Kościół

„Wiosna wiary” na Kubie

Na Kubie trwa peregrynacja figurki Matki Bożej z Cobre. Obecnie rozpoczęło się nawiedzenie archidiecezji hawańskiej. Przejmując figurę kard. Jaime Ortega, metropolita Hawany, fakt peregrynacji nazwał „wiosną wiary” na Kubie.

Kubańczycy w cudownej figurce czczą Matkę Bożą Miłosierdzia, patronkę kraju. Obecna peregrynacja wiąże się z przygotowaniami do jubileuszu 400-lecia znalezienia cudownej figurki.

– Już sama możliwość zrealizowania takiej ogólnokrajowej peregrynacji, pierwszy raz od 60 lat, świadczy o przemianach, jakie dokonują się na wyspie – przekonywał w homilii kard. Ortega.
 
Zdaniem kapłana liczny udział wiernych w uroczystościach kościelnych dowodzi, że Kuba na nowo odnajduje wiarę, choć jak przyznał, „niektórzy biurokraci wciąż nie zdają sobie sprawy, że epoka konfrontacji odeszła w przeszłość”.
 
W czasie uroczystości metropolita Hawany wezwał wiernych do modlitwy o jedność, pokój i pojednanie w narodzie, także w odniesieniu do tych, którzy pozostają na obczyźnie. – Kuba potrzebuje umocnienia życia duchowego – dodał. – Chodzi o to, aby nie zagubić wartości i móc wspólnie pracować na rzecz dobra wspólnego. Życie duchowe jest niezbędne dla integralnego rozwoju narodu – mówił kard. Jaime Ortega.

Procesyjna wędrówka Matki Bożej z Corbre rozpoczęła się 8 sierpnia w Santiago de Cuba na wschodzie wyspy, by po przebyciu tysiąca kilometrów dotrzeć do stolicy, położonej na jej zachodnim krańcu.

To masowe wydarzenie kościelne przywołuje na pamięć pielgrzymkę bł. Jana Pawła II na Kubę w 1998 roku. Nawiązując do niedawnej wizyty kard. Ortegi w Castel Gandolfo dziennikarze zapytali go o ewentualną wizytę Benedykta XVI na wyspie. „Papież nie powiedział «nie», ale «jeśli Bóg pozwoli»” – odpowiedział kubański kapłan, dając pewne nadzieje w tej kwestii.

Agata Bruchwald
fot. sxc.hu
Na podstawie: radiovaticana.org

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra