Kościół

14. rocznica śmierci bł. Matki Teresy z Kalkuty

5 września 1997 roku do domu Ojca odeszła Agnese Gonxhe Bojaxhiu czyli Matka Teresa od Dzieciątka Jezus na świecie bardziej znana jako Matka Teresa z Kalkuty.

Agnese Gonxhe Bojaxhiu urodziła się 26 sierpnia 1910 roku w Uskub w Imperium osmańskim (dzisiejsze Skopje w Macedonii). Jednak większość życia spędziła w Indiach służąc chorym i ubogim.

12 kwietnia 1948 roku Kongregacja ds. Rozszerzania Wiary pozwoliła zakonnicy przez rok przebywać poza zgromadzeniem, w którym żyła czyli Instytutem Błogosławionej Dziewicy Maryi. Dwa lat później, 7 października 1950 roku, Matka Teresa dostała pozwolenie z Watykanu na założenie zgromadzenia diecezjalnego. Było to Zgromadzenie Misjonarek Miłosierdzia.

W roku śmierci Matki Teresy z Kalkuty Misjonarki Miłosierdzia pracowały w 610 misjach w 123 krajach. Do dziś siostry ze zgromadzenia bł. Matki Teresy można spotkać w hospicjach, w domach dla zakażonych na HIV, AIDS, trąd, gruźlicę. Prowadzą także wiele jadłodajni, szkół i domów dziecka. Są tam gdzie potrzebne jest wsparcie dla rodziny i dzieci.

Matka Teresa z Kalkuty w 1979 roku została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. A w kolejnym troku została doceniona przez władze indyjskie, które przyznały jej najwyższe narodowe odznaczenie – order Bharat Ranta.

Zakonnica konsekwentnie sprzeciwiła się aborcji i antykoncepcji. Zwolenników tych procederów pytała: „Jeżeli matce jest wolno zabić swoje dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, byśmy się nawzajem nie pozabijali?”

Bł. Matka Teresa zmarła 14 lat temu w Kalkucie w Indiach. 19 października 2003, została ogłoszona błogosławioną.

Agata Bruchwald

fot. Wikimedia Commons

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra