"Prezenterka z chrześcijańskimi symbolami podważa naszą wiarygodność!"

0
0
0
/

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych dziennikarek w norweskiej telewizji NRK miała, w czasie czytania wiadomości, na szyi łańcuszek z krzyżykiem. Ta „demonstracja” przynależności religijnej oburzyła widzów… do stacji rozdzwoniły się telefony - donosi portal pch24.pl.

 

Krzyżyk zdobiący szyję spikerki Siv Kristin Saellmann choć był bardzo mały - 1,4 cm długości - wywołał burzę. Rozdzwoniły się telefony, maile zablokowały skrzynki norweskiej TV.


Norwegowie, ale też liczni muzułmanie mieszkający w tym kraju nie kryli oburzenia, jak ich ulubiona prezenterka mogła w ten „demonstracyjny sposób” okazać swą religijną przynależność.


„Telewizja, a co za tym idzie jej pracownicy muszą być neutralni światopoglądowo. Nie mogą w żaden sposób przedkładać jednej religii nad drugą” - czytamy w protestach norweskich widzów. „Tak wyglądająca prezenterka telewizyjna w świeckim kraju jakim jest Norwegia dyskryminuje wyznawców Islamu” - dodają w podobnym tonie norwescy muzułmanie.
 

Pod wpływem protestów norweskich widzów, od razu ugięli się przedstawiciele norweskiej TV. Dyrektor ds. informacji Pet Arne Kalbakk zabronił dziennikarce występowania na antenie mając na sobie łańcuszek z krzyżykiem.
    
- Mimo, że w naszym kraju dominują chrześcijanie, nasze media na każdym kroku muszą pokazywać, że są neutralne. Prezenterka z chrześcijańskimi symbolami podważa naszą wiarygodność! - powiedział uzasadniając swoja decyzję Kalbakk, którą cytuje pch24.pl.
 

Dziennikarska Siv Kristin nigdy nie kryła, że jest chrześcijanką. Chrześcijaninem jest również jej małżonek. To on podarował jej niedawno łańcuszek z krzyżykiem, do którego była bardzo przywiązana. Sama zainteresowana natomiast, na łamach dziennika „Local” skrytykowała zachowanie swoich przełożonych.
 

Sytuacja w Norwegii przypomina  dość podobny przypadek ze stewardessą British Airways. Koptyjka, Nadia Ewaida podczas swoich obowiązków nie mogła nosić na szyi podobnego łańcuszka z krzyżykiem. Ewaida nie dała jednak za wygraną. Po siedmiu latach, w styczniu br. udało jej się przed Europejskim Trybunałem ds. Praw Człowieka dowieść, że zarząd British Airways dyskryminował ją i obrażał jej uczucia religijne. Czy podobna droga do sprawiedliwości czeka norweską dziennikarkę? Czas pokaże.
 
 
Agata Bruchwald
Źródło: pch24.pl
fot. sxc.hu

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną