Z kraju

Nie zapłacił 22 mln podatku! Prokuratura: Nie naruszył interesu publicznego

Kolejna odsłona sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold i kolejne szokujące fakty – Bogusław Michalski, były dyrektor Departamentu Postępowania Przygotowawczego w Prokuraturze Generalnej, przyznał, że jego podwładni nie podjęli żadnych działań po uzyskaniu informacji o działaniach urzędników skarbowych, którzy pozwolili na to, by Marcin P. nie zapłacił 22 milionów złotych podatku dochodowego.

Zapytany o pismo o umorzeniu postępowania w tej sprawie Bogusław Michalski stwierdził: „Z pozoru wszystko w porządku. Postanowienie to spełnia wszystkie wymogi tego rodzaju pisma”, powodując u poseł Wassermann zdziwienie przemieszane z oburzeniem.

– Państwo zażądaliście tych akt i decyzji końcowej i żeście ją zaaprobowali – mówiła Wassermann.

– Możliwości prokuratury były ograniczone – oświadczył niespeszony Michalski, przyznając jednocześnie, że gdyby wnioski z kontroli akt okazały się krytyczne można było sprawę przekazać prokuratorowi apelacyjnemu.

– Czy pan przedstawił krytyczną ocenę tego postępowania prokuratorowi apelacyjnemu? – dopytywała Wassermann.

– W tej sytuacji, kiedy nie mam pewności, czy ja to widziałem, nie mogę powiedzieć… – mówił prokurator, który jako ówczesny dyrektor Departamentu Postępowania Przygotowawczego w Prokuraturze Generalnej, musiał być zaznajomiony z tymi dokumentami.

Prokuratorzy Michalskiego i Seremeta nie zareagowali na skandaliczną decyzję śledczych, którzy uznali, że sprawą podatku powinni zając się łódzcy śledczy. Zrezygnowano z podjęcia stosownego postępowania, co skutkowało tym, że Marcin P. nie poniósł wówczas żadnych konsekwencji. Co więcej, powstało uzasadnienie, z którego wynikało, że oszustwo podatkowe na miliony złotych nie stanowiło „naruszenia interesu prywatnego i publicznego”.

– Ktoś, kto to pisał, miał świadomość, że nikt tego nie skontroluje – oceniła Małgorzata Wassermann.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

34 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra