Z kraju

Prezydent podpisał ustawę o ustanowieniu Krzyża Wschodniego

duda_listTym samym ustawą z dnia 15 grudnia 2016 r. zostaje ustanowiony Krzyż Wschodni – odznaczenie, którym mają być uhonorowane osoby, które w latach 1917-1991 niosły pomoc Polakom na dawnych Kresach Wschodnich pierwszej i drugiej Rzeczypospolitej Polskiej oraz na terenach byłego Związku Sowieckiego.

Nadawanie przez Prezydenta RP Krzyża Wschodniego osobom narodowości innej niż polska, które udzielały pomocy Polakom lub obywatelom polskim będzie – jak podkreślają inicjatorzy ustawy – stanowiło dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku i pamięci o osobach, które ratowały Polaków w obliczu prześladowań oraz ludobójstwa, ryzykując życiem własnym i swoich rodzin.

Zgodnie z ustawą Krzyż Wschodni nadawać Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych.

Minister właściwy do spraw zagranicznych będzie przedstawiać wnioski z własnej inicjatywy lub z inicjatywy związków i stowarzyszeń kombatanckich, organizacji społecznych, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz osób prywatnych, po uzyskaniu pozytywnej opinii Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Zgodnie z ustawą, Krzyża Wschodniego można pozbawić, gdy jego posiadacz zachowuje się w sposób uwłaczający Rzeczypospolitej Polskiej lub Polakom.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

195 komentarzy

195 Komentarzy

  1. http://www.sireofforfoundation.org

    12 grudnia 2017 at 09:08

    WOW just what I was looking for. Came here by searching for theft auto
    claims

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra