Z kraju

186 rocznica Powstania Listopadowego w miejscu bohaterskiej bitwy

img_1700Na jedynym takim w Polsce, Cmentarzu Wojskowym Powstańców Listopadowych na Kopnej Górze koło Sokołdy (woj. podlaskie), miały dziś miejsce uroczystości 186 rocznicy wybuchu, Powstania Listopadowego.

Obchody w powstańczym mauzoleum zorganizowała parafia wojskowa pw. św. Jerzego w Białymstoku oraz dowództwo Garnizonu Białystok. Uroczystości miały ceremoniał wojskowy z asystą żołnierzy z 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku. Obecne były liczne poczty sztandarowe wojewódzkich oddziałów m.in. Lasów Państwowych, Policji, Straży Pożarnej. W uroczystościach uczestniczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński oraz organizator powstańczego mauzoleum Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla a jednocześnie gospodarz gminy Supraśl. Złożono wieńce, zapalono, znicze. Był apel poległych, przemówienia oraz salwy honorowe.

Na Kopnej Górze w Sokołdzie 7 lipca 1831 roku rozegrała się dramatyczna bitwa. W rezultacie niespodziewanego ataku wojsk rosyjskich oddział pułk. Józefa Zaliwskiego (jeden z głównych organizatorów Powstania Listopadowego) który wracał tą drogą spod Wilna do Warszawy, został tu rozbity. Moskale nie uszanowali żołnierskiej godności polskich powstańców, dobijali rannych, ciała obdarli z mundurów i pochowali stłoczone w jednej jamie grobowej.

Jamę tę, w roku 2009, udało się odnaleźć członkom Stowarzyszenia Colegium Suprasliensis. Znaleziono w niej 46 szkieletów powstańców listopadowych. 15 września roku 2013 szczątki powstańców zostały uroczyście złożone w trumnach do 46 mogił na Cmentarzu Wojskowym Powstańców Listopadowych na Kopnej Górze. – Najważniejszym celem dla nas teraz jest, aby to miejsce pamięci narodowej żyło w społecznej świadomości, było jak najczęściej nawiedzane. Żeby niosło pamięć o bohaterskim Powstaniu Listopadowym – powiedział nam Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

Powstały w roku 2013, jedyny taki w Polsce, Cmentarz Wojskowy Powstańców Listopadowych na Kopnej Górze zaprojektowała prof. Jadwiga Szczykowska-Załęska. Projekt został zatwierdzony a jego realizacja dofinansowana przez Radę Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa w Warszawie. Mauzoleum ma kształt niewielkiego cmentarza wojennego, na którym znajduje się 46 mogił, w formie głazów z krzyżami Księstwa Warszawskiego. To miejsce pamięci ma spełniać także funkcję edukacyjną. Dlatego jego twórcy umieścili tu dwie tablice informacyjne – z opisem wydarzeń dotyczących Powstania Listopadowego oraz bitwy pod Kopną Górą.

Jej opis znajduje się m.in., w odnalezionej kilka lat temu w archiwum parafii rzymskokatolickiej w Szudziałowie, notatce sporządzonej 180 lat temu ręką ks. Andruszkiewicza. „Roku pańskiego 1831 miesiąca czerwca, dnia 25, rano we wsi Sokołdzie wojsko polskie w przechodzie na spoczynku rozlokowane, napadnięte przez wojsko rosyjskie, w części pobite, w części potopione w rzece Sokołdzie…niech odpoczywają w pokoju” – czytamy w notatce ks. Andruszkiewicza, dzięki której, po 180 latach od jej skreślenia, udało się odnaleźć dół grobowy ze szczątkami 46 powstańców.

Tekst i fot. Adam Białous

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

36 komentarzy

36 Komentarzy

  1. goldwave 6.31 key

    16 grudnia 2017 at 16:56

    Hello, bing lead me here, keep up great work.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra