Z zagranicy

Nowa Konstytucja zakończy w Egipcie falę przemocy?

Popierana przez egipskich chrześcijan nowa Konstytucja tego kraju została w referendum przyjęta przez zdecydowaną większość głosujących. Obok zakazu używania przemocy znajdują się w niej prawne zapisy uniemożliwiające zakładanie partii politycznych o charakterze religijnym.

 

90 procent osób, które w czwartek udały się do urn opowiedziało się za przyjęciem nowej Konstytucji, która – jak poinformował Ehab Badawy rzecznik prasowy egipskiej prezydencji – „reprezentuje wybrzmiewające wyraźnie odrzucenie terroryzmu i poparcie dla „mapy drogowej” do demokracji, podobnie zresztą rozwoju ekonomicznego i stabilizacji”. Udział w referendum wzięło – według różnych źródeł – 40-55 proc. uprawnionych do głosowania. Tym samym apele Bractwa Muzułmańskiego, aby zbojkotować referendum pozostały tylko jednym z wielu głosów, jakie dało się usłyszeć podczas publicznych i zupełnie prywatnych debat oraz dyskusji (islamiści uważają, że wspomniany dokument stanowi istotną część zamachu stanu, jaki – ich zdaniem – w zeszłym roku pozbawił władzy islamskiego prezydenta Mohammeda Morsiego).

 

Nowa Konstytucja nie tylko zabrania tworzenia partii politycznych w oparciu o religię, lecz również gwarantuje ochronę praw przysługujących ludności chrześcijańskiej. Ta ostatnia ma nadzieję, że nareszcie będą mogli budować świątynie bez żadnych restrykcji. Dotychczasowe regulacje zmuszały ich do wznoszenia doraźnych, tymczasowych budynków, z których wiele zostało podpalonych przez protestujących na ulicach zwolenników Morsiego, kiedy ten został pozbawiony sprawowanego urzędu.

 

Przebywający w Egipcie obserwatorzy informują, że mimo zmiany władzy i dojściu do niej polityków wyznania chrześcijańskiego, nadal dochodzi w Egipcie do ataków na ludność koptyjską.

 

KMK

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

15 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra