Z zagranicy

Chicagowska Polonia uczciła Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA!!!]

Dnia 4 marca 2017 r. Polonia w Chicago uczciła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego w parafii pw. św. Pryscylli.

„Następnie udaliśmy się do pobliskiego parku, gdzie w ramach obchodów zorganizowaliśmy „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym”, w którym wzięło udział 400 osób. Większość uczestników tego Biegu, to młodzież z polonijnych szkół, z aglomeracji chicagowskiej. Jest to wspaniała inicjatywa, która łączy w sobie ideę składania hołdu Bohaterom narodowym i propagowanie wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych” relacjonowali dla portalu Prawy.pl przedstawiciele Koła Chicago Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Przed Biegiem uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewali polski Hymn, a po ukończonych zmaganiach sportowych odebrali pamiątkowe medale oraz pakiety, które zawierały m.in. broszury edukacyjne. Następnie odczytano Apel Poległych. Po nim w sali parafialnej przy kościele odbyła się projekcja filmu pt. „Inka. Zachowałam się jak trzeba”.

W sali przygotowano trzy wystawy: „Tropem Wilczym”, „Ostatni Obrońcy Kresów Wschodnich”, „Wyklęci do Szkół”, oraz kilkanaście plansz z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych. „Prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, co szczególnie cieszy nas, jako organizatorów. Ponadto mieliśmy stoisko z książkami o tematyce historycznej, a także koszulki i pamiątki sławiące Żołnierzy Wyklętych” nie kryli zadowolenia organizatorzy.

Gościem honorowym uroczystości była P. Krystyna Kołacińska, uczestniczka powstania warszawskiego, żona kpt. Władysława Kołacińskiego ps. Żbik, wybitnego oficera Brygady Świętokrzyskiej NSZ, legendarnego dowódcy jednego z największych oddziałów partyzanckich antyniemieckiej konspiracji i powstania antykomunistycznego – Brygady Jasnogórskiej NSZ.

„Godnie uczciliśmy w Chicago pamięć Rycerzy Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – Żołnierzy Wyklętych. Nasza praca na rzecz odkłamywania polskiej historii, szerzenia wiedzy i przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych, trwa cały rok, nie tylko od święta. Mamy nadzieję, że ziarno zasiane w sercach najmłodszych pokoleń zaowocuje przywiązaniem do polskiej tradycji i wzbudzi poczucie narodowej dumy” skonstatowali przedstawiciele Koła Chicago Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i cytując Romana Dmowskiego dodali: „Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka”.

                     

Fot. Koło Chicago Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

154 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra