictwa narodowego, lub jego właściwych służb".

Jego zdaniem naruszone zostało w sposób świadomy i drastyczny obowiązujące w Polsce prawo. "Wnoszę o przeprowadzenie w tej sprawie postępowania przygotowawczego w celu ustalenia i ukarania sprawcy" – napisał Mirosław Orzechowski.

AG

fot. Prawy.pl/J.Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

23 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra