Zmarł reżyser Bohdan Poręba

W wieku 80 lat zmarł reżyser i działacz polityczny Bohdan Poręba. W swoich filmach wielokrotnie powracał do tematów patriotycznych – bohaterstwa polskich żołnierzy i historii Polski. W okresie PRL działał w prokomunistycznym i satelickim wobec PZPR Zjednoczeniu Patriotycznym Grunwald.

 

Jego ojciec był oficerem Legionów, Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Po wojnie zamieszkał w Bydgoszczy. W 1955 roku ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej. Zadebiutował w roku 1959 filmem "Lunatycy". W swojej karierze zasłynął głównie filmem – "Hubal". Znany był m.in. również z: "Drogi na zachód", "Jarosława Dąbrowskiego", "Gdzie woda czysta i trawa zielona", "Polonia Restituta", "Katastrofy w Gibraltarze", "Złotego pociągu", "Penelop" i "Siwej legendy". Był twórcą serialu "Gniewko, syn rybaka".

W swoich filmach wielokrotnie powracał do tematów patriotycznych – bohaterstwa polskich żołnierzy, historii Polski. W III RP publikował w "Myśli Polskiej", "Naszym Dzienniku", Tygodniku '"Ojczyzna'" oraz "Nowej Myśli Polskiej".

W PRL działał w PZPR, TPPR, PRON. Środowiska filosemickie i żydowskie znienawidziły go za aktywną działalność w Zjednoczeniu Patriotycznym Grunwald.

Program Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, którego jednym z liderów był Poręba, zakładał, że za zbrodnie stalinowskie odpowiedzialni byli komuniści żydowskiego pochodzenia. Dlatego Zjednoczenie przeciwstawiało się gloryfikowaniu emigrantów marcowych będących jednocześnie zbrodniarzami komunistycznymi.

 

Dodatkowo ZP Grunwald demaskował żydowskie pochodzenie niektórych doradców Solidarności (tych którzy dekadę później tworzyli środowisko „Gazety Wyborczej”), zagrożenie niemieckim rewizjonizmem, szowinizmem żydowskim, kosmopolityzmem, antypolonizm Żydów, popkulturę demoralizującą młode pokolenie Polaków.

Cieniem na działalność Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald kładzie się popieranie sojuszu z ZSRR, PZPR, ustroju PRL i stan wojennego.

W III RP wspierał Andrzeja Leppera, Stanisława Tymińskiego, Tadeusza Wileckiego, Bolesława Tejkowskiego. Działał pod szyldem licznych organizacji.

tekst i fot. Jan Bodakowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

25 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra