Ameryka Południowa uczy świat jak walczyć o życie

0
0
0
/

Z Ameryki Południowej do Europy płyną kolejne informacje o inicjatywach dążących do prawnej obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

 

„Chcę żyć! Pomożesz mi?”- pod takim hasłem ulicami Brazylii, już po raz czwarty, przeszedł krajowy, obywatelski marsz w obronie życia. W czasie pochodu Brazylijczycy domagali się zatwierdzenia, przez parlament, Projektu Prawnego nr. 478/2007, znanego jako „Statut nienarodzonego dziecka”.
 
Demonstracja, mająca charakter ekumeniczny, została zorganizowana przez „Krajowy ruch obywatelski na rzecz życia - Brazylia bez aborcji”. Ruch ten zamierza w najbliższym czasie wręczyć przewodniczącemu niższej izby ustawodawczej ponad 50 tys. podpisów zebranych pod petycją w obronie nienarodzonych i z żądaniem zatwierdzenia projektu.
 
Jak zaznaczył ks. Rafael Fornasier z komisji duszpasterskiej episkopatu ds. życia i rodziny: „Ta manifestacja posiada duże znaczenie społeczne, ponieważ zgromadziła różne wyznania religijne broniące życia ludzkiego od momentu poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Jest to zarazem przesłanie do całej społeczności brazylijskiej” – powiedział kapłan. Dodał zarazem, że manifestacja dotyczy istotnych kwestii moralnych i etycznych, ważnych dla wszystkich obywateli, także polityków.
 
W ostatnich latach parlament brazylijski nadał rangę prawną „Statutowi dziecka”, jak też „Statutowi osób starszych”. Aktualnie oczekuje na zatwierdzenie „Statut Młodzieży”. Od kilku już lat społeczeństwo Brazylii domaga się od parlamentarzystów zatwierdzenia „Statutu nienarodzonego dziecka”. Projekt prawny został już zatwierdzony przez komisję deputowanych do spraw ubezpieczenia społecznego i rodziny. Jednak winien być jeszcze zatwierdzony przez dwie komisje niższej izby ustawodawczej.

Z kolei w graniczącej z Brazylią Argentynie katoliccy adwokaci przypomnieli, że nie istnieje żadne „prawo do umierania”, ale prawo do umierania w sposób godny, gdy śmierć następuje z przyczyn naturalnych. Katoliccy adwokaci zabrali głos w związku z projektem ustawy o tzw. godnej śmierci, która de facto legalizowałaby eutanazję.
 
W Argentynie powstała specjalna deklaracja Korporacji Adwokatów Katolickich, która zwraca uwagę, że godna śmierć polega na odchodzeniu w wewnętrznym spokoju i zgodzie z naturą, bez niepotrzebnych cierpień i bez sztucznego przyspieszania zgonu. Służy temu bliskość i opieka ze strony rodziny, gdzie ważnym duchowym czynnikiem jest relacja z Bogiem.

Argentyńscy adwokaci zaznaczają, że osobie umierającej powinno się oszczędzić cierpień związanych z uporczywym podtrzymywaniem przy życiu, zwłaszcza gdy jej stan nie rokuje żadnych nadziei, a używane środki są nieproporcjonalne. Nie oznacza to żadną miarą przyzwolenia na działania motywowane mentalnością eutanazyjną, jak przerwanie sztucznego nawadniania czy żywienia osób znajdujących się w długotrwałej śpiączce. Co należy zaznaczyć poparciem katolickiego środowiska prawniczego cieszy się tzw. opieka paliatywna, czyli łagodzenie cierpienia osób terminalnie chorych.

Agata Bruchwald

Na podstawie: www.radiovaticana.org

 

fot. sxc.hu
 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną