Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

0
0
0
/

W Polsce na określenie dzisiejszego święta używa się nazwy Matki Bożej Siewnej.


Był bowiem dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól, brano się do orki i siewu. Ludzie chcieli najpierw siać ziarno pobłogosławione przez Bożą Rodzicielkę. Do ziarna siewnego dodawano ziarno poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, by uprosić dobry urodzaj.
 
Zwyczaj ten przetrwał do dziś. Na Podhalu zaś święto 8 września nazywano Zitosiewną, gdyż tam sieje się wtedy żyto. W święto Matki Bożej Siewnej urządzano także dożynki.

Datę 8 września Kościół przyjął ze Wschodu - w tym dniu obchód ten znajdował się w sakramentarzach gelazjańskim i gregoriańskim. Na Wschodzie uroczystość ta musiała być czczona wcześniej niż na Zachodzie. Wywnioskować to możemy dzięki kazaniom - homiliom wygłaszanym o nim przez św. Germana (+ 732) i św. Jana Damasceński (+ 749). Święto rozszerzało się dość wolno - wynikało to m.in. z tego, że wszelkie informacje o okolicznościach narodzenia Bożej Rodzicielki pochodziły z apokryfów. W Piśmie Świętym nie ma żadnej wzmianki o tym wydarzeniu.

Pierwsze wzmianki o liturgicznym obchodzie narodzin Najświętszej Maryi Panny pochodzą z VI w. Święto prawdopodobnie zapoczątkowano w Syrii, gdy po Soborze Efeskim kult maryjny w Kościele przybrał zdecydowanie na sile. Wprowadzenie tego święta przypisuje się papieżowi św. Sergiuszowi I w 688 r. W Rzymie gromadzono się w dniu tego święta w kościele św. Adriana, który był przerobiony z dawnej sali senatu rzymskiego, po czym w uroczystej procesji udawali się wszyscy z zapalonymi świecami do Bazyliki Matki Bożej Większej.

Obecnie w Polsce 8 września w wielu sanktuariach maryjnych obchodzone są uroczystości odpustowe. I tak tegoroczny, wrześniowy odpust w Gietrzwałdzie łączy się z 134 rocznicą objawień Matki Bożej.

Z kolei na Jasnej Gorze, o 21. 00 czyli w godzinie Apelu Jasnogórskiego, zgromadzeni w Kaplicy Cudownego Obrazu wierni odnowią Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten po raz pierwszy złożył Prymas Polski August kard. Hlond wraz z biskupami 8 września 1946 roku.
Ze świętem Narodzenia Maryi nierozerwalnie wiążę się dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP, ogłoszony 8 grudnia 1854 roku przez bł. Piusa IX.

Agata Bruchwald
 

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną