Kościół

Ojciec Święty modli się w intencji nauczycieli

Jedna z intencji modlitw Ojca Świętego Benedykta XVI na wrzesień brzmi: Za wszystkich nauczycieli, aby umieli przekazywać umiłowanie prawdy i wpajać autentyczne wartości moralne i duchowe.

Intencja ta nie jest przypadkowa. Z jednej strony rozpoczyna się nowy rok szkolny. Z drugiej zaś strony Kościół w ostatnich latach wielokrotnie wypowiadał się na temat jakości wychowania, mając na uwadze szczególnie kryzys edukacyjny dotykający wiele krajów, także rozwiniętych.

Dotyczy on nie tylko niewystarczających nakładów publicznych na szkolnictwo, braku elastycznej reakcji tego resortu na przemiany demograficzne, czy kontrowersyjnych ofert programowych. W wypowiedziach Stolicy Apostolskiej czy poszczególnych episkopatów powraca też sprawa autorytetu nauczyciela i jego roli we współczesnym systemie wychowawczym.

Z kolei prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski w Radio Watykańskim uściślił postawę Kościoła: – W obliczu katastrofalnego stanu oświaty Kościół stara się wypracować własną wizję edukacji.
 
Kardynał zauważył także, że we współczesnym świecie szkoły katolickie muszą uczyć młodych samodzielności myślenia, bo tylko w ten sposób można ich uchronić od zasadzek propagandy i ideologii. Chodzi o to, aby wychowawcy umieli przekazywać młodym umiłowanie prawdy i wpajać w nich autentyczne wartości moralne i duchowe.

Jak zauważył szef watykańskiej dykasterii edukacyjnej istotną cechą kościelnej oświaty jest troska o formację nauczycieli. Przejawia się to również w fakcie, że to właśnie nauczycieli powierzył Benedykt XVI modlitwom wiernych na całym świecie we wrześniu.
 
Nie można tu także zapomnieć o spotkaniu Ojca Świętego w czasie ostatnich Światowych Dni Młodzieży z młodymi wykładowcami wyższych uczelni. Benedykt XVI wskazał wówczas, że w społeczeństwie rozbitym i niestabilnym młodzi poszukują mistrzów, którzy na poważnie potraktują obecne w nich pragnienie prawdy i nauczą ich ją zgłębiać. Nie uchylajcie się od tego zadania – apelował Ojciec Święty do młodych nauczycieli akademickich.

„Młodzi ludzie potrzebują autentycznych mistrzów; którzy są otwarci na całą prawdę w różnych dziedzinach wiedzy, potrafią słuchać i żyją w swym wnętrzu dialogiem interdyscyplinarnym; a nade wszystko są przekonani, że człowiek może postępować na drodze poznania prawdy – mówił Papież. – Młodość jest czasem uprzywilejowanym dla poszukiwania prawdy i spotkania z nią. Jak powiedział przedchrześcijański mędrzec [Platon]: «Szukaj prawdy, dopóki jesteś młody, bo jeśli tego nie uczynisz, wymknie się tobie z rąk». Ta wysoka aspiracja to najcenniejsze, co możecie przekazać osobiście i życiowo waszym studentom. Dlatego gorąco was zachęcam, abyście nigdy nie utracili tej wrażliwości i tęsknoty za prawdą; byście nie zapominali, że nauczanie nie jest sterylnym przekazem treści, lecz formacją młodych ludzi, których musicie zrozumieć i poszukiwać, w których powinniście wzbudzić owo pragnienie prawd, które są w ich głębi i ten niepokój, aby przezwyciężać samych siebie. Bądźcie dla nich bodźcem i siłą. Należy też pamiętać, że droga do pełnej prawdy angażuje całego człowieka: jest to droga inteligencji i miłości, rozumu i wiary” – podkreślił Benedykt XVI.

Z kolei kard. Grocholewski, w Radio Watykańskim, podkreślił też szczególne zasługi Benedykta XVI w obszarze edukacji. Jedną z głównych cech obecnego pontyfikatu jest troska o poszerzanie granic racjonalności. Umysł nie może zamykać się na pytania, które stawia religia, bo są to podstawowe pytania naszego życia– zaznaczył prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Agata Bruchwald
Na podstawie www.radiovaticana.org

fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra