Książka na weekend: Narodziny i upadek rewolucji komunistycznej

0
0
0
/

Nakładem wydawnictwa Wektory ukazała się praca Warrena Carrolla „Narodziny i upadek rewolucji komunistycznej”. Dzięki monumentalnej, 750 stronicowej, pracy polski czytelnik ma okazję poznać historię komunizmu i jego zbrodni w XX w.

 

Rozdział pierwszy opisuje przebieg i zbrodnie rewolucji komunistycznej, w tym idee głoszone przez Karola Marksa. W pierwszym rozdziale pracy zostały opisane zbrodnie Komuny Paryskiej, lewicowego terroryzmu w Rosji na przełomie XIX i XX wieku, bolszewików, oraz czasy pierwszej wojny światowej poprzedzające rewolucję bolszewicką.

 

Rozdział drugi przybliża czytelnikom wiedzę o dyktaturze komunistycznej za czasów Lenina, monopolu politycznym bolszewików, działaniach władz komunistycznych mających na celu eksport rewolucji. W rozdziale drugim Carroll opisał też wprowadzenie NEP-u, mające na celu przetrwanie państwa komunistycznego.

 

W trzecim rozdziale czytelnicy poznają początki władzy Stalina i narodziny ruchu komunistycznego w Chinach. W rozdziale czwartym opisane są trzy największe zbrodnie komunizmu pod przywództwem Stalina – zagłada chłopów jako klasy kułaków, zagłodzenie kilkunastu milionów mieszkańców Ukrainy, i sowieckie obozy koncentracyjne - gułagi.

 

Czytelnicy w piątym rozdziale znajdą informacje o czystkach w partii komunistycznej, działalności chińskich komunistów w latach trzydziestych, i wojnie domowej w Hiszpanii. Rozdział szósty poświęcony jest II wojnie światowej i relacjom komunizmu z nazizmem,

 

Siódmy rozdział opisuje triumf komunizmu po II wojnie światowej – od momentu zdobycia przez sowietów tajemnicy bomby atomowej, poprzez pierwsze lata okupacji Europy środkowej, sowieckie obozy koncentracyjne po II wojnie światowej, aż do podboju Chin i Korei przez komunistów.

 

W rozdziale ósmym Carroll opisał dzieje komunizmu przed i po śmierci Stalina, w tym sytuację polityczną w ZSRR, ekspansję komunizmu w Korei, Wietnamie, na Malajach i w Gwatemali. W rozdziale ósmym znalazł się też opis złudzeń Europejczyków co do możliwości liberalizacji systemu komunistycznego.

 

Dziewiąty rozdział dotyczy przełomu lat 50. i 60. XX w. Rozpoczyna go opis historii zwycięstwa komunistów w Chinach. Po przedstawieniu sytuacji w Chinach, autor opisał panowanie Chruszczowa, niepokoje społeczne w NRD, oraz rewolucję Castro na Kubie. W dziesiątym rozdziale znalazły się informacje o zwycięstwie komunistów w Wietnamie, upadku Chruszczowa, rewolucji kulturalnej w Chinach, klęsce USA w Wietnamie, oraz tragicznym końcu niepodległościowych aspiracji Czechosłowaków.

 

W rozdziale jedenastym Carroll opisał lata 70., od zwycięstwa komunistów w Indochinach, poprzez upadek komunizmu w Chile, aż po sukcesy komunistów w Portugalii i Afryce.

 

Początkom upadku komunizmu poświęcony został rozdział dwunasty. Opisuje on klęskę komunizmu w Afganistanie, walkę o wolność w Nikaragui, powstanie Solidarności w Polsce, pontyfikat Jana Pawła II, a także czasy dyktatury Breżniewa i Gorbaczowa.

 

„Narodziny i upadek rewolucji komunistycznej” kończą informacje o upadku ZSRR, zdławieniu wolnościowych aspiracji Chińczyków i demokratyzacji Europy Wschodniej.

 

Zmarły ponad trzy lata temu Warren Carroll był amerykańskim historykiem. Doktorat z historii uzyskał na Uniwersytecie Columbia. Założył i wykładał w konserwatywnym Christendom College. Nie krył swojego katolicyzmu. Przez lata pracował w CIA nad analizą komunistycznej propagandy.

 

Polscy czytelnicy mieli okazje zapoznać się z wieloma jego książkami wydanymi przez wydawnictwo Wektory, w tym z takimi pozycjami jak: „Gilotyna i krzyż”, „1917: Czerwone sztandary, biała opończa”, „Ostatnia krucjata. Hiszpania 1936”, czterotomową „Historią chrześcijaństwa” oraz „Izabelą Katolicką, królową Hiszpanii”.

 

Jan Bodakowski 

Źródło: prawy.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną