Z kraju

Korwin-Mikke znowu przegra

Ledwie Kongres Nowej Prawicy doszedł do poziomu pięcioprocentowego progu wyborczego, a jego lider Janusz Korwin-Mikke ogłosił bezwarunkowy sukces marszu po brukselskie mandaty.

 

W zasadzie można by rzec – nic nowego. Od dwudziestu lat mamy bowiem do czynienia z kolejnymi, następującymi po sobie sekwencjami zdarzeń. Najpierw jest ożywienie polityczno-publicystyczną aktywnością Korwin-Mikkego w sieci. Wyjście z getta sympatyków z przedziału ostatnich klas szkoły podstawowej i początków gimnazjum.

 

Nieco większe zainteresowanie mediów, kolejnymi podrygami odwiecznego konserwatywnego-liberała przekłada się na częstsze wizyty Janusza Korwin-Mikkego w radio czy telewizji. To z reguły daje 1-2 pkt. proc. chwilowego wzrostu, ze stałego poparcia w przedziale 1-2 proc. Bywa, że w niektórych sondażach przekłada się to na upragnione 5 proc. To z kolei jest podstawą do znanej nam już na pamięć, acz powtarzanej każdorazowo, prognozy wyborczej Janusza Korwin-Mikkego. Wróżbita, tak jak 5, 10, czy 15 lat temu oznajmia wszystkim, że jego formacja idzie na pewne 10-12 proc. w realnym głosowaniu.

 

Ta buńczuczna deklaracja jest – co dowodzi przeszłość – pikiem w chwilowej koniunkturze na „pana w muszce”. Po czym nadchodzą trudniejsze dni. Korwin-Mikke jest dalej w mediach, ale zaczyna obrażać poszczególne grupy społeczne i zawodowe. To z kolei przekłada się na reakcję sondażową.

 

Przy wychodzeniu na ostatnią prostą kampanii, jego kolejne partyjne dzieła – UPR, PJKM, czy obecne KNP – zamiast pulchnieć, zaczynają tracić na wadze. Ten ostatni proces właśnie dokonuje się na naszych oczach. O sondażowych 5 proc. nie ma już mowy. Poziom 4 proc. wydaje się odległy. Stabilizacja, tak jak obecnie, następuje między 2 a 3 proc.

 

Co będzie niebawem? Ano zwiększona aktywność wynikająca ze zdenerwowania. Potem jeszcze próba poderwania sympatyków do akcji zbierania podpisów. A po jej wielce prawdopodobnym fiasku? Fiasku, bo w grę wchodzi obowiązek dostarczenia do PKW, co najmniej 130 tysięcy zapełnionych danymi przejawiających sympatię dla KNP osób. Po 10 tysięcy na każdy okręg wyborczy. Konia z rzędem, kto podejmie się tego dzieła dla Korwin-Mikkego w okręgu Warmia-Mazury z Podlasiem, na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, czy na Zachodnim Pomorzu i Ziemi Lubuskiej. Niewykonalne.

 

Gdyby Janusz Korwin-Mikke chciał uprawiać politykę realną, usiadłby z nieodległym mu programowo Jarosławem Gowinem. Wynegocjował „jedynkę” dla siebie i pozwolił całemu blokowi otrzeć się o wynik dwucyfrowy. Ale już wiemy, że takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Bo mistrz jest pewien sukcesu w pojedynkę.

 

Za dwa, trzy miesiące, kiedy proporcje między Polską Razem a KNP zwiększą się jeszcze bardziej na korzyść tego pierwszego tworu, możliwości jakichkolwiek negocjacji dla Korwin-Mikkego będą żadne. Ten moment – przedłużenia politycznej kariery przez ikonę konserwatywnych-liberałów – odchodzi do przeszłości.

 

Polecamy także: Geniusz czy wariat? 8 mitów i kłamstw o Korwinie >>

 

A przyszłość? Przegrana w wyborach do PE. Marginalizacja i niebyt przed wyborami samorządowymi. Do tego prezydencki start z zerem z przodu i podobne „osiągnięcie” w wyborach sejmowych. Ale to bez znaczenia. Najważniejsze by sprzedawał się „Najwyższy Czas” i rosła liczba „lików” w sieci. Przecież obecne, spore grono wirtualnych wielbicieli-gimnazjalistów, zastąpią nowi. Tak jest od dwudziestu lat. Konserwatywne, niezmienne podejście do uprawiania polityki przez Janusza Korwin-Mikkego jest sporym ułatwieniem dla politycznej konkurencji. Właśnie rozpoczyna się kolejne rozbieranie UPR-PJKM-KNP. Przed Państwem po raz n-ty na scenie „golas z muchą”.

 

Wanda Grudzień

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. Life Awesome

    12 lutego 2018 at 02:15

    Life Awesome is a YouTube channel that focused on delivering the best funny videos; entertaining fails videos, try not to laugh, and much more. We hope that these funny Vine videos will make your day. Not to mention, the adorable yet super funny animal videos will warm your heart.

  2. Lucas the Spider

    12 lutego 2018 at 02:16

    if you turn on captions,you can see it says „when I grow up,I want to be the *dumb* worlds most musical spider

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra