Marysia Konopnicka literacką piastunką dzieci

Choć pozytywizm – to czasy konkretne i realne – podobne wydawałoby się współczesności, „czasy niepoetyckie” – brat i siostra „epoki pracy” – Maria Konopnicka i Adam Asnyk, stają się ogromnie popularni i poczytni w XIX wieku. My skupimy się tutaj na twórczości Marii Konopnickiej, dzięki której niezapomniana staje się liryka omawianego okresu.

 

Maria Konopnicka była postacią niezwykłą – utalentowana poetka, prozatorka, osoba o niezwykle hardej osobowości, dziewczyna niepokorna – mówiono o niej w środowisku literackim. Bliska przyjaciółka Elizy Orzeszkowej – odważna, matka ósemki dzieci, gdy porzuciła męża, przeniosła się do miasta i rzuciła w wir twórczego życia. Wówczas mówiono o Konopnickiej, że jest jak „poetycki drwal” – ciosa wiersze jednym pociągnięciem pióra. Albo, że przesiaduje na ganku swego domu i jak na zamówienie – pisze wiersze.

Mimo zarzutów o zbytnim dydaktyzmie jej poezji, moralizatorstwie, czułostkowości, zbytniej kobiecości – wiersze poetki przetrwały pokolenia w polskich szkołach. Interesowała ją bowiem głównie sfera zagadnień społecznych, a w nich – wizja chłopskiej nędzy: W piwnicznej izbie, Jaś nie doczekał, Z szopką, Wolny najmita. Konopnicka świadomie wprowadziła do poezji bohatera dziecięcego, gdyż wiedziała, że każdego porusza los dziecka, będąc swoistą siłą przekazu: Dym, Nasza szkapa, Dobra pani.

W jej twórczości należy zauważyć utwory stylizowane na ludowość oraz te, w których przejawia się bunt przeciwko uciskowi: A czemuż wy chłodne rosy, Pan Balcer w Brazylii, Miłosierdzie gminy. To nieprawda, że Konopnicka „regularnie składała rymy” i jedynie tyle – przecież nazwano poetkę duchowym rzecznikiem narodu. Jej pieśń hymniczna Rota należy do nurtu patriotycznego poezji pozytywistycznej. Pod koniec życia pisarki zasłużenie zrobiono zbiórkę narodową i kupiono jej dwór w Żarnowcu.

Stanowczo podkreślmy, że utwory Marii Konopnickiej czyta się przyjemnie, z ufnością wracając do siedmiu krasnoludków i ma się nieodparte wrażenie, że są one ważne, potrzebne oraz zachowujące pierwiastek "dziecięcości” w kształtowaniu wrażliwości nowych pokoleń młodych czytelników.

 
Edyta Piłat

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

156 komentarzy

156 Komentarzy

  1. Siu

    5 listopada 2017 at 04:47

    thx for the info

  2. Agenwin

    16 listopada 2017 at 01:16

    excellently workspacethe iron tekara unct possesses side dashes saudis both rays shirts

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra