Kościół

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

W Polsce na określenie dzisiejszego święta używa się nazwy Matki Bożej Siewnej.

Był bowiem dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól, brano się do orki i siewu. Ludzie chcieli najpierw siać ziarno pobłogosławione przez Bożą Rodzicielkę. Do ziarna siewnego dodawano ziarno poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, by uprosić dobry urodzaj.
 
Zwyczaj ten przetrwał do dziś. Na Podhalu zaś święto 8 września nazywano Zitosiewną, gdyż tam sieje się wtedy żyto. W święto Matki Bożej Siewnej urządzano także dożynki.

Datę 8 września Kościół przyjął ze Wschodu – w tym dniu obchód ten znajdował się w sakramentarzach gelazjańskim i gregoriańskim. Na Wschodzie uroczystość ta musiała być czczona wcześniej niż na Zachodzie. Wywnioskować to możemy dzięki kazaniom – homiliom wygłaszanym o nim przez św. Germana (+ 732) i św. Jana Damasceński (+ 749). Święto rozszerzało się dość wolno – wynikało to m.in. z tego, że wszelkie informacje o okolicznościach narodzenia Bożej Rodzicielki pochodziły z apokryfów. W Piśmie Świętym nie ma żadnej wzmianki o tym wydarzeniu.

Pierwsze wzmianki o liturgicznym obchodzie narodzin Najświętszej Maryi Panny pochodzą z VI w. Święto prawdopodobnie zapoczątkowano w Syrii, gdy po Soborze Efeskim kult maryjny w Kościele przybrał zdecydowanie na sile. Wprowadzenie tego święta przypisuje się papieżowi św. Sergiuszowi I w 688 r. W Rzymie gromadzono się w dniu tego święta w kościele św. Adriana, który był przerobiony z dawnej sali senatu rzymskiego, po czym w uroczystej procesji udawali się wszyscy z zapalonymi świecami do Bazyliki Matki Bożej Większej.

Obecnie w Polsce 8 września w wielu sanktuariach maryjnych obchodzone są uroczystości odpustowe. I tak tegoroczny, wrześniowy odpust w Gietrzwałdzie łączy się z 134 rocznicą objawień Matki Bożej.

Z kolei na Jasnej Gorze, o 21. 00 czyli w godzinie Apelu Jasnogórskiego, zgromadzeni w Kaplicy Cudownego Obrazu wierni odnowią Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten po raz pierwszy złożył Prymas Polski August kard. Hlond wraz z biskupami 8 września 1946 roku.
Ze świętem Narodzenia Maryi nierozerwalnie wiążę się dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP, ogłoszony 8 grudnia 1854 roku przez bł. Piusa IX.

Agata Bruchwald
 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra