Jedynka dla PiS, siódemka dla PO!

0
0
0
/

PiS otrzymało pierwszą pozycję na listach wyborczych. Ostatnie miejsce PO. Ale dzisiejsze losowanie PKW raczej nie wpłynie na wynik wyborów – mówi w rozmowie z portalem Prawy.pl, politolog UW, dr Bartłomiej Biskup.

Państwowa Komisja Wyborcza, na drodze losowania, ustaliła numery list poszczególnych komitetów wyborczych. I tak:

nr 1 - dla komitetu wyborczego PiS,
nr 2 - dla komitetu wyborczego PJN,
nr 3 - dla komitetu wyborczego SLD,
nr 4 - dla komitetu wyborczego Ruchu Palikota,
nr 5 - dla komitetu wyborczego PSL,
nr 6 - dla komitetu wyborczego Polskiej Partii Pracy-Sierpień 80,
nr 7 - dla komitetu wyborczego PO.

Wygląda więc na to, że największe ugrupowania tej kadencji parlamentu zamkną swoistą klamrą listy ogólnopolskie karty wyborcze. Niemniej jednak zdaniem politologa, dr. Bartłomieja Biskupa, nie będzie w większym stopniu przekładało się to na wyniki głosowania 9 października. „To raczej ciekawostka wyborcza” - mówi w rozmowie z portalem Prawy.pl.

„Wylosowane numerki, każdy z komitetów wyborczych będzie próbował raczej wykorzystać propagandowo. Sztaby wyborcze pewnie już opracowują odpowiednie strategie: piątka na piątkę, szczęśliwa siódemka, szóstka dla najlepszych, itd.” - mówi nasz rozmówca.

Tymczasem niepełnosprawni wyborcy mają tylko nieco ponad tydzień na dopełnienie formalności związanych z chęcią wzięcia udziału w głosowaniu. W tym roku czekają nowe udogodnienia. Można głosować przy pomocy pełnomocnika, lub korespondencyjnie.

Niepełnosprawny wyborca, o zamiarze głosowania korespondencyjnego powinien poinformować ustnie, pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej wójta, burmistrza, prezydenta miasta. W zgłoszeniu trzeba podać imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie, wskazanie wyborów, których dotyczy zgłoszenie oraz adres stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Konieczna jest także kopia aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. Niepełnosprawny wyborca może zażądać przesłania nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille'a.

Pozostali niewidomi, nawet, gdy chcą głosować w tradycyjny sposób – w lokalu wyborczym, muszą do 26 września zgłosić taki zamiar w swojej gminie lub dzielnicy. Dopiero wówczas odpowiednia nakładka zostanie wydana w dniu głosowania.

Z kolei osoby chcące skorzystać z pomocy pełnomocnika, do 29 września powinny złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy lub dzielnicy. Głosowanie 9 października.

Michał Polak
fot. PKW

Źródło: prawy.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną